logo
 
Головна сторінка
Новини
Природні умови
Карто-схема
Фауна
Флора
Відео
Фотогалерея
Про НПП
Історія парку
Наукова робота
Відпочинок
Еколого-освітня
робота
Перелік послуг
Екостежки
"Деснянські зорі"

 

 

Охорона праці

Життя людини - найголовніше!
Враховуючи проголошений військовий стан в Україні та те, що територія парку НПП “Деснянсько-Старогутський” знаходиться в зоні активних бойових дій питання безпеки стоїть на першому місці.
Так, працівники парку долучилися до онлайн-семінару навчання з питань охорони праці. Навчання проходило з залученням спеціалістів Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління.
Розглянули такі важливі питання:
-поняття протимінної діяльності;
-потенційно забруднені території України;
-розмінування;
-види вибухонебезпечних предметів;
-ознаки замінованих територій;
-як вберегтися?;
-надання першої медичної допомоги;
небезпечність ДРГ.
Наостанок, провідний інженер з охорони праці донесла до відома співробітників ПАМ’ЯТКИ необхідні для життя та роботи в прикордонні:
“Правила поведінки: в зоні бойових дій, та в зоні активних бойових дій”
“Порядок дій працівників під час обстрілу”.
Бережіть себе! Життя та здоров’я людини це є найбільша цінність!

Екологічна освіта

Національний природний парк "Деснянсько-Старогутський" завжди активно організовує та підтримує різноманітні екологічні заходи та акції.
Великий зимовий облік птахів не став винятком.
Традиційно зимовий облік проводять в кінці січня, тому разом з учнями Середино-Будського LYCEUM #1,  Середино-Будського Ліцей №2,  Ямпільська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів N2 ми долучились до обліку.
Важливо дотримуватися певної технології обліку, щоб отримати точні результати. Різноманіття орнітофауни селітебної зони смт. Ямпіль порадувало нас сойками, синицями великими, повзиком, зграями чижів та зеленяків, гаїчками чорноголовими, горобцями хатніми та польовими.
Загалом ми нарахували більше 60 особин різних видів птахів. На завершення зустрічі сойка продемонструвала свої здібності у копіюванні різних голосів тварин, що викликало в учасників ще більше задоволення від заходу.

Допомога

Захист слабких - справа сильних!
Ми маємо берегти і допомагати братам нашим меншим, які залишись без прихистку в люті морози в зимовий період. Через мороз та відсутність їжі собака може померти через 15 годин, кіт – через 6.
Тікаючи від регулярних обстрілів, не всі жителі міста Середина-Буда змогли забрати своїх тварин. Тому велика кількість котів та собак залишились без піклування господарів. Але знайшлись добродії, які підгодовують безпритульних тварин у ці важкі часи
Національний природний парк "Деснянсько-Старогутський" звернувся до зоозахисної благодійної організації "Благодійний фонд UAanimals", що бореться за порятунок тварин під час війни в Україні та яка допомагає їжею для тварин в зонах активних бойових дій.  Вже після нового року ми отримали 400 кг сухого та  екструдованого корму для собак, за що ми безмежно вдячні друзям з UAnimals 
Працівники НПП, що перебувають у місті роздали корм тим людям, які займаються підгодівлею безпритульних тварин.
Друзі, ми безмежно вдячні Вам за турботу про тварин. Давайте разом захищати тих, хто не в змозі цього зробити самостійно!

Співпраця

Налагоджуємо співпрацю з сусідніми громадами.
Фахівчиня з екологічної освіти розпочала активну роботу з налагодження співпраці з Ямпільською об'єднаною територіальною громадою.
Відбулась зустріч з головою Ямпільської ОТГ Губар Ольгою Костянтинівною, керівником відділу культури та туризму Кабановою Аліною Сергіївною та директором комунального закладу "Ямпільська станція юних натуралістів" Мерцаловим Сергієм Івановичем.
Обговорили перспективи розвитку туризму на Ямпільщині, можливості залучення школярів та студентів до наукових досліджень, проведення екологічних таборів, організацію орнітологічної стежки в смт. Ямпіль та підтримку в еколого-туристичній діяльності від НПП "Деснянсько-Старогутський".
Новий рік розпочато продуктивно. Сподіваємось на плідну подальшу співпрацю.

Рейд


Наша відважна команда служби державної охорони національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" разом із представником Національної поліції Середино-Будської ОТГ провели спільний рейд заповідною територією Малі Боги!  Інспектори патрулювали цю унікальну територію, стежачи за дотриманням природоохоронного режиму. З великою радістю повідомляємо, що завдяки нашим спільним зусиллям порушень виявлено не було! Це свідчення того, що коли ми об'єднуємо зусилля, ми можемо зберегти наші природні скарби для майбутніх поколінь. Дякуємо усім, хто підтримує нас у цій важливій місії. Нехай наші спільні зусилля продовжують робити наше середовище кращим та безпечним! Бережіть та поважайте природу!

Екологічна освіта


Для студентів ДПТНЗ “Шосткинське вище професійне училище” було проведено лекцію на тему “Унікальні особливості НПП “Деснянсько-Старогутський””. Основною метою заходу є ознайомлення студентської молоді з особливостями роботи природоохоронної установи, основними завданнями та напрямками діяльності парку. Поговорили про виклики, що постали перед працівниками парку в період воєнного стану та постійних обстрілів прикордонних територій, де і знаходиться парк. Розглянули представників багатої та рідкісної флори та фауни, що охороняються установою. Екологічна освіта сучасної молоді потребує особливої уваги, адже це майбутнє нашої країни, майбутнє яке вони і будуть будувати. Дякуємо за співпрацю адміністрації закладу. Разом до ПЕРЕМОГИ! Все буде Україна!

Екологічна акція

Кожного року екоосвітяни НПП “Деснянсько-Старогутський” проводять екологічну акцію “Не паліть сухе листя!” Основна мета акції -  привернення уваги громадськості до проблеми забруднення повітря шкідливими речовинами, що виділяються від спалювання сухого листя. Цієї осені до акції долучили жителів міста Шостка Сумської області. Було роздано листівки, де міститься коротка інформація про шкоду паління сухого листя та про альтернативу цьому процесу - компостування. Будьте свідомими жителями нашої планети! Бережіть природу! Бережіть себе!

 

Рейди

Дорогі друзі, ми продовжуємо працювати над збереженням природи нашого національного природного парку "Деснянсько-Старогутський".
 Служба державної охорони регулярно проводить рейди з патрулювання території для забезпечення дотримання природоохоронного законодавства.
Один із рейдів відбувся 14-15 вересня, під час якого був затриманий правопорушник, який займався незаконним рибним промислом. Ця особа здійснювала незаконний вилов риби за допомогою заборонених знарядь лову.
За цим фактом було відкрито кримінальне провадження за статтею 249 Кримінального кодексу України, і слідство вже триває.
Ми робимо все можливе, щоб забезпечити відповідальність за такі правопорушення та запобігти їх повторенню.
Крім того, ми хочемо висловити нашу щиру вдячність RMK - Естонському Центру управління лісами за надані нам автомобілі підвищеної прохідності.
Ці автомобілі були передані нам 10 вересня, і вже 14 вересня вони допомагають нам ефективно виконувати завдання з охорони природи в межах НПП "Деснянсько-Старогутський".
Такі ініціативи і підтримка інших організацій допомагають нам бути більш ефективними у збереженні природного середовища для наших майбутніх поколінь.
Дякуємо вам за вашу підтримку та зацікавленість у збереженні нашої природи.
Разом ми зможемо досягти більших успіхів у збереженні цінних екосистем та біорізноманіття нашого національного природного парку.

Подяка

Дорогі друзі, ми продовжуємо свою роботу незважаючи на війну, яка не зупиняється.
 Щоденні обстріли нашого міста з боку агресора змушують продовжувати евакуацію співробітників та майна установи в інше місто.
Але ми отримали величезну підтримку від місцевої влади міста Шостка.
Ми хочемо висловити щиру подяку міському голові Микола Нога та тимчасово виконуючій обов'язки голови Шосткинська районна військова адміністрація - начальнику районної військової адміністрації Оксані ТАРАСЮК за їхню допомогу у пошуках приміщення для організації нашої роботи.
Тепер наші співробітники будуть працювати в приміщенні ЕкоЦентр Сергія Корнієнка м. Шостка .
Ми давно співпрацюємо з цим ЕкоЦентром і проводили спільні заходи, такі як фестиваль біологічних колекцій "Природа навколо нас" та інші.
 Тепер в центрі маємо приміщення для організації роботи в умовах війни, яке приймає наших евакуйованих співробітників.
Ми хочемо щиро подякувати директору ЕкоЦентру Сергія Корнієнка Бондареву Марко Олександровичу та його співробітникам за неймовірну допомогу та підтримку.
Вони прийняли нас як рідних і допомагали нам з організацією робочого простору. Директор центру, Марко Олександрович, допомагав нам з підключенням оргтехніки.
Вдячні за такий теплий прийом та підтримку.
Ми працюємо далі на новому місці, не зупиняючись перед викликами часів.
Разом ми сильніші!

Навчання

"Навчання, яке рятує життя: безпека на прикордонній території"
 У нашому парку безпека завжди на першому місці.
Співробітники безперервно працюють над підвищенням свого професійного рівня і розвитком знань, а саме з 11 по 14 вересня, наша колега, Катерина Ганкіна, взяла участь у важливому курсі для інструкторів з "Навчання ризикам, пов'язаним з вибухонебезпечними предметами".
Цей курс був організований міжнародною організацією The HALO Trust за підтримки Нідерландів.
Чому саме це навчання так важливе
Ризики, пов'язані з вибухонебезпечними предметами, стають все більш актуальними, особливо на прикордонних територіях, де ведуться активні бойові дії і мінні поля є серйозною загрозою.
Навчання допомагає нашим співробітникам не лише розуміти ці ризики, але й навчає їх передавати цю важливу інформацію іншим.
Правильні дії при виявленні вибухонебезпечних або підозрілих предметів можуть врятувати життя та запобігти негативним наслідкам.
Тому ми вдячні організаторам за цю можливість навчатись.
Дякуємо тренерам за надані життєво важливі знання.
Ми продовжуємо працювати над забезпеченням безпеки людей та території парку.
Безпека - наш пріоритет!

Допомога

Війна в Україні триває.
Та допомога від наших закордонних партнерів продовжується. Дуже важливо відчувати підтримку цивілізованого світу в боротьбі за нашу свободу та незалежність
В рамках чергової допомоги Національний природний парк “Деснянсько-Старогутський” отримав від Естонської республіки 2 автомобілі підвищеної прохідності Nissan NP KCAB 2011 року випуску, що допоможе більш ефективно охороняти унікальні природні комплекси.
Поповнення автомобільного парку є актуальним, адже з початком повномасштабного вторгнення частину автомобілів було передано на потреби ЗСУ.
Крім того додатково отримали: 3 ноутбуки, 3 принтери, 4 планшети, 1 відеокамеру, 8 фотопасток. Все це обладнання забезпечить краще виконання покладених на установу функцій по охороні природи.
Щиро дякуємо Естонському Центру управління лісами (Estonian State Forest Management Centre) та Estonian Ministry of Foreign Affairs / Välisministeerium за підтримку в охороні природно-заповідного фонду України. Що є особливо важливим в умовах війни. Адже ворог руйнує не тільки інфраструктуру, а й довкілля.
Все це стало можливим завдяки співпраці Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Міністерства клімату Естонської Республіки Kliimaministeerium
Висловлюємо безмежну вдячність голові RMK Естонського Центру управління лісами (RMK)
за надану матеріально-технічну допомогу для більш продуктивної роботи парку.
Дякуємо директору Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Едуарду Арустамяну, який піклується про матеріально - технічного забезпечення природоохоронних установ, в тому числі і тих які знаходяться в зоні активних бойових дій.
Ця допомога має велике значення для парку та допоможе продовжувати працювати на благо та збереження нашої природи та майбутніх поколінь
Разом обов’язково подолаємо ворога та відбудуємо Україну.

Подяка

Висловлюємо щиру подяку Відділу корпоративної соціальної відповідальності АУ НЕК “УКРЕНЕРГО” за надані НПП “Деснянсько-Старогутський” будиночки для кажанів в рамках проекту “Подаруй оселю кажану!”.
На території парку проживає декілька видів рукокрилих. Наприклад, популяція нетопира пігмея є однією з найбільших в Європі. Та, на жаль, поблизу їхнього найбільшого скупчення були обстріли і вже існуючі будиночки для кажанів зруйновано або пошкоджено.
Тому, отримання додаткових осель для цих маленьких і корисних тварин дуже актуально і необхідно.
Працівники парку будиночки вже розвісили. Будемо чекати коли кажани їх заселять.

Рейд

Територія НПП "Деснянсько-Старогутський" межує з рф і, на жаль, прикордоння регулярно потерпає від обстрілів, про, що ми вас завжди інформуємо.
Всі відділи установи, весь період повномасштабного вторгнення, продовжують працювати та виконувати свої обов'язки, захищаючи унікальні природні комплекси регіону.
Особливо важливим аспектом роботи установи є регулярні патрулювання інспекторів по дотриманню природоохоронного законодавства. Зокрема проводять рейди по запобіганню та виявленню браконьєрства та іншої незаконної діяльності на території парку.
Так, було проведено черговий рейд спільно з працівниками поліції по патрулюванню заплави річки Десна.
Збережемо природу сьогодні, задля здорового життя наших дітей завтра!

Екологічна акція

Екоосвітяни національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" вирішили провести екологічну акцію "Громадська інвентаризація" метою якої є залучення громадськості до моніторингу стану довкілля. Відвідувачі Центр неформальної освіти Середино-Будської громади з радістю взялися до роботи і разом ми досліджували дерева міського парку біля школи.
Для акції учасники озброїлись картами місцевості, рулетками та маркерами.
Першим етапом було визначення виду і стану дерева. Для цього використовували визначники та GOOGLE фото. На території парку переважала липа серцелиста, проте ми зустріли клен гостролистий, ясен звичайний, березу повислу, ялину звичайну та навіть 1 екземпляр робінії звичайної. Серед дерев визначили 3, які аварійні та скоро загинуть через хвороби, ознаки гнилості та розкладу у вигляді розм'яклого деревинного матеріалу, появи грибків, зміни у структурі та кольорі.
Наступним етапом було нанесення на карту кожного об'єкта для подальших моніторингових досліджень.
Заключним етапом порахували приблизно вік дерев та дізнались про методи досліджень деревних порід в Україні.

Співробітництво

У вересні 2022 року було підписано спільну декларацію про співробітництво у сфері охорони навколишнього середовища, яку підписали Міністр Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець та Міністр навколишнього середовища Литви Сімонас Гентвілас, це яскравий приклад спільної волі засудити збройну агресію російської федерації. Висока цінність співпраці та обміну досвідом у сфері захисту довкілля, який здійснюється.
Національний природний парк "Деснянсько-Старогутський" щиро вдячний Міністерству навколишнього середовища Литви за підтримку природоохоронних установ України, завдяки цій підтримці ми отримали автомобіль, який дуже потрібний для збереження та охорони природних комплексів НПП «Деснянсько-Старогутський».
Дуже дякуємо директору Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Едуард Арустамян, який приділяє дуже багато уваги щодо матеріально - технічного забезпечення природоохоронних установ, в тому числі і тих які знаходяться в зоні активних бойових дій.
Окрім того, хочемо висловити свою щирість подяку заступнику директора департаменту захисту природи Міністерства навколишнього середовища Литви, Ruta Baskyte, за підтримку та сприяння у реалізації цього проекту.
Ваша підтримка та допомога мають велике значення для збереження нашої природної спадщини, особливо в такий непростий для України час.
Агресор руйнує не тільки людські життя, а й наше довкілля.
НПП «Деснянсько-Старогутський» зазнав великих збитків через війну. У такі складні періоди важливо мати партнерів, які готові підтримати нас у відновленні та охороні природних екосистем.
Шановний Robertas Juknevicius та команда Valstybinė miškų tarnyba , висловлюємо безмежну вдячність за поповнення автопарку  НПП «Деснянсько-Старогутський» автомобілем з Литовської Республіки! Ваша щедрість і допомога надали нам чудову можливість розвивати нашу діяльність та охороняти природу більш мобільно.
Також, хочемо висловити глибоку подяку команді Helping Wing Ukraine за те, що допомогли з доставкою автомобіля  в Україну та їх представнику Toma Žilinskytė, яка особисто перегнала автомобіль з Литви до України.
Ця допомога має велике значення для нашої організації та допомагає нам охороняти природу. Дякуємо за вашу підтримку!
Ми будемо продовжувати працювати на благо та збереження нашої природи та майбутніх поколінь.

Всесвітній день рейнджера

Всесвітній день рейнджера (World Ranger Day), або День паркового рейнджера, що відзначається щорічно 31 липня, заснований у 2007 році Міжнародною федерацією рейнджерів (International Ranger Federation, IRF), щоб відзначити внесок паркових рейнджерів в охорону природи і вшанувати пам’ять загиблих рейнджерів в ході виконання своєї служби.
У чому ж полягає важливість рейнджерів?Вони патрулюють території, що охороняються, слідкують за дикою природою, запобігають браконьєрству, залучають місцеві громади до охорони природи, допомагають громадам розв'язувати конфлікти між людиною і дикою природою, а також надають допомогу в розвитку туризму. Робота рейнджера зовсім не легка.
Для того щоб донести до дітей важливість роботи рейнджера провели активні екологічні ігри для вихованців КЗ "Валківський Будинок дитячої та юнацької творчості" та для відвідувачів

 Молодіжний хаб "Розвиток" Валки .
Діти вчилися обережно долати перешкоди на своєму шляху, надавати першу допомогу та вивчали яка ж небезпека може чекати при патрулюванні в дикій природі.
Всі отримали масу задоволення та корисні навички для правильного відпочинку на природі без шкоди довкіллю та власному здоров'ю.
Бережіть себе! Цінуйте працю рейнджерів!

Заготівля сіна

Заготівля сіна для підгодівлі диких тварин взимку - надзвичайно важлива справа!
Сьогодні розповімо про чудову ініціативу нашої служби державної охорони парку, яка допомагає диким тваринам пережити холодну пору року.
Зима - це складний період для багатьох видів тварин. Зменшення доступності їжі може серйозно позначитися на їхньому здоров'ї та можливості вижити.
Наші захисники природи не лише моніторять стан дикої флори та фауни, але й активно займаються допомогою тваринам у важкі моменти. Заготівля сіна є одним із способів допомогти диких мешканців лісу та поля. Вони викошують і збирають сіно з відкритих лук та полян.
В зимовий період сіно буде розкладено в годівнички.
А що саме це дає нашим маленьким і великим лісовим жителям? Передусім, це надійний запас їжі на період, коли її знайти досить складно. Для диких тварин зима - це час, коли ресурсів стає менше, а температури вкрай низькі. Тому заготівля сіна стає засобом для їх виживання!Ми поважаємо і природу, і тварин, тому зберігаємо необхідний баланс в екосистемі. Завдяки заготівлі сіна, дикі тварини можуть дотримуватися свого природного життєвого ритму та виживати в лісових глибинах.

"Гордість нації: команда НПП «Деснянсько-Старогутський» святкує перемогу у міжнародному конкурсі!"

Національний природний парк "Деснянсько-Старогутський" переміг на міжнародному конкурсі рейнджерів, IUCN WCPA International Ranger Awards!
Це неабияка честь для нашої команди природоохоронників, і ми щиро вдячні Environment People Law (EPL)/Екологія - Право - Людина (ЕПЛ) за їхню велику підтримку. Саме завдяки їхній номінації світ побачив нашу роботу і оцінив її результати.
IUCN WCPA (Всесвітній союз охорони природи – Комісія з природоохоронних територій) у співпраці з Міжнародною федерацією рейнджерів та іншими міжнародними організаціями проводить третій рік поспіль конкурс "IUCN WCPA International Ranger Awards" з метою визнання внеску захисників природи (рейнджерів) по всьому світу у сфері збереження біорізноманіття та природних ресурсів.
Часто ми працюємо у важких та небезпечних умовах для того, щоб зібрати дані про дику природу, запобігти браконьєрству, боротися з лісовими пожежами та забезпечити збереження біорізноманіття.
Під час повномасштабної російської агресії це робити стало ще важче і небезпечніше. Ми збираємо факти про вплив війни на біорізноманіття, які будуть основою для підрахунку суми репарацій за агресію проти України.
Також допомагаємо місцевим жителям, адже боротьба з браконьєрами допомагає зберегти природні ресурси, а для місцевого населення життєво необхідні збережені гриби, ягоди та лісова фауна, які забезпечують стале використання та баланс екосистем.
Організовуємо навчання для дітей та дорослих стосовно екологічних питань, оскільки свідомість населення щодо охорони довкілля є необхідною умовою для збереження навколишнього середовища на довгий термін. Активне та пізнавальне дозвілля для молоді також допомагає залучити їхню увагу до природної краси та важливості збереження природних ресурсів.
На сьогоднішній день в зоні активних бойових дій для підлітків організовуємо різноманітні виставки, проводимо екологічні ігри, лекції та заняття на природоохоронну тематику.
Робота усіх українських природоохоронників заслуговує на таку вагому оцінку, і ми зобов'язані продовжувати свою місію з більшим ентузіазмом та відданістю.
Дякуємо Всесвітньому союзу охорони природи за цю нагороду, яка надихає нас йти далі і долати нові виклики. Сподіваємося, що наша перемога стане прикладом для інших, і спільно ми зможемо змінювати світ на краще. Адже нагородження рейнджерів України допомагає підвищити їхній престиж та збільшити інтерес до охорони природи в цілому.
Також дякуємо Nastia Drapaliuk, яка багато років своєї професійної діяльності займається природоохоронною справою та продовжує підтримувати природоохоронні установи України. Завдяки її вчасній ініціативі подати на вищезазначений конкурс команди рейнджерів українських національних парків світ дізнався і про роботу українських рейнджерів. Її консультації та безцінна підтримка допомогли нам досягти перемоги.
Петро Тєстов – людина, яка відвідала більшість українських установ ПЗФ, знає території, людей, які працюють на цих територіях. Також він відвідав багато установ ПЗФ за кордоном, тому може компетентно оцінити роботу природоохоронної установи. Дякуємо, пане Петре, за Вашу високу оцінку роботи нашої команди рейнджерів.
Olena Kravchenko , виконавчий директор, член правління МБО «Екологія-Право-Людина» аби не ви та ваша потужна організація, ми би не змогли номінуватись на цей конкурс. Безмежно вдячні за вашу підтримку. Нехай наш спільний шлях продовжиться, а наша співпраця несе плідні результати для добробуту нашої планети та всього людства. Завдяки вам, ми віримо, що можемо досягти неймовірних змін і зробити наші природні багатства кращим місцем для наступних поколінь.
Умовами конкурсу не можна включити в команду всіх працівників, які по праву є рейнджерами з великої букви. Не можуть бути в команді рейнджерів працівники науково-дослідного, господарського відділів, колишні працівники, які відповідально ставилися до збереження природи.
Тому велика подяка всім працівникам, які присвятили роки власного життя охороні та збереженню НПП «Деснянсько-Старогутський»

 

Увага 
 НПП "Деснянсько-Старогутський" в пошуках справжніх професіоналів.
До уваги пропонуються посади:
Начальник відділу господарсько-технічного забезпечення – 1 шт. од.
Кваліфікаційні вимоги: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр,
спеціаліст). Стаж роботи з матеріально-технічного забезпечення — не менше 2 років.
Начальник відділу транспортного обслуговування – 1 шт. од.
Кваліфікаційні вимоги: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр,
магістр) та досвід роботи з технічного обслуговування й ремонту транспортних засобів не менше 1 року.
Начальник Улицького ПНДВ – 1 шт. од.
Кваліфікаційні вимоги: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр,
спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Вчений ступінь кандидата наук у
галузі природничих дисциплін без вимог до стажу роботи або без вченого ступеня і стаж
роботи за професією не менше 2 років.
Майстер з охорони природи Старогутського ПНДВ – 1 шт. од.
Кваліфікаціні вимоги: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки
(спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Для спеціаліста – без
вимог до стажу роботи, для бакалавра – стаж роботи за професією не менше 1 року.
Інспектор з охорони ПЗФ 1 категорії
Старогутського ПНДВ – 5 шт. од.
Квіліфікаційні вимоги: неповна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки
( бакалавр, молодший спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
Природоохоронник 6 розряду Старогутського ПНДВ – 1 шт. од.
Квіліфікаційні вимоги: професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж
роботи за професією природоохоронника 5 розряду не менше 1 року.
Водій автотранспортного засобу (легковий автомобіль) – 1 шт. од.
Кваліфікаційні вимоги - професійно-технічна освіта (навчальний заклад з підготовки
водіїв автотранспортних засобів). Безперервний водійський стаж - не менше 3 років.
Наявність водійського посвідчення категорій B, C.
Тракторист – 0.5 шт. од.
Кваліфікаційні вимоги - професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та
курсове навчання за програмами підготовки тракториста в закладах освіти. Кваліфікаційна
атестація на право керування машинами категорії A. Без вимог до стажу роботи.

Стосовно вакансій телефонуйте за номером  (05451)7 14 49

Путівник

Для керівників Середино-Будської громади презентовано путівник "Шлях : мережа інформаційно-рекреаційних центрів природно-заповідних територій як складова відновлення та управління екосистемами громад  ".
Національний природний парк"Деснянсько-Старогутський" приймав участь у розробці важливого для нашої місцевості проекту. В результаті Середино-Будська громада стала частиною унікального екскурсійного маршруту в рамках міжнародної співпраці.
Працівники відділу екологічної освіти та рекреації ознайомили керівників громади з проектом "Мережа інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій як складова відновлення та управління екосистемами громад". Даний проект реалізує ГО «Українська природоохоронна група» за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Швеції.
Путівники "Шлях" подарували керівникам громади, що дозволить їм  більш детально ознайомитись з проектом.
Місто Середина-Буда увійшло до путівника, як одна з локацій для відвідування туристів. Головна ідея, яка проговорюється в презентованому путівнику, спрямованому на розкриття туристичного потенціалу північного сходу України, полягає в підтримці та популяризації екологічного туризму, використовуючи надзвичайні природні ресурси цього регіону.
Маємо надію, що в майбутньому цей проект матиме продовження і ми сподіваємося, що все заплановане нам вдасться.
Олег Станіславович та Ірина Анатоліївна наголосили, що розвиток рекреаційних центрів дасть змогу привернути увагу туристів та мандрівників до нашої унікальної природи, що сприятиме розвитку громади. Дуже приємно, що керівництво нас підтримує, а коли є можливість і допомагає в реалізації наших природоохоронних цілей.

Рейнджери - герої охорони природи

Природоохоронні території є справжнім скарбом для любителів природи. Тут зберігається багатство рослинного та тваринного світу, що вирізняється своєю унікальністю та різноманітністю. Однак, щоб цей багатий світ не зник, потрібно забезпечити його охорону. Велику роль в цьому відіграють рейнджери парку.
Рейнджери - це люди, які займаються охороною та управлінням природними ресурсами. Їх робота пов'язана з різноманітними завданнями - від збереження природи та зниження впливу людей на навколишнє середовище до роботи з населенням. У парках та заповідниках рейнджери є надійними партнерами для збереження природних ресурсів та дикої природи.
Вони виконують низку завдань, що допомагають зберегти біорізноманіття. Розробляють та впроваджують плани збереження природних ресурсів, охороняють екосистеми та здійснюють моніторинг популяцій тварин. 
В НПП «Деснянсько-Старогутський»  рейнджери  за 24 роки його існування провели велику роботу з охорони природи та збільшення популяцій як рідкісних   і зникаючих (рись, лосі, ведмеді, глухар) і звичайних видів тварин (козулі, зайці, кабани). 
Вони вживають різноманітних заходів, щоб забезпечити збереження та охорону тварин, зокрема, проводять рейди та патрулювання території, щоб запобігти браконьєрству та незаконному полюванню.
Для прикладу кількості видів  в 2000 та 2022 роках на  землях наданих в постійне користування НПП «Деснянсько-Старогутський»  площа яких становить 7232, 2 га за даними зимових маршрутних обліків:
Кабан у 2000 році - 5 особин, 2022 році  – 27 особин.
Козуля у 2000 році - 32 особини, 2022 році – 202 особини.
Лось   у 2000 році - 2 особини, 2022 році – 35 особин.
Заєць    у 2000 році – 6 особини, 2022 році – 33 особини.
Робота рейнджерів є надзвичайно відповідальною, вони щоденно ризикують власним життя задля збереження природи та недопущення порушення природоохоронного законодавства.  Результатом щоденної важкої, небезпечної роботи на протязі десятків років є повернення до лісу НПП «Деснянсько-Старогутський» таких рідкісних звірів як зубр, ведмедь, рись. Щороку збільшуються популяція лосів. Стабільні популяції вовків та червонокнижних глушців. Часто рейнджери при виконанні посадових обов’язків натрапляють на небезпеку через браконьєрів та інших незаконних користувачів природних ресурсів. Рейнджери надають інформацію туристам  та жителям поблизу парку про правила поведінки на природі, що допомагає зменшити негативний вплив людини на природні екосистеми парку.
Важливим напрямком роботи установи є проведення різного роду наукових досліджень з метою вивчення екосистем та збереження біорізноманіття. Рейнджери допомагають вченим в зборі даних та виконанні різних завдань.
Кожної весни та осені тисячі гусей та інших водоплавних птахів зупиняються на території парку, щоб підживитися та набратися сили для продовження міграції на північ або на південь в залежності від сезону. Їх зупинки - це нагода для вчених та природоохоронців вивчати їх та зберігати чисельність. Вони забезпечують безпечний проліт для птахів територією парку. Під час міграцій птахів рейнджери додатково проводять заходи щодо попередження незаконного полювання та інші види незаконної діяльності, які можуть нашкодити птахам та їх гніздам.
Окрім того, рейнджери проводять еколого-освітню роботу з відвідувачами парку, школярами та місцевими жителями. Розповідають про правила поведінки на природі. 
Така  роз’яснювальна робота з громадянами забезпечує покращення рівня екологічної свідомості в питаннях охорони природи та важливості збереження природних ресурсів.
Одним з найефективніших методів роботи є проведення екскурсій. Це дозволяє відвідувачам парку дізнатися більше про живу та неживу природу, а також про історико-культурну спадщину територій. Відвідуючи різні екосистеми, знайомляться з поширеними тут представниками рослинного та тваринного світу. Під час екскурсій рейнджери акцентують увагу на принципах екологічної етики та важливості збереження природних ресурсів. Пояснюють, як різні види тварин та рослин залежать один від одного та від природних факторів, і чому важливо зберігати цей баланс.
Цінуйте роботу рейнджерів, допомагайте та разом з ними бережіть природу!

День довкілля

Щороку в третю суботу квітня, ми відзначаємо День Довкілля. Цей день створений для того, щоб нагадати нам про те, наскільки важливо дбати про наше довкілля та природні ресурси. Кожен з нас може зробити свій внесок у збереження нашої планети.
Одним з ключових завдань цього дня є залучення уваги до екологічних проблем, з якими ми стикаємося. Ми маємо пам'ятати про те, що наша діяльність має безпосередній вплив на довкілля та природу. Тому ми повинні розуміти наші екологічні слабкі місця та працювати над їх усуненням.
Упродовж тижня працівники НПП "Деснянсько-Старогутський" разом зі структурними підрозділами провели весняне прибирання прилеглих територій, біля адміністративних будівель.
Також взялися до важливої справи та прибрали прибережну територію річки Бобрик. Під час прибирання біля річки, було зібрано багато сміття, такого як пластикові пляшки, папір, скло та інші відходи, які загрожують життю тварин та забруднюють довкілля.
Завдяки нашим зусиллям та спільним діям ми можемо зберегти природу для майбутніх поколінь. Ми повинні пам'ятати, що наша планета - це наш дім, і ми маємо зробити все можливе, щоб зберегти його для наших дітей та онуків.
Давайте зробимо нашу планету краще разом!
Запрошуємо вас приєднатися до цього святкування та взяти участь у діях, спрямованих на покращення стану нашого довкілля.

Експедиція

З 4 по 10 квітня 2023 року на базі "Боровичанка" в Деснянсько-Старогутському національному парку відбулася наукова орнітологічна експедиція з метою спостереження весняної міграції птахівОписание:  в заплаві Десни.
Це науковий стаціонар "Боровичи", де кожного року (з 2012 р.) науковий співробітник Сергій Галущенко проводить стаціонарні дослідження весняних і осінніх міграцій птахів в рамках щорічного моніторінгу міграцій, який проводиться в парку вже більше 20 років (з 2000 року). Це база, де з 2015 р. проводили для дітей та молоді Орнітологічну школу "Птахи єднають світ", також приймали туристів, бьордвотчерів та всіх бажаючих відпочити в природних умовах. Але в умовах війни, коли прикордоння Сумщини, де розташований парк, знаходиться під постійними обстрілами з боку країни-агресора, ця експедиція стала справжньою подією.
Особлива подяка адміністрації парку за можливість потрапити на орнітологічні стаціонари у військовий час. Парк, як державна установа, функціонує і це головне! У нас неймовірний колектив і ворогу нас не зламати. Як і весь незламний народ України! Ми працюємо, здійснюється охорона парку, проводяться наукові дослідження та екопросвітня діяльність, у тому числі, функціонує база "Боровичанка", де зараз проводились наукові дослідження міграцій птахів.
Велика подяка воїнам ЗСУ, що парк має саму таку можливість функціонувати.
А тепер про саму експедицію.
Птахів в заплаві Десни Описание: було дуже багато, особливо водоплавних, а природа просто неймовірна! Дивовижні краєвиди розливу Десни вражали. Атмосфера весняної гармонії дикої природи відчувалась всюди і постійно, поки науковець перебував в експедиції.
Летіло дуже багато білолобих гусей. Скупчення гусей на озері досягали 2-3 тисяч птахів. Більше 90 % - це білолоба гуска, але були і гуменники, сіра гуска та дуже рідкісна, червонокнижна гуска мала білолоба. З червонокнижних видів птахів на прольоті ще були відмічені: лелека чорний, гоголь, орлан-білохвіст, шуліка чорний, лунь польовий, журавель сірий, сорокопуд сірий. Масово летіли свищ, крижень, мартин звичайний, канюк звичайний (ще реєструвались і зимняки), дрізд-чикотень, шпак, зяблик. На озері можна було побачити лебедів-шипунів, багато качок. Спостерігався проліт лелеки білого, чапель - сірої та великої білої, припутня.
З куликів відмічені чайка, коловодник звичайний, баранець звичайний, слуква, грицик великий.
А 6 квітня вже була перша зустріч в цьому році на прольоті ластівки сільської. Це досить рано для півночі Сумщини і це підтверджує, що весна в цьому році рання.
Всього за тиждень експедиції було зареєстровано 73 види мігруючих птахів, у тому числі, 4 види гусей, 8 видів качок та 9 видів денних хижих птахів. А ще місцеві птахи: дятли, сови, синиці, воронові, куріпка сіра...
Як і в кожній експедиції не обійшлося без пригод. Розлив Десни був дуже потужний і під кінець експедиції базу залило настільки сильно, що глибина води во дворі досягала майже 80 см!
Але це неймовірні враження від експедиції в дикій природі.
Описание: Слава Україні! Слава ЗСУ! Разом до перемоги!
Текст та фото Сергія Галущенко.

Служба охорони

Рейдова робота по патрулюванню території є одним з найважливіших напрямків діяльності служби державної охорони природно-заповідного фонду України.
Протягом першого кварталу проведено 6 рейдів, з залученням місцевих правоохоронних органів провели 4 рейди по території парку, де перевіряли дотримання природоохоронного законодавства.
Під час рейду інспектори виявили кілька порушень, пов'язаних з незаконним виловом риби на території парку. Склали 3 адміністративних протоколи та вилучили незаконні знаряддя для лову риби, які стали причиною порушень природоохоронного законодавства.
Інспектори допомагають підтримати та зберегти природні ресурси, а також сприяють збереженню біорізноманіття на території парку.
Серед найважливіших завдань служби державної охорони ПЗФ - попередження знищення природних екосистем, охорона тваринних та рослинних видів, що знаходяться на межі вимирання.
Служба державної охорони ПЗФ виконує важливу місію збереження нашого природного середовища та покращення життя мільйонів людей. Вона забезпечує контроль за використанням та охороною природних ресурсів, запобігає забрудненню довкілля та знищенню природних комплексів.
Проводить роз'яснювальну роботу серед населення з розповсюдженням інформативних буклетів та листівки, щодо дотримання природоохоронного законодавства.
Поважайте природу. Дотримуйтесь природоохоронного законодавства!Разом ми зможемо зробити більше для нашої природи та зберегти її для наших нащадків.

Обстріл

Під час чергового артилерійського обстрілу Російською Федерацією було пошкоджено адміністративну будівлю Улицького ПНДВ. Внаслідок обстрілу пошкоджено адміністративну будівлю, огорожу та обладнення. Поранених та загиблих не має.
5 квітня комісією було обстежено пошкоджену будівлю з метою обрахунку суми збитків, нанесених під час обстрілу та відкриття кримінального провадження. Крім пошкодження будівлі, забруднено ґрунт. Адміністративна будівля Улицького ПНДВ без капітального ремонту функціонувати не зможе. Розбиті вікна співробітники господарчого відділу затягли будівельною плівкою та забили огорожу.
Росія продовжує нищити довкілля, руйнувати будівлі та забирати життя.

Мережа інформаційно-рекреаційних центрів «Шлях»

Перший захід в рамках проекту «Мережа інформаційно-рекреаційних центрів «Шлях»», який впроваджує ГО «Українська природоохоронна група» за підтримки ПООН та уряду Швеції відбувся 1 квітня у Новгород-Сіверському.
Семінар – практикум було організовано в історико-культурному музеї - заповіднику «Слово о полку Ігоревім».
Зустрілись представники мережі для обговорення спільних ідей та подальших перспективних заходів.
В період весняної міграції актуальні та особливо цікаві спостереження за птахами. В рамках зустрічі, науковцем НПП «Деснянсько-Старогутський» було проведено орнітологічну екскурсію.
Для кращого засвоєння інформації та використання сучасних додатків фахівцями відділу екоосвіти, розроблено буклет для початківців бердвотчерів.
В рамках проекту отримали біноклі, які ми зможемо використовувати на майбутніх екскурсіях.
Дана мережа сприятиме розвитку туризму в регіоні. Спостереження за птахами набуває блискавичної популярності серед населення. Унікальні Рамсарські угіддя «Заплава Десни» надають можливість спостерігати за міграційними потоками, вивчаючи птахів, набираючись сил та натхнення.
Об’єднуємось в мережу «Шлях», популяризуємо природно-заповідних фонд, розвиваємось та вивчаємо історико-культурну спадщину регіону.

Нерестова заборона

Нерестова заборона - це один з найважливіших заходів для збереження рибних запасів та підтримки біорізноманіття водних екосистем. Під час цього періоду риба має можливість розмножуватися та поповнювати свої популяції без тиску з боку людини. Одним зі способів підтримки нерестової заборони є створення штучних нерестових місць. Ці спеціально створені місця можуть бути зручні для риби під час розмноження та забезпечувати безпеку від забруднення та інших загроз. Нерестова заборона є важливою не тільки для збереження рибних запасів, але і для збереження різноманіття водних видів та їх екосистем. Риба є важливою ланкою водної продовольчої ланки, тому збереження рибних запасів допомагає зберегти більш широкий спектр живих істот. Заборона вилову риби під час нерестового періоду також є важливим заходом для забезпечення стійкого розвитку рибальства та його індустрії в цілому. Збереження рибних запасів допомагає зберегти робочі місця та забезпечити розвиток економіки, пов'язаної з рибальством та іншими водними промислами. Отже, нерестова заборона є необхідним заходом для збереження рибних запасів та забезпечення стійкого розвитку рибальства та природи в цілому. Ми повинні бути відповідальними за свої дії та робити все можливе, щоб зберегти біологічне багатство водних екосистем для наших нащадків.

Туристам на замітку: ділимося туристичним маршрутом Мережі «Шлях»

Уже кілька місяців ми працюємо над створенням Мережі інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій «Шлях». Мережа, по суті, стане складовою відновлення та управління екосистемами громад у майбутньому. І якщо загалом це платформа для співпраці та розвитку, то у вужчому розумінні мережа – це багатоденний туристичний маршрут.
Починати цей маршрут краще в Новгороді-Сіверському поруч із Деснянським біосферним резерватом. Тут на високих берегах Десни все буквально дихає історією. Далі маршрут прямує до м. Середина-Буда з адміністрацією НПП «Деснянсько-Старогутський», де ви не лише перетнете тераси Десни, але й натрапите на клаптик Стародубщини та відроги Середньо-Руської височини.
Уздовж останньої варто рухатися до невеличкого поліського села Землянка, що неподалік Глухова. Тут відроджують місцеві обряди за етнографічними описами Пелагеї Бартош і діють осередки сільського зеленого туризму. До наступного пункту в с. Воргол знову перетинаємо відроги Середньо-Руської височини. Тут по Сейму проходять межі й кордони, а позначали їх давньоруські городища, як на Вишневій горі.
Далі маршрут проходить Сеймським регіональним ландшафтним парком на лівий берег Сейму. Ми опиняємося на Полтавській рівнині, де вже трапляються степи. Із Вирівки біля Сейму рушаємо до Пустовійтівки на Сулі вздовж давнього водного шляху по р. Куколка.
Скіфські кургани і музей Петра Калнишевського − прелюдія до відвідин степу на Михайлівській цілині – колишніх пасовищ для коней родини Капністів, завдяки чому зберіглася ця унікальна екосистема. Невеличкий гак робимо на єдиний в краї біостаціонар у с. Вакалівщина, навколо якого сузір’я лісових ландшафтних і геологічних пам’яток природи довкола р. Псел. Дорогою до Тростянця перетинаємо вододіл і рухаємося уздовж долини р. Боромля, майже по лінії залізниці – пам’ятки епохи індустріалізації часів розквіту цукроваріння.
Сам Тростянець − важливий осередок лісової дослідної справи при Краснотростянецькій станції, а віднедавна тут ще й офіс Гетьманського нацпарку.
Гетьманський НПП тягнеться уздовж Ворскли до самого с. Куземин на межі з Полтавською областю. Тут починається грандіозна система оборонних споруд Більського городища скіфської доби. Завершується маршрут у Краснокутську – одному з перших укріплених поселень Слобожанщини, відомому своїми промислами, торгівлею та садівництвом, поставленим на індустріальні рейки зусиллями Каразіних, і яке продовжується місцевою дослідною станцією садівництва.
На жаль, значна частина маршрутів неможлива через постійні ворожі обстріли на півночі Новгород-Сіверського та Шосткинського районів. Водночас ми віримо й наближаємо перемогу, тому сподіваємося, що наша Мережа стане чудовим форматом єднання, а після перемоги – платформою для відновлення та розвитку громад.
Ознайомитися зі схемою туристичного маршруту зовсім скоро можна буде на нашому сайті.
Проєкт «Мережа інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій як складова відновлення та управління екосистемами громад» реалізує ГО «Українська природоохоронна група» за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Швеції.

Спалювання трави

Під час засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки в Середино-Будській міській раді було розглянуто питання про недопущення спалювання залишків сухої рослинності та сміття.
Спалювання сухої трави в екосистемах може мати дуже серйозні наслідки. Крім шкідливого впливу на здоров'я людей, спалювання може стати причиною пожеж, які можуть спричинити значні збитки для природи та людей.
Пожежі в екосистемах є надзвичайно небезпечним явищем, яке може призвести до знищення лісів, зелених насаджень, трав'янистих масивів та інших екосистем. При цьому, пожежі можуть мати негативний вплив на водні ресурси та ґрунтовий покрив, а також спричинити втрату життя та здоров'я людей та тварин.
Крім того, пожежі можуть призвести до значних економічних збитків, зокрема, внаслідок знищення сільськогосподарських культур, лісових масивів та іншої рослинності. 
Тому, щоб запобігти пожежам в екосистемах, слід уникати спалювання сухого листя та інших відходів на відкритому повітрі. Як альтернативу, можна використовувати більш екологічні методи утилізації відходів, такі як переробка на компост або їх використання в якості палива для енергетичних потреб.
Крім того, важливо дотримуватись правил пожежної безпеки та не залишати вогонь без нагляду. Якщо ви бачите пожежу в екосистемі, необхідно негайно повідомити про це відповідні органи державної влади та служби порятунку 101.
Отже, спалювання сухого листя може мати дуже серйозні наслідки.Варто звернути увагу на цей аспект та долучитись до захисту довкілля від негативного впливу людської діяльності. Пам'ятайте, що за спалювання сухої рослинності передбачена адміністративна відповідальність ст. 77-1 КУпАП.
Бережімо довкілля - це наш спільний дім! Давайте бути відповідальними за свої дії та зберігати природу для майбутніх поколінь.

 

Міжнародні осінні дні спостережень за мігруючими птахами (World Birdwatch) в Деснянсько-Старогутському національному парку

Ці міжнародні дні спостережень за мігруючими птахами щорічно припададають на перші вихідні жовтня. В 2022 році вони припали на 1-2 жовтня. World Birdwatch – світова ініціатива, започаткованая у 1993 р. BirdLife International. Перший World Birdwatch мав на меті сприяти посиленню інтересу людей до природи та усвідомлення її важливості через спостереження за птахами (Birdwatching). Частиною World Birdwatch у Європі є EuroBirdwatch – Європейські спостереження за птахами, які щороку проводяться в перші вихідні жовтня, у тому числі, в Україні. В Деснянсько-Старогутському НПП, на півночі Сумщини, також щорічно проводяться Міжнародні осінні дні спостережень за мігруючими птахами. В мирні часи до цих заходів долучались школяри, молодь. Нажаль в цьому році це неможливо.. Але спостереження за мігруючими птахами були проведені 1 жовтня 2022 року науковцем парку, орнітологом Сергієм Галущенко, в рамках програми щорічних досліджень сезонних міграцій птахів в Деснянсько-Старогутському НПП і в регіоні басейну Десни. Початок жовтня припадає на піковий період осінньої міграції за чисельністю птахів. Всього за день спостережень (1.10.2022) було зареєстровано 43 види пролітних і кочуючих птахів. І це без значної кількості видів навколоводних птахів, яких можна побачити в заплаві Десни у цей період осінньої міграції (нажаль спостереження проводились не на Десні). Серед птахів найбільш масовими були зяблик та чижик. Масово летіли припутні, чайки (чибис), канюки звичайні та яструби малі, дрозди – співочий, чорний, омелюх, чикотень, білобровий,синиці – велика та блакитна. Також мігрують чаплі сіра та велика біла, підсоколик великий, жайворонки польовий та лісовий, плиска біла, щеврики лісовий та лучний, вівчарик-ковалик, вільшанка, горихвістка чорна, тинівка лісова, шпак звичайний, в’юркові - в’юрок, зеленяк, щиглик, костогриз, коноплянка, вівсянки – звичайна та очеретяна. Закінчують міграцію останні ранньо-осінні мігранти – осоїд, бджолоїдка звичайна (закінчує осінню міграцію в цьому році дуже пізно) і ластівка сільська.

День чистого повітря

До Міжнародного дня чистого повітря для блакитного неба працівниками відділу екоосвіти та рекреації було проведено екологічну акцію до якої були залучені мешканці міста Середина-Буда та діти селища Вороніж.
Мета акції привернути увагу до проблеми якості повітря. Враховуючи період осінньо-польових робіт це питання є дуже актуальним.
Піклуйтеся про своє здоров'я!
Бережіть природу!
Не паліть сухе листя!
P.S.Дякуємо Воронізькій дитячій бібліотеці за плідну співпрацю

Ніч кажанів

Особливий день в календарі екодат називать "Ніч кажанів", який відзначається в кожні останні вихідні серпня.
Цьогоріч Міжнародну ніч кажанів відзначаємо 27 серпня.
Святкування в Україні ночі кажанів є значною подією, оскільки на території нашої держави всі види рукокрилих занесені до Червоної книги України та потребують охорони.
Фахівці відділу екоосвіти цьогоріч провели захід до Міжнародної ночі кажанів на базі Воронізької дитячої бібліотеки разом з місцевими дітьми та працівниками бібліотеки, де привертали увагу до питання збереження рукокрилих. Знайомили дітей з цікавими фактами про кажанів і розвінчували міфів про них.
Про що дізнались діти з нашого заняття?
Що кажани відіграють важливу роль у функціонуванні екосистем. Ці дивовижні представники фауни є єдиними тваринами здатними до активного польоту. У кажанів розвинена унікальна здатність до ехолокації, нюх та слух, що допомагає їм полювати і орієнтуватися в просторі саме вночі. Кажани, полюючи в сутінках і вночі, поїдають комах, малодоступних для денних птахів. Вони знищують не лише шкідників сільськогосподарських і лісових культур, а й тих, які завдають шкоди самій людині. Доведено, що один кажан за ніч з’їдає від 500 до трьох тисяч комарів. Крім того, у світі існують види, що живляться пилком і запилюють рослини. Тому їх потрібно оберігати. Адже, причини їх зникнення іноді досить банальні, зокрема елементарні не знання і забобони людей. Серед інших причин: вирубування дуплистих дерев (деякі види кажанів селиться в дуплах), застосування різних отрутохімікатів та відсутність придатних місць для проживання.
На жаль, будь-яке місто (особливо мегаполіс) неминуче є місцем посиленої напруги у взаємодії між людиною й іншими живими істотами та підвищеного рівня небезпеки для тварин. Сусідство з людьми для рукокрилих нерідко стає дуже проблемним, переважно через необізнаність людей та численні упередження щодо цих тварин.
Тому, знаючи усю складність життя рукокрилих та їх існування на межі вимирання, ми маємо допомогти тваринам. Адже, зберігаючи біорізноманіття, ми намагаємося зберегти баланс природних екосистем, елементом якого є ми самі.

НТР

Сьогодні, 26 серпня 2022 року було проведено науково - технічну раду (далі НТР) національного природного парку "Деснянсько-Старогутський". НТР є постійно діючим колегіальним дорадчим органом, який вирішує складні наукові і науково-технічні проблеми, сприяє розвитку наукової, науково-технічної, природоохоронної, еколого-освітньої і науково-організаційної діяльності НПП "Деснянсько-Старогутський".
Порядок денний сьогоднішнього засідання складався з семи питань:
1.Погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів на 2023 рік НПП «Деснянсько-Старогутський».
2.Погодження Лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення Сумської області на 2023 рік в НПП «Деснянсько-Старогутський».
3.Робота за I півріччя 2022 року відділу державної охорони ПЗФ, природоохоронних науково-дослідних відділень НПП.
4.Підсумки наукової діяльності за I півріччя 2022 року. Обговорення планів роботи наукового відділу II півріччя 2022 та 2023 роки.
5.Заходи з екологічної освітньо-виховної та рекреаційної діяльності за I півріччя 2022 року. Обговорення планів роботи відділу еколого-освітньої та рекреаційної діяльності II півріччя 2022 та 2023 роки.
6.Звіт про виконання виробничо-фінансового плану НПП «Деснянсько-Старогутський» за I півріччя 2022 року. Подальше виконання виробничо - фінансового плану в умовах воєнного стану. Плани роботи установи в 2023 році.
7.Зміни у складі НТР.
Присутніми було більше 50% складу НТР.
Рішення приймались відкритим голосуванням та одноголосно.

 

24 серпня День Незалежності України

Цьогоріч це свято особливо важливе для українського народу, адже ми вже 182 день героїчно боремося на нашу незалежність і свободу.
Яка вона, Україна?
Україна - найбільша за площею країна Європи.
Українська мова у 1934 році на конкурсі краси мов у Парижі визнана як найкраща, наймилозвучніша й найбагатша мова світу, і посіла 2 місце після італійської.
Українців визнано найспівучішою нацією, яка створила найбільшу кількість народних пісень ‒ близько 200 тис.
Українська Конституція – одна з найдавніших у Європі. Правда, мова не про сучасний варіант основного закону, а про Конституцію Пилипа Орлика, проголошену ще у 1710-му.
Першим вищим навчальним закладом у Східній Європі стала Острозька академія. 1576 року її заснував князь Острозький Костянтин-Василь.
Збройні Сили України є найбільшою і єдиною армією в Європі, що веде реальні бойові дії.
Сьогодні ми боремось за свою честь і гідність, за своє прекрасне українське майбутнє.
Як писав славнозвісний український кобзар Тарас Шевченко:
"Борітеся — поборете!
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!"
Все буде Україна! Слава нації! Смерть ворогам! Слава ЗСУ! Україна переможе!
З днем незалежності, Україно!

23 серпня Україна відзначає молоде державне свято - День прапора

Синьо-жовтий стяг є символом української землі. Адже найпопулярнішим і найточнішим є тлумачення прапора, де синя смуга символізує ясне небо, а жовта - золоті пшеничні ниви родючих українських чорноземів.
Історія поєднання цих кольорів починається ще з далекого XІІІ ст., прикрашаючи герб міста Львів. А також в добу козацтва запорожці оздоблювали сині стяги золотистими орнаментами чи образами.
Так, перше офіційне визнання синьо- жовтого прапора як єдинонаціонального, сформувалось на поч. ХХ ст. коли Центральна рада затвердила офіційно поєднання цих кольорів, як стяг Української Народної Республіки.
Тож бачимо, що український прапор має давню історію і є одним із символів становлення нашої державності.
Сьогодні, в час війни українського народу проти російських загарбників особливо важливо нам, українцям, розуміти нашу єдність, самостійність, історію.
Синьо-жовтий прапор - це символ свободи і боротьби за незалежність.
Слава Україні! Слава ЗСУ! Все буде Україна! Бережіть себе!
Зі святом Державного прапора!

Будні природоохоронців

Враховуючи військовий стан та бойові дії на території району наші мужні природоохоронці продовжують виконувати свою роботу.
Служба державної охорони вживає заходів по недопущенню відвідування населенням лісових масивів НПП, спільно з військовими здійснює цілодобовий моніторинг пожежної ситуації. Регулярно проводять бесіди з місцевим населенням та роздають інформаційні листівки, щодо заборони відвідування лісу на воєнний період.
Під час патрулювання території виявлені сліди таких тварин, як зубр та бурий ведмідь.
Природоохоронцями проведено огляд та ремонтні роботи дерев’яних конструкцій на рекреаційних об’єктах території Старогутського ПНДВ та встановлено нові бесідки.

Чи знали ви, що кожна СЬОМА тонна світового меду – УКРАЇНСЬКА?

Бджоли почали виробляти мед ще 3 млн. років тому, а людина вживати його 15 тис. років тому. Таку гіпотезу висунули, коли в Валенсії (Іспанія), були виявлені стародавні печерні малюнки, на яких була зображена людська фігура, що збирає мед з вулика. Виходячи з цього, пасічництво можна вважати одним із найдавніших ремесел у світі.
19 серпня відзначаємо день пасічника. Хто ж це?
На сьогоднішній день бджоли не повністю одомашненими, і людина не контролює діяльність бджіл, а є просто власником вуликів та обладнання і вміло використовує діяльність бджіл у своїх інтересах. Ці люди і є пасічниками. Вони утримують бджолині сім'ї різні за кількістю, породою і керуються основною метою: чи то задоволення власних потреб у продуктах бджільництва (мед, пилок, прополіс, бджолиний віск, маточне молочко), чи комерційне виробництво продукції. Але основним завданням все ж є створювати найсприятливіші умови утримання "трудівниць". Бо саме бджоли не виготовляють унікальний продукт -мед. Його ще називають - вічним продуктом. Він має найвищий показник зберігання. Хто знає чому? Зараз розберемось...
Насправді все просто. У всьому винна хімія. А точніше хімічний склад меду. Цей харчовий продукт природним чином є кислотним з низьким вмістом вологи, що робить його "непривітним" для різноманітних бактерій. До того самі бджоли так сильно махають крилами, що витягають надлишкову вологу зі спочатку наповненої водою речовини. А ще у їх шлунках є спеціальний фермент, який допомагає розділити нектар на глюконовую кислоту і перекись водню, який запобігає подальшому росту бактерій та інших мікроорганізмів.
Мед дуже корисний для здоров'я. Його використовують як загальнозміцнюючий, тонізуючий, відновлюючий сили засіб. Тому в народі особливе, шанобливе ставлення до пасічників.
Зі святом Вас! З днем пасічника! Нехай ваша праця приносить тільки задоволення та достаток у ваші сім'ї!

До опалювального сезону готові

Війна продовжується, на жаль. Та ми маємо жити далі і робити все, що в наших силах, задля добробуту своєї сім'ї та своєї країни.

Наближається опалювальний сезон і ми повинні подбати про тепло в нашій адміністративній будівлі парку.

В період регулярних обстрілів заготівля дров є небезпечною і тому має особливу цінність. Та наші чоловіки з цим завданням впорались і взимку буде тепло.

Також, до початку опалювального періоду, працівники які мають відповідний фах, проводять перевірку готовності роботи опалювальної системи.

Тепер чекаємо, щоб було і тихо.

Слава Україні! Віримо в ЗСУ!

До уваги

Нові такси для обчислення шкоди природно-заповідному фонду.
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» від 10 травня 2022 р. № 575.
Відтепер за порушення природоохоронного законодавства в межах ПЗФ для порушників штрафи збільшаться у 10 разів.
Тепер порушники природоохоронного законодавства на заповідних територіях будуть сплачувати набагато більший збиток за:
·         незаконні рубки, пошкодження дерев та рослин;
·         знищення чи пошкодження лісових культур, природного підросту та самосіву, сіянців і саджанців;
·         знищення чи пошкодження газонів та квітників;
·         самовільну заготівлю сіна або випасання худоби;
·         незаконне добування чи знищення об’єктів тваринного світу, пошкодження їх житла, місць перебування і розмноження;
·         незаконний збір або знищення дикорослих трав’янистих рослин, лісової підстилки, лікарських рослин, дикорослих плодів горіхів, грибів, ягід;
·         проїзд транспорту, прольоту та посадки літальних апаратів;
·         самовільне зайняття земельних ділянок, забруднення територій тощо.
Для прикладу: за зрубане дерево тепер прийдеться заплатити до 16,8 тис. грн (в залежності від діаметру).
За пошкодження рослинності віком до 5 років потрібно буде сплатити від 182,3 до 227,8 з розрахунку на гектар площі.
А за несанкціоновані полювання такси будуть серйозніші.
Наприклад: кабан коштуватиме браконьєру 30,4 тис. грн., бобер близько 8 тис.грн., козуля – 24, 3 тис. грн.
Окрім того, встановлено, що:
1) індексація затверджених цією постановою такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної природно-заповідному фонду підприємствами, установами, організаціями та громадянами проводиться згідно з Порядком проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної природно-заповідному фонду підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженим цією постановою;
2) дія цієї постанови не поширюється на види рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.
Водночас, визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. № 541 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд».
Більш детально можна ознайомитись на сайті
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/575-2022-%D0%BF#Text
Не порушуйте законодавство та бережіть природу.

 

Круглий стіл

03 серпня делегація в складі заступника директора з наукової роботи НПП «Деснянсько-Старогутський» Галини Степаненко, провідного фахівця з екологічної освіти НПП Наталії Квартник та фахівця філії Середино-Будської дитячої бібліотеки Марини Хомініч побувала в м. Кролевець, а саме, в музеї кролевецького ткацтва на засіданні круглого столу «Екологічні табори в системі екотуризму. Перспективи розвитку екологічного туризму на Кролевеччині».
Організаторами заходу виступили Кролевецька міська рада Конотопського району Сумської області, відділ культури і туризму Кролевецької міської ради, ГО «Воргол», Гетьманський національний природний парк.
Учасники ділилися своїм досвідом проведення екологічних таборів та біологічних шкіл на північному сході України, розповідали про шляхи та напрямки співпраці вищих навчальних закладів з природно-заповідними установами, слухали про підсумки екотабору, який відбувся у селі Воргол, що в Сеймському ландшафтному парку, два тижні тому. Одним словом, зібралися люди, які вже мають досвід або бажання спробувати себе в організації та проведенні подібних заходів. Все розглядалося в контексті розвитку туризму.
Після офіційної частини був майстер-клас ткацтва кролевецького рушника, приготування старинної козацької страви тетері, спільні фото, дружнє спілкування та бажання зустрітися знову.

 

Виховуємо майбутнє разом.
31 липня весь світ відзначає Всесвітній день рейнджерів або День паркового рейнджера.
І ми з дітками села Черник вирішили трішки відчути себе цими відважними охоронцями природи та пограти в активні ігри на свіжому повітрі.
Долали смугу перешкод, уявляючи, що ми йдемо по кам'яних розсипах чи по болоту.
Надавали першу допомогу травмованому, адже в рейді може трапитись все.
Відчули, як важко зберегти кожну краплю чистої води.
Розгадували загадки про диких звірів та вивчили їх сліди, бо патрулюючи заповідну територію на шляху можна багато кого зустріти, і важливо знати, що це за звір.
Та на останок розгадували загадки про природу та склали девіз, який має знати кожен житель нашої планети: ЗБЕРЕЖИ ПРИРОДУ!
І звичайно ж, не обійшлося без невеличких подаруночків за таку активну роботу діток.
Окремо хочеться відмітити, яку змістовну та лаконічну емблему та назву придумали діти для свого Черниківського загону рейнджерів.
Висловлюємо щиру подяку в допомозі організації та проведенні цього заходу Горгани Природний Заповідник в особі Пітух Ірини (завідувач сектору еколого-освітньої роботи) та
Кузнєцова Романа (науковому працівнику науково-дослідного відділу).
До нових цікавих зустрічей!!!

 

31 липня відзначається Всесвітній день рейнджерів, які захищають природні скарби планети та культурну спадщину.
Хто ж такий рейнджер парку?
Рейнджер – людина, яка професійно захищає природу, охороняє заповідні території, збираює інформацію про біорізноманіття, працює з відвідувачами, розповідає про природні цінності.
Термін Рейнджер (від англ. Ranger) перекладається як «мандрівник», «лісник», «єгер», «поліцейський».
Робота рейнджерів є надзвичайно важливою для збереження природної та культурної спадщини.
І в той же час дуже небезпечною та важкою.
Ні, справжня небезпека для наших природоохоронників походить не від природних явищ та диких звірів, справжня небезпека походить від браконьєрів та інших незаконних користувачів природних ресурсів. Доволі часто працівникам служби державної охорони парку доводиться ризикувати власною безпекою задля збереження природи.
Ми пишаємось своїми працівниками служби державної охорони природно-заповідного фонду – рейнджерами, які своєю повсякденною роботою сприяють охороні та збереженню унікальної дикої природи Полісся.
У Всесвітній день рейнджера, бажаємо працівникам служби державної охорони природно-заповідного фонду України, які всупереч негараздам, дбають про збереження природи нашого краю,міцного здоров'я, добробуту та успіхів у нелегкій та важливій природоохоронній справі!

 

Розмножуємо бджолині сім'ї.
Ми всі як і Вінні-Пух любимо мед.
Тому на меті маємо збільшити бджолині сім'ї.
Який метод використовуємо?
Користуємось методом формування відводків.
Цей спосіб полягає в тому, що від сильної сім’ї беруть деяку кількість рамок з розплодом і бджолами, переставляють їх в порожній вулик і відносять його на нове місце. Старі бджоли повертаються назад в свій вулик, а з молодих утворюється нова сім’я, якій дають матку або маточник.
Досвідчені бджолярі рекомендують, щоб бджоли, з'єднані в відводок, не билися між собою, їх обкурюють з димаря і надають їм загальний запах.
Відводок бджіл – це важливий щорічний захід, при якому створюються нові рої, за допомогою поділу вже наявних бджолиних сімей. Даний захід вимагає ретельної уваги з боку бджоляра . Таким чином чисельність бджіл буде тільки збільшуватися. А відповідно і урожай меду.
До того ж, на пасіці буде ставати все більше сильних і здорових роїв.

 

24 серпня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав Указ про затвердження Дня державності, який відзначатимуть щороку у День хрещення Русі-України 28 липня.
З нагоди свята в Середино-Будській дитячій бібліотеці-філії зібрався круглий стіл на тему «Історія української державності».
Завідувачка дитячої бібліотеки філії Галина Коперсако разом зі своєю колегою Мариною Хомініч привітно зустріли учасників засідання. Тематично оформлена аудиторія, підготовлено книжково-ілюстративна виставка надали особливого шарму засіданню.
Учасниками круглого столу разом з господарями були заступник директора з наукової роботи НПП «Деснянсько-Старогутський» Галина Степаненко, провідний фахівець з екоосвіти НПП Наталія Квартник, провідний фахівець з охорони природних екосистем Микола Чернігов, старший інспектор Шосткинського районного сектору №3 Держустанови «Центр пробації» в Сумській області Віктор Московко.
Невеликим історичним екскурсом про ставлення Української Державності Марина Хомініч відкрила засідання та представила презентацію «Державність України». Галина Степаненко привітала всіх зі святом і підкреслила, що поєднує всіх присутніх загальний інтерес у просвітницькій роботі серед підростаючого покоління та дорослого населення нашої місцевості.
Микола Чернігов зачитав вірші місцевої поетеси Галини Майорової дуже співзвучні з сьогоденням.
Далі приємним сюрпризом був майстер-клас від бібліотеки з плетіння сувенірних браслетів.
Дружне спілкування, обмін думками про те, що ця дата покликана звернути увагу суспільства на традиції українського державотворення, які мають понад тисячолітню історію, а також пам’ятати усіх, хто доклав зусиль, щоб Україна існувала як незалежна демократична держава.
Так сталося, що уперше в Україні це свято відзначається в умовах повномасштабних бойових дій, що накладає певний відбиток на нашу роботу, але ми впевнені що тільки наполеглива праця та єдність допоможуть зберегти ідентичність і об’єднатися у велику і неподільну Україну.

 

Продовжуємо популяризувати парк за межами громади.
Проведено екологічну бесіду в Шосткинській міській територіальній громаді про красу й неповторність нашого краю, про рослини та тварини, які поширені на території парку.
Ознайомили мешканців з роботою служби державної охорони парку, адже оберігати природу наше головне завдання.
Наостанок жителі громади переглянули презентацію про національний природний парк.
Учасники бесіди приймали активну участь в заході, ставили питання та вносили свої пропозиції.
Всі учасники отримали еколого-просвітницьку літературу (путівник) та фото на згадку.

 

31 липня 2022 року о 13.30 Російською Федерацією було здійснено артилерійський обстріл адміністративної будівлі Старогутського ПНДВ та прилеглих будівель.
Внаслідок обстрілу було пошкоджено адміністративну будівлю, гаражі, автомобіль УАЗ, спостережну вежу та її обладнення.
Поранених та загиблих не має.
1 серпня комісією у складі: директора НПП «Деснянсько-Старогутський» Кубракова С.В, заступника директора - головного природознавця Сугакова С.О., начальника відділення Старогутського ПНДВ Васенко В.Г., інженера-будівельника Харитоненко О.М., інженера -проектувальника Тарана В.М., провідного фахівця відділу запобігання надзвичайних ситуацій Шосткинського ДСНС Ковтуна В.О. були обстежені пошкоджені будівлі з метою обрахунку суми збитків, нанесених під час обстрілу.
Крім руйнувань зазначених будівель, заподіяна шкода лісовим екосистемам.
В результаті обстрілу виведена з ладу система відеоспостереження та спостережна вежа, що ускладнюють в пожежонебезпечний період 2022 року вчасне виявлення лісових пожеж в НПП «Деснянсько-Старогутський».
Спостережна вежа, яка була побудована за кошти обласного бюджету, через обстріли знаходиться в аварійному стані, в пожежонебезпечний період ми залишились без «очей».
Адміністративна будівля ПНДВ без капітального ремонту функціонувати не зможе.

Благоустрій території

А як ви розпочали свій робочий понеділок?

Продуктивно попрацювали співробітники НПП та провели благоустрій території.Проведена стрижка декоративних рослин дендрарію та живоплоту, прополка клумб та школки декоративних рослин.

Дбайте про навколишнє середовище — створюйте красу навколо себе!!!

 Цілющі властивості меду

А що власне ви знаєте про мед?
Він солодкий, його роблять бджоли, Вінні-Пух його обожнює.
А чи знаєте ви, наприклад, що мед існує вже багато мільйонів років, або що він не псується, якщо його зберігати в повітронепроникному контейнері. Або що в ньому містяться всі необхідні речовини для підтримки життя і здоров'я, такі як вітаміни та ензими, мінерали. Ось таким дивним продуктом виявився звичайний натуральний мед.
Сьогодні мед - це не просто смачні солодкі ласощі. Це - ефективний засіб від безлічі хвороб, що допомагає впоратися з болем у горлі, застудою, бронхітами, кашлем, ревматичними болями. Мед активно застосовують в косметології, включаючи його до складу масок, пілінгів для шкіри.
Цілющі властивості меду забезпечені його найбагатшим складом, в якому присутні вітаміни, глюкоза, фруктоза, каротин, мінерали, білок, магній, калій, натрій, кальцій, залізо, глюкоза. Мед зміцнює імунітет, допомагає впоратися з хворобами, авітамінозом, позитивно впливає на шкіру. Він використовується не тільки для лікування. Мед пробуджує апетит, сприяє виробленню організмом ферментів, допомагає боротися з порушеннями сну.
Попри велику кількість лікувальних властивостей мед має й протипоказання до вживання:
Не рекомендується вживати мед при алергії на цей продукт і його компоненти зокрема
Мед з обережністю потрібно застосовувати при цукровому діабеті
Мед не рекомендується давати дітям до 2-х років
P.S.Смакуйте мед із задоволенням, але не в такій кількості як Вінні-Пух.

Заготівля лікарських трав

Зараз у травників найгарячіша пора, а в таку погоду, як цього літа, кожен день важливий. Ми вирішили підтримати цю традицію і вирушили на заготівлю лікарських рослин.
Хочемо поділитися з вами деякими правилами збору:
-збирати рослини слід в суху погоду;
-потрібно знати терміни збору лікарських трав, у кожної травички індивідуальний. Найбільш сприятливий час для збору-період цвітіння рослин;
-вибирати місця для збору трави краще подалі від проїжджої частини і населених пунктів, а також в далечині від сільгосп угідь, де застосовуються отрутохімікати;
-не можна робити заготівлю в одному і тому ж місці, щоб уникнути зникнення виду. Необхідно берегти природу та не зривати рослини, які занесені до Червоної книги України;
-не виривати рослину з коренем, а зрізати ножицями або серпом.
Р.S. Проводьте заготівлю у гарному настрої з любов'ю до природи.
Не потрібно нехтувати правилами безпеки в умовах війни!!!
Обмежте відвідування лісу та будьте обережні в полі!!!

 

З давніх давен зміям приписують різноманітні образи. Їх шанують, їх бояться, але чи так все є насправді Яких видів потрібно застерігатися, а які не завдають шкоди людині дізналися співробітники НПП "Деснянсько- Старогутський" під час просвітницького заходу присвяченого Всесвітньому дню змії, який відзначається 16 липня.

 

 

7 липня - День працівників природно-заповідної справи

Колектив НПП "Деснянсько-Старогутський" вітає всіх причетних до охорони природи у цей важкий для нашої країни час.
Охороняючи рідкісні рослини і тварини, ми охороняємо природу, а зберігаючи природу як основу нашого існування, ми бережемо країну.
Єднаймося! Разом ми сила! Все буде Україна!

З нагоди Дня працівника природно-заповідної справи у НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулись урочисті збори та привітання співробітників установи.
Враховуючи військовий стан в країні, святкували у змішаному форматі.
Директор Сергій Кубраков привітав колег з професійним святом, подякував усім працівникам природно-заповідної справи за плідну та злагоджену роботу, а департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОДА, Середино-Будській міській раді та Зноб- Новгородській ОТГ за плідну співпрацю і сприяння у вирішенні природоохоронних питань. Розповів про досягнення і здобутки національного природного парку, участь у різних, в тому числі і міжнародних проектах та про стан готовності підприємства до роботи в умовах сьогодення. З побажаннями миру, здоров’я та сил вручив грамоти працівникам парку.
Наступною слова привітання сказала Ірина Кашпур, начальник департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОДА, яка рада була вітати колектив парку попри важкий военний стан.
Ірина Володимирівна побажала працівникам парку міцного здоров’я, здійснення всіх наших амбітних планів на майбутнє, збереження вашої території, яку ви охороняєте. Зазначила, що в мирній Україні будемо реалізовувати всі наші плани та напрацювання.
Водночас за вагомий особистий внесок у розвиток природно-заповідної справи працівникам установи були вручені грамоти 2 працівникам.
З вітальними словами до колективу виступив секретар Середино-Будської міської ради Олег Загорський. Олег Станіславович привітав працівників природного парку з професійним святом, відмітив їх внесок у збереження природи Серединобудщини для нащадків та з найкращими побажаннями вручив грамоти.
Колектив парку також привітав голова Зноб-Новгородської громади Петро Гончаров, вказавши, що всі досягнення парку стали можливі завдяки наполегливій, щоденній, не легкій роботі всіх працівників парку. Побажав нових досягнень та звершень задуманих планів.
За плідну працю нагородив грамотою працівника Улицького ПНДВ.
Адміністрація НПП привітала та відзначила роботу грамотами працівників Старогутського ПНДВ.
Слова подяки за наполегливу працю та грамоти отримали працівники баз відпочинку Деснянка та Боровичанка.
Наша щоденна праця заслуговує на повагу.
Зі святом колеги!
Все буде Україна.

 

Заготівля сіна для підгодівлі диких тварин та утримання службових коней

 

Всесвітній день охорони довкілля

5 червня - Всесвітній день охорони довкілля (World Environment Day).Україна докладає багато зусиль для охорони природи і навколишнього середовища, збереження біорізноманіття. У тому числі, в нашій країні створюється багато природоохоронних територій, особливо національних природних парків. Одним з найкращих національних парків України є Деснянсько-Старогутський НПП, розташований на півночі Сумщини - на сході Полісся в басейні Десни. Парк охороняє заплаву річки Десна з водно-болотними угіддями міжнародного значення (Ramsar) і Старогутський лісовий масив, де мешкають рідкісні види фауни - бурий ведмідь, рись, лось, глушець (глухарь), орябок (рябчик), лелека чорний, сич волохатий та ін. Територія Деснянсько-Старогутського НПП особливо важлива для птахів, у тому числі, для їх зупинок під час міграцій в заплаві Десни. Особливо під час весняної міграції на Десні дуже багато гусей, качок, куликів, мартинів та крячків, також мігрують журавлі, лелеки, припутні,  денні хижи птахі, можна побачити великі мігруючи зграї горобцеподібних птахів (зяблики, шпаки, дрозди та ін.). А ще Деснянсько-Старогутський національний парк дуже красивий і мальовничий. Як і інші національні парки і заповідники України! У нас дивовижна природа. Головне зараз для нашої країни - перемога над ворогом і мир! Все буде Україна!
Фото зроблені Сергієм Галущенко в НПП Деснянсько-Старогутський в 2020-2021 роках (дослідження міграцій птахів та Birdwatching).

 

2 лютого - всесвітній день водно-болотних угідь

Заплава Десни має міжнародний статус.
Чому? Та як на це вплинула Рамсарська конвенція?
02 лютого 1971  року у місті Рамсар в Ірані було прийнято «Конвенцію про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовища існування водоплавних птахів». Серед них і «Заплава Десни» площею 4270 га, яка розташована в межах Шосткинського району Сумської області і Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Водно-болотне угіддя обмежене з півночі державним кордоном, із заходу – правим корінним берегом Десни, зі сходу – боровою терасою Десни.
Водно-болотне угіддя “Заплава Десни” відповідає ще й низці інших критеріїв Рамсарської конвенції, а саме:
- є еталонною великою за площею ділянкою заплави крупної річки у Східному Поліссі з незміненим гідрологічним режимом, де збереглися весняні повені, меандрування русла;
- підтримує існування рідкісних видів рослин і тварин;
- важливе для збереження іхтіофауни;
- важливе для збереження гніздових популяцій таких вразливих птахів як деркач, баранець великий, мородунка, грицик великий, пісочник малий, крячки річковий та малий.
- підтримує існування близько 100 видів водно-болотних птахів під час міграцій.
Угіддя являє собою широку заплаву р. Десна з численними старицями, заплавними озерами з розвинутою прибережно-водною рослинністю, торфовими болотами і луками, невеличкими ділянками заплавних лісів. Це забезпечує належні умови для відтворення місцевої водно-болотяної фітофауни, насамперед видів родин качині, чаплеві i пастушкові, а також іхтіофауни, зокрема рідкісного виду з родини осетрових – стерляді. Слід зазначити, що східна частина угіддя в межах Сумської області входить до складу Національно-природного парку «Деснянсько-Старогутський». Це одна з найбільш збережених ділянок долини р. Десна на території України. Саме угіддя знаходиться у межах зони помірної вологості.
Водно-болотні угіддя є невід’ємною частиною нашого довкілля. Вони допомагають зменшити вплив повеней, підтримують існування рідкісних видів рослин, звірів, птахів. Заболочені місця є регулятором клімату. Це чи не єдина екосистема, що протидіє накопиченню СО2 в атмосфері і відповідно парниковому ефекту. Однією з важливих якостей боліт є збір та накопичення дощової та талої води.
Використовуючи її протягом посушливого періоду болота не дають міліти річкам, що протікають серед них. Саме тому в результаті осушення боліт, зникають малі річки.
Збереження та стале використання водно-болотних угідь можливо лише за умови дбайливого ставлення до цих об’єктів, як запорука передачі здорового довкілля майбутнім поколінням.

День Соборності - символ національного єднання українського народу»

До свята в Середино-Будському Центрі культури та дозвілля підготовлено та організовано святковий концерт та виставку, яка в собі об’єднала картини сучасного мистецтва, вишивки, скульптури, ляльки ручної роботи, поробки.
НПП «Деснянсько-Старогутський» не залишився осторонь та приєднався до святкування, представивши інформаційну галерею, фото пташок, сувенірні магніти та фіточай.

День рейнджерів

Щорічно 31 липня відзначається професійне свято – Всесвітній день рейнджерів. Подію започаткувала Міжнародна федерація рейнджерів у 2007 році, щоб відзначити внесок паркових рейнджерів в охорону природи .
Хто ж такий рейнджер парку? Це людина, котра займається інспектуванням території та заповідних зон, національних парків, природних заповідників та регіональних ландшафтних парків. Завданням рейнджера є захист диких тварин та рослин, збереження їх від браконьєрів, патрулювання території, що зменшує можливість виникнення лісових пожеж, моніторинг та облік тварин і птахів.  
Хочеться відзначити здобутки  наших працівників служби державної охорони ПЗФ України. 
Грибачов Михайло Валерійович, працює з 2006 року на посаді начальника відділу державної охорони природно - заповідного фонду. Під керівництвом Михайла Валерійовича службою державної охорони проводиться щоденне патрулювання території парку. За останніх 5 років проведено рейдів 140, складено 86 адміністративних протоколів, відкрито 11 кримінальних проваджень, з заподіяною шкодою в розмірі 280 206 грн. Ведеться постійний моніторинг за фауною, так завдяки фотозйомкам та встановленим фото пасткам було виявлено тварин та птахів, що занесені до Червоної книги України (зубр, ведмідь, рись, сірий журавель, глухар та ін.). Всі тварини та їх чисельність збільшується завдяки ефективній роботі охорони НПП «Деснянсько-Старогутський».
Горбачов Олександр Віталійович, заступник начальника Улицького природоохоронного науково-дослідного відділення працює 15 років. Постійно бере участь в рейдах по перевірці щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства. В роботі проявляє високий професіоналізм  та наполегливу сумлінну працю.
Вітаємо наших рейнджерів з професійним святом, зичимо здоров’я та менше браконьєрів.

 

 

«Рух – це життя!»


21 травня плануємо велоекскурсію «Стежками рідного краю!» 
Приєднуйтесь! Буде цікаво.
Нетрадиційна інтерпретація історичних подій на свіжому повітрі із конкретними прикладами з огляду на ландшафти, грунти та сучасний рослинний покрив нашої місцевості. Під час екскурсії будуть проведені «наукові пікніки», станете свідками проведення невеличких спостережень у природі та  свідками розгадки таємниць парку Кочубеїв та землянки Ковпака.
Взяти участь в заході зможе кожен велолюбитель зі своїм велосипедом.
Маршрут: Середина-Буда – Чернацьке – Голубівка – Стара-Гута - Гаврилова Слобода –  Винторівка – Середина-Буда.
Протяжність  веломаршруту 50.9 км.


Програма заходу:


8.10- старт від адміністративної будівлі НПП «Деснянсько-Старогутський» (м.Середина-Буда, вул. Новгород-Сіверська, б. 62.)
11.30   - прибуття учасників велопробігу до Старогутського ПНДВ.
12.00- екскурсія «Стежками Старогутського лісу». Обід.
13.30- в чому був далекоглядним Кочубей та інші історії про Стару Гуту.
14.30  - хто такий засновник Слободи і яким має бути Гаврило в бронзі.
16.00   - прибуття  учасників велопробігу до м. Середина-Буда.
Місце збору групи: 
м. Середина-Буда,  вул. Новгород-Сіверська, б. 62 (адмін. будівля НПП «Деснянсько-Старогутський»).
Місце та час завершення: 
м. Середина-Буда,  вул. Новгород-Сіверська, б. 62 (адмін. будівля НПП «Деснянсько-Старогутський») 16.00.
Реєстрація учасників за лінком:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeUAVJnAt-kgOEGzJJIJL4PTJj8VqESNXEIvovQwlNHl_nbjw/viewform?usp=sf_link

 

3 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день дикої природи

Багатогранна та яскрава

десь незвідана, цікава!

Природа наша-це наш дім.

Неможна нехтувати ним!

Охорона праці

Згідно наказу №37-ОД від 04.01.2021 р. «Про проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці з працівниками НПП «Деснянсько-Старогутський» у 2021 році» 03 лютого 2021 року постійно діючою комісією з навчання та перевірки знань з питань охорони праці парку було проведено письмове опитування за билетами знань з питань охорони праці у працівників Старогутського та Улицького природоохоронних науково-дослідних відділень та тими нормативно-правовими актами з ОП, дотримання яких входить до функціональних обов’язків працівників. Результати перевірки знань оформленні протоколами комісії.

Продовжуємо святкувати День водно-болотних угідь.

Фахівці НПП «Деснянсько-Старогутський» провели екологічні заходи присвячені Всесвітньому дню водно-болотних угідь для учнів навчальних закладів міста Середина-Буда. Заходи проводились з метою підвищення обізнаності учнів про водно-болотні угіддя та залучення дітей до природоохоронної діяльності з новими набутими знаннями. Говорили про міжнародне значення заплави Десни та важливість збереження водойм. Під час заняття діти створювали інформаційні плакати-пам'ятки.
Пам'ятаймо «Водно-болотні угіддя, вода і життя – нероздільні!».

Увага конкурс!

Національний природний парк «Деснясько-Старогутський» в рамках всеукраїнської акції  «Збережи ялинку» оголошує конкурс «Не рубай ялинку», який триватиме з 23 листопада до 20 грудня 2020 року.
Вимоги до робіт: для участі у конкурсі необхідно створити еко-ялинку  або новорічний букет власними руками;  композиція або букет повинні мати новорічну тематику; робота може бути складена з  гілок хвойних рослин або підручних матеріалів, які можуть їх замінити; дозволяється використовувати різноманітні матеріали, які зібрані без шкоди для природи.
Учасники конкурсу:  до участі у конкурсі  запрошуються учні загальноосвітніх шкіл віком від 6  до 18 років.
I категорія – 6 - 10 років.
II категорія – 11-14 років.
III категорія – 15-17 років.
До участі у конкурсі приймаються роботи як колективні так і індивідуальні.
До роботи потрібно додати підпис у форматі:

  • назва роботи;
  • автор;
  • навчальний заклад;
  • вік;
  • контактний номер телефону.

Бажаючим взяти участь у конкурсі необхідно подати роботи до 20 грудня 2020 року за адресою:  вул.Новгород-Сіверська, 62, м.Середина-Буда, Сумська область, 41000, адміністративна будівля НПП «Деснянсько-Старогутський». Якщо виникли питання телефонуйте за номером +380680739946.
Переможці конкурсу відзначатимуться грамотами та подарунками.
Роботи надіслані  після 20 грудня 2020 року розглядатись не будуть.
Всім учасникам, успіху!

 

Служба охорони повідомляє

Працівниками служби державної охорони природно-заповідного фонду (далі ПЗФ) національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» спільно з представниками Середино-Будського відділу поліції. 21.10.2020 року вночі на території Улицького природоохоронного науково-дослідного відділення біля села Боровичі на річці Свига  була виявлена група осіб в кількості трьох чоловік, яка порушила природоохоронне законодавство. А саме, здійснювали незаконний рибний промисел, засобом масового знищення риби (електрострумом). Відповідальність за це правопорушення передбачено ст. 249 ч. 2 Кримінального кодексу України (незаконне зайняття рибним, водним добувним промислом на території ПЗФ). Також було порушено ст. 248 ч. 2 Кримінального кодексу України (незаконне полювання із застосуванням мисливської рушниці без належних на те документів). У правопорушників було вилучено 1192 голів риб  різних порід, загальною вагою 25 кілограм, електровудка, гумовий човен, рушниця, набої, акумулятор (2шт). Заподіяна шкода, в наслідок незаконного добування природних ресурсів, склала 193 634 грн. За фактом незаконного лову біоресурсів у поліції відкрито кримінальне провадження за ознаками ст. 249 ч. 2 Кримінального кодексу України (незаконне зайняття рибним, водним добувним промислом). Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді штрафу від 3 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеження волі на строк до 3-х років, або позбавлення волі на той самий срок.
Звертаємось до всіх небайдужих громадян повідомляти про факт незаконного добування природних ресурсів на території НПП "Деснянсько-Старогутський за номерами телефонів:
з понеділка по п'ятницю з 8.00 до 17.15 годин (05451) 7 14 49; цілодобово та без вихідних 068 073 99 46, (05451) 7 14 45.

Відбувся семінар

13.07.2020 року відбувся експертний семінар в он-лайн режимі у форматі відео-конференції, в рамках проекту «Екосистемна адаптація до змін клімату та стійкий регіональний розвиток шляхом розширення можливостей український біосферних резерватів». Під час заходу учасники познайомились з німецькими експертами, які представляють свій досвід у цій сфері, зокрема, метод MARISCO. Учасники семінару ознайомились з поточними результатами проекту, критично їх оцінили, представили свій досвід, отримали інформацію про наступні роботи в рамках проекту та долучилися до розробки стратегії адаптації до зміни клімату для Деснянського резервату.

Незвичайна ситуація склалась на р. Десна

Відпочинок на Десні, яку ми рекламуємо як саму чисту природну річку, можуть зіпсувати деякі досить серйозні речі. З 8 липня в районі бази «Деснянка» спостерігається масовий мор риби. По поверхні річки пливе напівжива і мертва риба різних розмірів, плівка води біля берега збивається в пінну масу. Що це? «Подяка» природи за наше дбайливе ставлення до неї? Або ті дії, про наслідки яких ми постійно говоримо і застерігаємо?
Взяті зразки води для аналізу, які будуть передані до Сумської обласної екологічної інспекції.
Звинувачувати когось без результатів рано ...

Літо - час збору лікарських трав

Зараз у травників найгарячіша пора, а в таку погоду, як цього літа, кожен день важливий. Ми вирішили підтримати цю традицію і вирушили на заготівлю лікарських рослин.
Хочемо поділитися з вами деякими правилами збору:
• Збирати рослини слід в суху погоду.
• Потрібно знати терміни збору лікарських трав, у кожної травички індивідуальний. Найбільш сприятливий час для збору-період цвітіння рослин.
• Вибирати місця для збору трави краще подалі від проїжджої частини і населених пунктів, а також в далечині від сільгосп угідь, де застосовуються отрутохімікати.
• Не можна робити заготівлю в одному і тому ж місці, щоб уникнути зникнення виду. Необхідно берегти природу та не зривати рослини, які занесені до Червоної книги України.
• Не виривати рослину з коренем, а зрізати ножицями або серпом.
Р.S. Проводьте заготівлю у гарному настрої з любов'ю до природи.

7 липня – професійне свято працівників природно-заповідної справи

7 липня – професійне свято працівників природно-заповідної справи. Протягом року колектив НПП «Деснянсько-Старогутський» плідно працюв над загальною справою – збереження та відтворення природних комплексів.
На засіданні круглого столу, яке відбулося в центральній конторі НПП, директор Кубраков Сергій Володимирович привітав усіх присутніх, прозвітував про роботу національного парку, та досягнення Деснянського біосферного резервату.
Начальник відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Рудик Любов Олександрівна продемонструвала презентаційну доповідь на тему: «Туристичний потенціал національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»».  
За особистий внесок та сумлінну працю працівники були нагороджені подяками та грамотами. 
Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» вітає всіх колег з професійним святом – Днем працівників природно – заповідної справи!

7 липня – День працівника природно-заповідної справи

Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 7 липня визначено днем професійного свята працівників сфери формування та забезпечення функціонування національної мережі територій і об'єктів природно-заповідного фонду та системи міжнародних природоохоронних територій – Днем працівника природно-заповідної справи.
День 7 липня для професійного свята обрано невипадково, адже цей день асоціюється зі святом Івана Купала, присвяченим загадковим і чудодійним силам природи.
Символом свята щороку слугує один з видів папороті, квітка якого, за легендою, має чарівні властивості. Цього року символом обрано одну з найбільш рідкісних папоротей України – Міхурницю судетську (Cystopteris sudetica A.Braun et Milde). Ця ніжна рослина зростає лише у кількох місцях Карпат і основною загрозою для її існування є руйнування біотопів людиною. Але ця папороть добре зростає під пильною охороною, зокрема у заповідних лісах гірського пасма Горгани, що вказує на успішність природоохоронних заходів.
Завдяки зусиллям фахівців, науковців та природоохоронної громадськості, станом на 1 січня 2020 року в Україні збережено 8512 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальна сума площ яких становить 4,418 (фактична площа 4,085 млн. га), що становить 6,77% площі країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га. У складі природно-заповідного фонду 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 52 національних природних парки, 3354 заказники, 3513 пам‘яток природи, 83 регіональних ландшафтних парки, 803 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 61 дендропарк та 581 парк-пам‘ятка садово-паркового мистецтва.
Протягом останнього року відбулося багато визначних подій у заповідній справі. Кількість об’єктів та територій природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення збільшилась на 116 одиниць загальною площею 94224,2 га, зокрема прийнято укази Президента України про створення національного природного парку «Кремінські ліси» в Луганській області, ландшафтних заказників «Мурав’ївський» в Чернігівській області, «Озеро Картал» та «Озеро Кагул» в Одеській області. Найбільше площа природно-заповідного фонду за останній рік збільшилася у Рівненській, Херсонській та Закарпатській областях.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України закликає приєднатися до відзначення Дня працівника природно-заповідної справи і зробити все можливе для збереження рідної природи та екологічної рівноваги планети.
«Збережемо природу – збережемо Україну!»

Велопробіг, присвячений дню природно-заповідної справи

Як можна нагадати про себе, коли у тебе наближається свято? Чекати вітань, розповідати про свої можливості, а може просто придумати і організувати щось реально практичне, пізнавальне, яке приносить твоїм гостям нові відчуття і радість від побаченого, показати що ми маємо і як цікаво і з користю можна проводити час. Зараз все більше стали звертати увагу на розвиток туризму в нашому районі. Кинувши клич про організацію велопробігу Деснянським біосферним резерватом і суміжними територіями ми чекали учасників ... У підсумку кожен сам вирішує що цікавіше: просто сидіти вдома, мріючи про далекі моря, знемагати від спеки або спробувати свої сили, подолавши чималу відстань нашими дорогами, дістатися до річки, озера. Завдання фахівців НПП полягала в тому, щоб ще раз протестувати маршрут який рекламується і пропонується в цьому сезоні туристам.
Група учасників протягом 3 днів подолала відстань в 175 км. Стартували з міста Середина-Буда, зупинялися у всіх населених пунктах, добираючись до бази «Деснянка». Запахи квітучих трав, п'янкий аромат липи супроводжував нас протягом усього шляху. Не приховуємо - було жарко, але попереду чекали річка Десенка і будиночки в сосновому лісі, де непогано можна відновити сили. Дуже цікавою була екскурсія в музей Зноб-Новгородського ліцею. Особлива подяка Гончарову Василю Івановичу, який сам провів дуже пізнавальну екскурсію.
Подорожувати на велосипеді класно, ти сам вирішуєш де зупинитися, які знімки зробити на пам'ять, маєш змогу дорогою побачити свою малу батьківщину, відчуття свободи і незалежності.
Подорожуйте, це так здорово!

Подорож «Середина-Буда – Стара-Гута»

24 червня від центральної контори НПП стартувала робоча група працівників. Поїздка відбулася з метою зробити наукові дослідження  та перевірити стан вело-маршруту. Загальна відстань всієї подорожі склала 60 кілометрів.
Це нереально круто насолодитися красою природи не з вікон авто чи потягів, а на власні очі побачити на горизонті зелені верхівки дерев, ковдри різнокольорових ароматних квітів, коливаючи від легкого вітру колосисті поля, та голубе безкрайнє небо.
Люди подорожуйте велосипедом!  Ви отримаєте безліч задоволення від краєвидів, які поруч, навколо нас!

Німеччина профінансує три проекти адаптації до зміни клімату на території Деснянського біосферного резервату

Міністерство довкілля Німеччини профінансує дев’ять проектів з адаптації до зміни клімату в Україні. Три цих проекти реалізовуватимуться на Львівщині, три на Волині і три в Сумській області. Про це повідомив національний координатор конкурсу та проектів Фонду Міхаеля Зуккова (Німеччина) в Україні Анатолій Смалійчук.
«Проекти обиралися через конкурс ідей, який тривав із 1 березня до 24 квітня, на початку червня ми оголосили переможців. На один проект орієнтовно виділять 10 тисяч євро. Старт реалізації проектів передбачено на кінець червня – початок липня. Зараз ми узгоджуємо деталі з переможцями», – розповів Анатолій Смалійчук.
На Сумщині фінансування отримають три проекти, які втілюватимуть на території Деснянського біосферного резервату.
Перший проект – адаптативні методи використання сільськогоподарських земель. Зокрема, йде мова привернення уваги місцевих мешканців до альтернативних культур і способів господарювання на власних земельних ділянках.
«Ми хочемо показати місцевому населенню, що не обов’язково садити картоплю. Можна город засадити, наприклад, лохиною, продати її отримати достатньо прибутку, щоб купити кілька врожаїв картоплі, яка могла б вродити на цій ділянці», - пояснив Сергій Кубраков, директор Деснянського-Старогутського націольного природного парку.
За його словами, в рамках проекту, на території села, що входить до складу біосферного резервату, планують висадити плантацію дикоросів з лікарськими рослинами, плантацію з лохиною, плантацію з ягідниками, як ожина та малина. Головна мета —підібрати для Полісся ті види культур, які будуть найкраще плодоносити в цих умовах.
Другий проект – збереження родючості грунтів Полісся. Запропонований проект спрямований на збереження та підвищення родючості ґрунту в органічному землеробстві, захисту ґрунту від ерозійних процесів та згасання мікробіологічних процесів внаслідок надмірного висушування та нагрівання поверхневого шару в спекотні посушливі періоди.
Для цього спільно з місцевим фермером, який вирощує кукурудзу та соняшники, проведуть сівозміну. На території 30 гапропонують посіяти сидерати (рослини, які сіють для підвищення якості грунтів), зокрема люпин, гірчицю та фацелію. Восени вже можна буде перевірити, наскільки покращилася якість місцевих грунтів. За словами авторів проекту, це значно вигідніше і безпечніше, аніж використання штучних добрив.
Третій проект – Переформування хвойних монокультур в мішане, різновікове насадження. Старогутський лісовий масив є ядром біосферного резервату Деснянський. Більшість насаджень тут — сосни. Проведення лише санітарно-здоровчих заходів не оздоровлюють насадження.
Тому, під час реалізації проекту передбачається частину мертвої деревини залишати в насадженні і висадити дуби, берези, липи. Завдання проекту — знайти способи формування різновікових мішаних насаджень, які будуть стійкішими до змін клімату.
Усі проекти планують реалізувати до кінця весни 2021 року.
Конкурс ідей, під час якого обирали переможців, є частиною проекту «Екосистемна адаптація до змін клімату та стійкий регіональний розвиток шляхом розширення можливостей українських біосферних резерватів». Цей проект фінансується Міністерством довкілля Німеччини і впроваджується в Україні Фондом Міхаеля Зуккова спільно з Університетом сталого розвитку Еберсвальде (Німеччина) та партнерами, які розташовані в межах біосферних резерватів «Деснянський», «Розточчя», «Західне Полісся».
* фото зроблені на консультаційному заході щодо участі в конкурсі ідей м. Новгород-Сіверський, Чернігівської обл.

«Вікі любить Землю» 2020

«Вікі любить Землю» — це фотоконкурс, присвячений пам’яткам природи України. У 2020 році він пройде з 1 по 31 липня. Головна мета конкурсу полягає у тому, щоб створити якомога повнішу базу фотографій пам’яток природи і об’єктів природно-заповідного фонду на території України для ілюстрування Вікіпедії та інших проектів.
«Вікі любить Землю» — це частина міжнародного конкурсу Wiki Loves Earth, який був започаткований в Україні 2013 року; у 2019 році в ньому взяли участь 37 країн. Усього за всю історію конкурсу учасники української частини конкурсу сфотографували понад чотири тисячі об’єктів та територій природно-заповідного фонду України, загалом зібрано понад 90 тисяч фотографій
Журі конкурсу визначають найбільш якісні фотографії у кожній області та по всій Україні; їхні автори стають призерами конкурсу. Призи отримують також учасники, які сфотографують найбільшу кількість пам’яток природи (як у кожній області, так і по Україні загалом) — і переможці спец номінацій.

Всесвітній день охорони довкілля

Починаючи з 1972 року, все прогресивне людство відзначає 5 червня Всесвітній День охорони навколишнього середовища. Ця дата була обрана зовсім невипадково, адже саме в цей день на Стокгольмській конференції була прийнята відповідна резолюція. Згідно з цим документом кожна людина, зокрема, і держава в цілому повинні сприяти безперервному процесу захисту та охорони навколишнього середовища від згубних впливів НТР на тендітну екологію земної кулі. Світле свято на початку літа, коли природа радує своїм бурхливим цвітінням, чарівним поглядом, є приводом для того, щоб максимально привернути увагу всієї світової громадськості до плачевного стану навколишнього нас природного середовища. Як відзначає не тільки невблаганна статистика, а й експерти організацій з охорони природи, її фактичний стан рік від року стає все гірше і ця негативна динаміка може стати приводом для повного знищення всього живого на Землі. Під час цього неймовірно гуманного свята повсюдно проводяться мітинги, концерти, ходи ініціативних груп і добровольців, яким не байдуже майбутнє нашої планети. Багато людей, навіть школярі і підопічні дитячих садків в цей період висаджують зелені насадження, розбивають парки і сквери, прибирають сміття з різних територій. Приємно відзначити, що з кожним роком все більше людей бере участь в цих заходах і ініціює дії влади на дотримання правил щодо захисту навколишнього середовища. Завдяки громадянській позиції простих людей, діяльності природоохоронних організацій і мудрим політичним рішенням можна зберегти природу і залишити її в належному стані нащадкам, чия вдячність стане найкращим підтвердженням розумного існування наших сучасників.

Фестиваль біологічних колекцій

25 лютого на базі Центру дитячої та юнацької творчості відбулося відкриття фестивалю біологічних колекцій міста Середина-Буда на тему «Природа рідного краю».
Відвідувачі виставки мали можливість роздивитися експонати представлені дітками з різних шкіл району та прийняти участь у майстер класах з пошиву іграшок, орігамі, виготовлення екологічної годівнички та ін.
Другий день фестивалю біологічних колекцій пройшов гучно та активно. На базі Центру дитячої та юнацької творчості працівники відділу екологічної освіти сьогодні працювали з учнями початкової школи. Грали в цікаві екологічні ігри та квести.
27 лютого відбулось закриття фестивалю біологічних колекцій «Природа навколо нас».
Святковий концерт пройшов яскраво. Заступник директора з наукової роботи Степаненко Галина Петрівна привітала всіх відвідувачів та вручила подяки учасникам фестивалю.

Водно-болотні угіддя нашого краю

З учнями Середино-Будської загальноосвітньої школи №1 провели заняття на тему: «Водно-болотні угіддя нашого краю».
Фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра Андріївна розповіла дітям про важливість збереження річок та живих організмів, які їх населяють.
На завершення зустрічі учні виготовили картину з лебедями, щоб гарно запам'ятати для чого потрібно берегти природу.

Друзі природи

Екологічний гурток «Друзі природи» національного природного парку «Деснянсько-Старогутський працює в активному режимі.
Під час заняття обговорили проблеми водно-болотних угідь Середино-Будського району, аналізували гідрологічні карти біосферного резервату Деснянський.

Біологічно-екологічна гра «Знавці природи»

Інтелектуальні ігри розвивають логічне мислення та узагальнюють набуті учнями знання під час уроків біології та екології. Тому для учнів 8 класу Середино-Будської ЗОШ №2 провідний фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра влаштувала інтелектуальну біологічно-екологічну гру «Знавці природи».
Команди розділились за статтю - хлопці проти дівчат. Хоча хлопці були креативнішими та активнішими, дівчата були спритніші.
Учні відповідали на цікаві питання з біології та екології, вгадували хто вони, задаючи питання своїй команді, шукали серед списку рослин червонокнижні та багато іншого.
Перемогу у грі здобули дівчата, але різниця кінцевого рахунку була всього 2 бали.

Маршрутні обліки ссавців

На Сумщині цього року зима малосніжна, тому працівники національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» з нетерпінням чекали снігопаду, щоб мерщій вирушити на зимові маршрутні обліки.
Вже 21 рік поспіль заступник директора з наукової роботи, провідні інженери з охорони природних екосистем та тваринного світу, наукові співробітники, фахівці з екологічної освіти та природоохоронники збираються на території Старогутської частини парку, щоб порахувати кількість слідів ссавців.
По свіжовипавшому снігу, через добу, учасники обліків вирушили до лісу та порахували всі сліди, які перетинали їх маршрути. Загальна довжина облікових маршрутів 103,1 км.
За результатами довготривалого та щорічного моніторингу можна порівнювати чисельність та щільність ссавців, які живуть на території Старогутського лісового масиву (7232,3га). В порівнянні з минулим роком чисельність досліджуваних ссавців збільшилась: кабан та заєць білий в 2 рази. Цього року зафіксували 3 особини рисі, що свідчить про сприятливі умови для життя червонокнижних видів та високий рівень контролю та охорони території національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»

Акція «Збережемо водно-болотні угіддя»

З учасниками екологічного гуртка «Ромашка» провели акцію для жителів міста Середина-Буда з метою інформування населення про важливість збереження водойм нашого краю та різноманіття живих організмів, які населяють заплаву Десни. Роздавали буклети та розповідали жителям міста про червонокнижні види тварин та рослин, які живуть на водно-болотних угіддях району.

Районний семінар-практикум вчителів біології

На базі Середино-Будської загальноосвітньої школи №1 пройшов районний семінар-практикум вчителів біології. До участі у заході запросили фахівця з екологічної освіти Рубін Олександру Андріївну, яка виступала з доповіддю: «Пошуково-дослідницька робота з учнями». Своїми здобутками та досвідом ділились старший вчитель, викладач біології Козлова Н.А. та старший вчитель, вчитель біології Карпенко І.С..
В рамках семінару пройшов відкритий урок на тему: «Взаємозв'язки живих організмів в екосистемах.», який проводила Козлова Н.А..
Семінар завершився круглим столом під час якого обговорили співпрацю національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та шкіл нашого району.

День Водно-Болотних Угідь

НПП «Деснянсько-Старогутський» продовжує святкувати День Водно-Болотних Угідь.
Для учнів 3 класу ЗОШ №2 фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра влаштувала цікавий квест, під час якого діти дізнались про різноманіття живих організмів, які населяють водно-болотні угіддя. Поговорили про міжнародне значення заплави Десни та важливість збереження водойм.

 

Творча зустріч клубу «Часопис»

Поет завжди знаходить в природі джерело свого натхнення. Місцеві митці нерідко звертаються до природи, багато пишуть та співають про наш рідний мальовничий край.
Середино-Будський творчий клуб «Часопис» запрошує на свої зустрічі працівників національного природного парку «Деснянсько-Старогутський».
Зустріч відбулась у приміщенні Середино-Будської районної бібліотеки. Всі бажаючі насолодились піснями від провідного інженера з охорони природних екосистем Миколи Чернігова.
Фахівець з екологічної освіти Рубін Олександра презентувала учасникам зустрічі атлас-довідник природно-заповідного фонду Сумської області.

Фестиваль біологічних колекцій

Охорона природи це клопітка та старанна праця. Тільки спільними зусиллями можна допомогти зберегти біорізноманіття нашого краю.
Фестиваль біологічних колекцій - чудовий спосіб долучити молоде покоління до процесу пізнання природи, яка нас оточує.
1 лютого ми прийняли участь у Фестивалі біологічних колекцій у місті Шостка. Учні Середино-Будської ЗОШ №1 під керівництвом вчителя біології Козлової Н.А. та фахівця з екологічної освіти Рубін О.А. підготували та представили 4 біологічні колекції, які зібрали під час занять екологічного гуртка.
Від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» заступник директора з наукової роботи Степаненко Г.П. привітала колектив Шосткинської станції юних натуралістів з ювілеєм та побажала успіху учасникам фестивалю.

Великий зимовий облік птахів 2020!

Традиція обліковувати птахів народилася в 1900 році, коли редактор орнітологічного журналу Френк Чепмен запропонував новий спосіб полювання - з біноклем в руках. Щороку Великий зимовий облік птахів проводять в останні дні січня. Під час вчорашньої експедиції в лісопарк Мирщина разом з учасниками екологічного гуртка ЗОШ №1 ми зафіксували 104 птаха. З них найчисленнішими були горобець хатній та польовий, синиця велика та гаїчка болотяна. Нам, навіть, дуже пощастило побачити жовна сива.

Канікули не привід сидіти вдома

Учні 2 класу ЗОШ №1сьогодні дізнались про різноманіття пташиного світу взимку в нашому місті та багато цікавих фактів про життя птахів. На завершення зустрічі малюки зробили аплікації у вигляді будиночків для пташок та домовились, що обов'язково годуватимуть пернатих друзів.

Засідання НТР

21 грудня відбулося чергове засідання Науково-технічної ради НПП. Заслухали звіти відділів за 2019 рік: науково-дослідного, еколого-освітньої роботи та рекреації, державної охорони ПЗФ. За підсумками НТР робота відділів за рік визнана задовільною. Також були затверджені плани з науково-дослідної та еколого-освітньої діяльності «Деснянсько-Старогутьского» національного природного парку на 2020 рік.

Орнітологічна екскурсія у лісопарк «Мирщина»

9 грудня 2019 р. відбулася орнітологічна екскурсія у лісопарк «Мирщина» з учасниками шкільної орнітогрупи м. Середини- Буди. В екскурсії взяли участь учні 10 класу ЗОШ №2 м. Середина-Буда, вчитель біології цієї школи Ткаченко В.А. та науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський», орнітолог Галущенко С.В. Діти ознайомились з видовим складом зимуючих птахів, які залишились у нашому місті або прилетіли з півночі на зимівлю у наші краї. Це, насамперед, різні види синиць – велика, блакитна, довгохвоста, яких ми побачили у лісі. Також, чиж, щиглик, великий строкатий дятел, сойка, крук. З північних видів, які прилетіли до нас на зимівлю – омелюх та снігур. Всі учасники нашої орнітогрупи отримали приємні враження від спілкування з Природою. А особливо цікавою, була зустріч ласки у лісі, яка вже була у білому зимовому вбранні. Ми всі були у захваті від цієї зустрічі!

Спостереження пізньої осінньої міграції птахів у НПП «Деснянсько-Старогутський»

20-28 листопада 2019 р. науковим співробітником Галущенко С.В. були проведені спостереження пізньої осінньої міграції птахів у заплаві Десни в НПП «Деснянсько-Старогутський» (стаціонар Боровичи). Це був вже заключний період осінньої міграції у заплаві Десни. Ще до настання холодів, ввечері 20.11.2019., була зареєстрована остання зустріч на осінній міграції баранця звичайного (бекас, Gallinago gallinago) (2 кулика у 16.35. взлетіли в районі озера Красне). З 21 листопада почалось зниження температури – це активізувало міграцію птахів, особливо водоплавних та навколоводних. 21-27 листопада спостерігалась мабуть остання хвиля осіннього прольоту крижня(Anas platyrhynchos).Масова міграція цього виду проходила 21-22 листопаду (зграї до 50-100 ос.). А після 25 листопаду реєструвались лише 1-2 зграї крижнів за день (зграї 10-25 ос.). Також, 21-23 листопада реєструвались невеликі зграї (до 5 ос.) гоголя (Bucephala clangula) та креха великого (большой крохаль, Mergus merganser). 23.11.19. (ввечері 15.35.) – одна зграя лебедя-шипуна (Cygnus olor) (4 ос.), а 26-27 листопада реєструвались пролітні зграї гусей – сірого (Anser anser) (1 зграя 26.11.19.) та гуменника (Anser fabalis)(5 зграй 26-27.11.19.). 27.11.19. одна зграя гуменників (6 ос.) зупинилась на Десні ( у 8.50. сіла на воду). До 25 листопаду у заплаві Десни трималась велика зграя білих чапель (Egretta alba) - 30 ос., а ввечері 23.11.2019. транзитно летіла сіра чапля (Árdea cinérea) – 1 ос. (мабуть остання зустріч). В заплаві Десни у III декаді листопада мігрували мартини – звичайний (озерная чайка, Larus ridibundus) та сивий (сизая чайка, Larus canus). 21.11.19. у 11.15. мігрувала досить велика мішана зграя мартинів (43 ос.) – звичайних і сивих. З горобцеподібних у цей період мігрували: снігур (Pyrrhula pyrrhula), зеленяк (Chloris chloris), дрізд-чикотень (рябинник, Turdus pilaris). чиж (Spinus spinus), вівсянка звичайна (Emberiza citrinella), щиглик (Carduelis carduelis), коноплянка (Acanthis cannabina), чечітка (Acanthis flammea), сорокопуд сірий (Lanius excubitor), омелюх (свиристель, Bombycilla garrulus). Активна міграція омелюха почалася 21 листопада, а мабуть остання зустріч зяблика (Fringilla coelebs) – 27.11.2019.(1 ос. летіла у південному напрямку у 9.05. ранку). В заплаві Десни у III декаді листопада спостерігалася масова кочівля (відліт) сірої ворони (Corvus cornix) – зграї до 50-100 ос. За період спостережень 20-28.11.2019. зареєстровано 25 денних хижих птахів 3 видів -  зимняк (Buteo lagopus), канюк (Buteo buteо), орлан-білохвіст (Haliaeetus leucoryphus). 22 листопада ще спостерігався проліт канюка (9 ос. за день).

Знову про сміття

Навколишнє природне середовище потребує від нас небайдужості. Хочемо добре жити, та бачити красоту навколо себе, то треба бути готовими до рішучих дій: не смітити, прибирати, поясняти, писати, а якщо потрібно притягувати до відповідальності.   
Людство постійно шукає винних, але винні ми самі. Почніть з себе, всі ми обожнюємо відпочивати на ланах природи. А в дійсності, кожен другий залишає після себе гори сміття.
Колектив НПП «Деснянсько-Старогутського» декілька разів на рік прибирає беріг річки Бобрик, що неподалік від адмінбудівлі НПП (вул. Новгород-Сіверська, 62) вивозячи гори сміття. Щороку розповідаємо про шкоду сміття, з надією достукатися до людей не смітити, щоб ми та наші діти бачили навколо себе не гори пластику та скла, а красу матінки природи, але нажаль все не так швидко.  
Люди! Зверніть увагу навколо, почніть з себе, збережімо природу разом! 

Відпочити взимку - це до нас!

Набридли сірі будні, вже не маєш гадки чим себе зайняти, хочеш відпочити, а грошей обмаль? Рішення є! Ми вже чекаємо на вас!
Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» має великий потенціал для різних форм туризму та відпочинку. Мальовнича природа Українського Полісся сприяє раціональному дозвіллю, активному відпочинку, здоровому способу життя для широких верств населення різних за віком. Територію парку поділена на дві  частини: Старогутську та Придеснянську.
Обирай на свій смак! У нас є:
1. База відпочинку «Деснянка» на 15 опалюваних місць з великою залою. Сауна, яка побудована в найкращих традиціях на березі річки. Вся ця краса знаходиться в лісовому урочищі Очкинська дача (Сумська обл., Середино-Будський р-н, неподалік с. Очкіне).
2. База відпочинку «Боровичанка» на 16 місць, пристосованих для круглорічного відпочинку, є камін у залі. Навкруги тільки дика природа, тиша та усамітнення, це все є тут, все для любителів відпочинку на лоні природи (Сумська обл., Середино-Будський р-н, неподалік с. Боровичи).
3. При Старогутському природоохоронному науково-дослідному відділенні функціонують гостьові кімнати на 16 ліжко-мість, та музейна кімната. Цілісний лісовий масив заворожує своїми зимовими пейзажами. Насолодитися красою соснового лісу можна активно взявши в оренду лижи, а можна і на конях, лежачи у санях (Сумська обл., Середино-Будський р-н, с. Стара-Гута).
Мало хно знає про історію рідного краю, але для цього не потрібно перечитувати купу літератури, наші співробітники із задоволення проведуть для вас екскурсію екологічними стежками.
Наші контакти: Україна, Сумська обл., м. Середина-Буда, вул. Новгород-Сіверська, 62. Телефон: (05451) 7-14-49.  Е-mail: nppdstar@gmail.com.
Цікаве поруч! Чекаємо на вас друзі!

ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція

У Глухівському національному педагогічному університеті імені Олександра Довженка на факультеті природничої і фізико-математичної освіти відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «ПРИРОДНИЧА ОСВІТА І НАУКА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ: ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ». Для участі було заявлено 177 учасників з різних куточків України. 
Конференція охопила широку проблематику екологічної освіти та збалансованого природокористування за напрямами: методологія, концептуальні основи сучасних уявлень про взаємозв’язки людини і біосфери в контексті парадигми сталого розвитку; проблеми інноваційного розвитку освіти на засадах європейських цінностей та сталого розвитку; роль і місце біологічних наук у забезпеченні сталого розвитку та екологічної безпеки; роль і місце фізико-математичних наук у забезпеченні сталого розвитку та екологічної безпеки; роль і місце суспільно-гуманітарних наук у забезпеченні розвитку суспільства на засадах сталого розвитку.
НПП «Деснянсько-Старогутський» також не залишився осторонь, підготував виступ за темою: «Рекреаційний потенціал національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»».
Дякуємо організаторам за можливість брати участь у конференції.

Спостереження середньо-осінньої міграції птахів у НПП «Деснянсько-Старогутський»

В I-II декадах жовтня 2019 року були проведені спостереження міграцій птахів  в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» (стаціонар Боровичи) і частково у м. Середина- Буда науковим співробітником парку – орнітологом Сергієм Галущенко.
Найбільш масовими видами мігруючих птахів в районі спостережень у I-II декадах жовтня (як і у III декаді вересня) були зяблик (Fringilla coelebs) і синиця велика (Parus major).  Зяблик по чисельності був домінантом міграції птахів. Період його масової міграції – 24 вересня - I-II декада жовтня. У I-II декадах жовтня інтенсивно мігрувало багато видів горобцеподібних птахів, які теж складали фон міграції: вівсянка звичайна (Emberiza citrinella), шпак (Sturnus vulgaris), в'юркові – чиж (Spinus spinus), в'юрок (Fringilla montifringilla), зеленяк (Chloris chloris), щиглик (Carduelis carduelis), коноплянка (Acanthis cannabina) , костогриз (coccothraustes coccothraustes), снігур (Pyrrhula pyrrhula), дрозди – співочий(Turdus philomelos), чорний (Turdus merula),  білобровий (Turdus iliacus), чикотень (Turdus pilaris), омелюх (Turdus viscivorus), синиця блакитна (Parus caeruleus) та ін. Активна міграція снігурів розпочалася з 13 жовтня (початок прольоту з кінця першої декади жовтня). У другій декаді жовтня розпочалася міграція грака (Corvus frugilegus) та галки (Corvus monedula) (обидва види – з 12.10.), спостерігався пік міграції синиці довгохвостої (Aegithalos caudatus) з деякими зграями до 100 ос. У I декаді жовтня закінчилась міграція ластівки сільскої (Hirundo rustica) (остання зустріч – 2.10.) і плиски білої (Motacilla alba), а у II декаді – практично завершився активний проліт польових жайворонків (Alauda arvensis). У першій половині жовтня ще активно мігрували припутні (Columba palumbus), з деякими зграями понад 100 ос., а 4-8 жовтня спостерігався масовий проліт журавля сірого (Grus grus). Пік міграції цього виду прийшовся на 6 жовтня – пролітали зграї журавлів до 400 особин. У I-II декадах жовтня спостерігались пролітні зграї чапель – сірої (Ardea cinerea) та великої білої (Egretta alba). З куликів у  I-II декадах жовтня активно мігрував баранець звичайний (Gallinago gallinago), а з 16 жовтня почали спостерігатись пролітні зграї чайки (Vanellus vanellus). У II декаді жовтня більш помітною стала міграція гусеподібних, у тому числі, полетіли гуси (на початку декади). Зареєстровано на міграції 10 видів гусеподібних: гуменник (Anser fabalis), гуска білолоба (Anser albifrons), лебідь шипун (Cygnus olor), лебідь кликун (Cygnus cygnus) – початок прольоту 19.10., чирянка мала (Anas crecca), свищ (Anas penelope), широконіска (Anas clypeata), крижень (Anas platyrhynchos), шилохвіст (Anas acuta), гоголь (Bucephala clangula) – перша зустріч 14.10. У  I-II декадах жовтня зареєстровано на міграції 7 видів денних хижих птахів: скопа (Pandion haliaetus), лунь польовий (Circus cyaneus), яструб малий (Accipiter nisus), яструб великий (Accipiter gentilis), зимняк (Buteo lagopus), канюк звичайний (Buteo buteo), підорлик великий (Aquila clanga), орлан-білохвіст (Haliaeetus leucoryphus). Пік міграції у цей період спостерігався лише у 2 видів соколоподібних: канюка та яструба малого. Також, у цей період спостерігався на кочівлях сичик-горобець (Glaucidium passerinum): 6-8.10. у м.Середина-Буда (лісопарк Мирщина), 12-15.10. в заплаві Десни – стаціонар Боровичи (в 4 км від с. Боровичи) – у лісі, в районі бази Боровичанка і біля озера Красне.

Шкільна орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Старогутський», присвячена Всесвітньому дню мігруючих птахів

З 10 по 15 жовтня 2019 р. на базі «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулася шкільна орнітологічна експедиція по вивченню середньо-осінньої міграції птахів, яка була присвячена Всесвітньому дню мігруючих птахів (12 жовтня). В цієї єкспедиції взяли участь представники Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» – науковий співробітник парку, орнітолог Сергій Галущенко (керівник орнітоекспедиції), учасники орнітогрупи м. Мени (Чернігівська обл.) – учениці Менської районної гімназії: Анна Кушнеренко, Вікторія Михайленко, Вікторія Мельникова, Вероніка Перепадиста, Софія Тимошенко (всі – 9 клас), Анна Кулагина (5 клас), учениця Шевченківської зш – Валерія Майстренко (11 клас) та їх керівник – вчитель біології і хімії Менської районної гімназії – Ірина Вовченко.Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на постійних пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичи». Додатково були проведені обліки птахів на маршрутах.
Всього зареєстровано 55 видів птахів, у тому числі, 7 – червонокнижних: гоголь, лунь польовий, підорлик великий, орлан-білохвіст, журавель сірий, сичик-горобець, сорокопуд сірий. Домінували на міграції зяблик і синиця велика. Бігато летіло таких видів, як чиж, зеленяк, вівсянка звичайна, снігур (інтенсивно з 13.10.), коноплянка. Мігрували дрозди – чикотень, співочий, чорний, омелюх і білобровий (початок міграції цього виду), також – шпак, щеврик лучний, жайворонок польовий, вівчарик ковалик, вільшанка. Спостерігався пік міграції синиці довгохвостої – деякі зграї до 100 ос. Ще летіли припутні (деякі зграї теж до 100 ос.). Розпочалася міграція грака (12.10. – зграя понад 500 ос.). Була відмічена лише одна зграя журавля сірого та декілька зграй чапель – сірої і великої білої. З гусеподібних зареєстровані: лебідь-шипун, гуска білолоба, гуменник, крижень, свищ, шилохвіст, гоголь (перша зустріч на осінній міграції – одна особина 14.10.). З куликів мігрував лише один вид – баранець звичайний. За 5 днів спостережень зареєстровано понад 120 особин денних хижих птахів 6 видів – канюк, лунь польовий, яструби малий та великий, підорлик великий (одна зустріч), орлан-білохвіст. Масово мігрували лише 2 види соколоподібних – канюк та яструб малий.
Таким чином, учасники орнітологічної експедиції дослідили видовий склад мігрантів і загальну картину міграції птахів в заплаві Десни у II декаді жовтня, яка відноситься до пікового періоду осінньої міграції птахів. Діти отримали багато вражень та приємних емоцій під час експедиції – від Природи, птахів,  спілкування, а також, нові знання та певний досвід наукових спостережень за міграціями птахів.
Учасники Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» висловлюють щіру подяку адміністрації  парку та особисто директору НПП «Деснянсько-Старогутський» Кубракову С.В. за допомогу в організації шкільної орнітологічної експедиції на теріторіїї парку,  наданий транспорт та проживання на базі НПП.

Міграції птахів на території біосферного резервату

15 жовтня 2019 року у загальноосвітній школі № 2  з учнями 7 класу пройшла зустріч з учнями на теми: «Чиста Україна - чиста земля» та на тему: «Міграції птахів на території біосферного резервату «Деснянський».
Зараз дуже гостро стоїть проблема сміття в нашому життя. Звичайно, це світова проблема, але ми повинні приймати участь у боротьбі з нею. Школярі  дізнались, що в Германії були проведені дослідження  Міністерством навколишнього середовища   та інститутом Роберта Коха 2500 дітей у віці від 3 до 17 років і виявлено у 97% дітей в організмі 11 інгредієнтів пластику. Цікавий факт: американський дослідник Віктор Весково з командою занурились на дно Маріанської западини і виявили там пластиковий пакет. І на кінець, канадські екологи виявили, що за рік людина вдихає, випиває та з’їдає від 70 до 120 тисяч пластикових мікрочасток.  Пластик усюди і навколо настає «пластикове життя». Варто замислитись, може вже прийшла пора заміняти пластик в нашому житті на екологічні багаторазові предмети?Можемо ми тоді будемо менше хворіти і довше жити.
З дітьми також розглянули насущні наукові питання роботи парку: спостереження за міграцією птахів. Згадали мігруючих, кочових та осілих видів. Було надане завдання спостерігати за прольотом птахів, фіксувати данні та передавати до національного парку.

Біоіндикація річки Ластовецька (місто Середина-Буда)

Життя людини тісно пов'язане з водою. З давніх давен люди ставилися до водойм з побожністю та вдячністю. Але з розвитком цивілізації навантаження на річки, озера, моря призвело до порушення природної рівноваги. Саме тому важливо знати, якою є якість води у водоймах, що розташовані неподалік наших осель. Для цього фахівець національного природного парку Рубін Олександра Андріївна разом з учасниками екологічного гуртка та вчителем біології Козловою Наталією Андріївною провели оцінку якості води в річці Ластовецька. Серед виловлених живих організмів були водяний скорпіон, ранатра, личинки одноденок, ставковики різних видів, личинки комарів. Видовий склад водної біоти свідчить про те, що водойму можна вважати умовно чистою. На жаль, псує картину велика кількість макрофітів (це індикатор присутності органічних речовин у воді).

До Дня Мігруючих птахів

 Провели заняття з учнями Голубівського НВК (Середино-Будський район). Темою зустрічі були міграції птахів. Фахівці національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» підготували цікаву презентацію та фільм про міграції птахів, розповіли про основні міграційні шляхи як на території України, так і за її межами. Також розповіли дітям хто з птахів відлітає раніше за всіх і кого можна побачити до самих морозів.

День туризму разом з НПП «Деснянсько-Старогутський»

27 вересня весь світ святкує День Туризму. Для учнів Середино-Будської ЗОШ №2 національний парк спільно з відділом культури влаштували туристичні змагання.
Команди перевіряли свої здібності в складанні рюкзака, влаштуванні намету, розшифрування карти та топографічних знаків. Також брали участь у веселій та цікавій естафеті, вчились орієнтуватися на місцевості за допомогою годинника та підручних засобів разом з працівниками військового комісаріату міста Середина-Буда. В цілому захід пройшов цікаво та насичено. Перемогу здобула команда Мандрівники.

«Не паліть сухе листя!»

Осіння пора – сезон прибирання прибудинкових територій, парків та скверів. Повітря в цю пору сірого кольору. Місцеві жителі та комунальні служби інтенсивно знищують опале листя у вогнищах, що здійснює жахливий вплив на легені та дихальні шляхи. Тому разом зі школярами фахівець з екологічної освіти національного природного парку організували акцію «Не паліть сухе листя!». Під час акції намагались пояснити місцевим жителям чому не можна палити сухе листя, чим цей процес шкодить здоров’ю людей.  Також пояснювали яким чином можна використовувати опале листя на користь природі без важких фізичних зусиль.

Осінні гості національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»

Нещодавно приймали гостей з Середино-Будської ЗОШ №2.Чудові та дуже допитливі діти з вогником в очах роздивлялись рослини та тварин, які знаходяться на території національного природного парку, на дотик і запах досліджували цікаві дерева нашого дендрарію. Також мали змогу спробувати себе в ролі орнітолога та подивитись птахів у бінокль. Також показали багато цікавого з колекцій НПП (мушлі молюсків, колекцію пір’я, колекцію жуків та комах).На завершення екскурсії всіх пригостили фірмовим чаем.

Спостереження міграцій птахів на Десні наприкінці серпня-  початку вересня (28.08-6.09.2019) в НПП «Деснянсько-Старогутський»

В період 28.08.-6.09.2019 року були проведені спостереження міграцій птахів  в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» (стаціонар Деснянка) науковим співробітником парку – орнітологом Галущенко С.В.
В заплаві Десни на півночі Сумської області наприкінці серпня-  початку вересня  (28.08-6.09.) спостерігалася ще одна хвиля прольоту куликів. В урочищі Плоске, поруч з селом Очкине, де проводяться регулярні обліки куликів під час їх міграцій, зареєстровано 8 видів куликів -  пісочник малий (Charadrius dubius), чайка (Vanellus vanellus), коловодник лісовий (Tringa ochropus), коловодник болотяний ( Tringa glareola), коловодник великий  (Tringa nebularia),  брижач (Philomachus pugnax), побережник чорногрудий (Calidris alpina), баранець звичайний (Gallinago gallinago). Найбільш численні - коловодник болотяний, брижач  і баранець звичайний. Крім куликів з Сивкоподібних 5.09.19. був відмічений крячок річковий (Sterna hirundo) - 3 особини. Зареєстровано на прольоті в цей період 8 видів денних хижих птахів - осоїд (Pernis apivorus), канюк (Buteo buteo),  лунь болотяний (Circus aeruginosus), яструб малий (Accipiter nisus), змієїд (Circaetus gallicus),  підорлик малий (Aquila pomarina),  підорлик великий (Aquila clanga), підсоколик великий  (Falco subbuteo). Шуліка чорний  (Milvus migrans) вже закінчив міграцію в цьому районі, а міграція канюка тільки починається. Практично щодня спостерігалися на прольоті поодинокі лелеки чорні (Ciconia nigra), а  лелеки білі (Ciconia сiconia) вже пролетіли - остання зустріч 16.08.19. (4 особини мігрували в західному напрямку на висоті понад 100 метрів). Ще не інтенсивно, але вже мігрують сірі (Ardea cinerea) та великі білі (Egretta alba) чаплі (але переважно це місцеві кочівлі). Спостерігалася міграція бджолоїдок (Merops apiaster), яка триває з початку серпня (найбільша зграя - до 50 особин). Основний напрямок польоту щурок - південний. В цей період вже почалася (раніше ніж звичайно) міграція зяблика(Fringilla coelebs),  плиски білої (Motacilla alba),  синиці великої (Parus major) і синиці блакитної (Parus caeruleus), триває проліт щеврика лісового ( Anthus trivialis), а міграція плиски жовтої (Motacilla flava) близька до завершення. За чисельністю в даний період міграції домінувала ластівка сільска  (Hirundo rustica). До кінця серпня в їх зграях ще реєструвалися поодинокі берегові (Riparia riparia) і міські ластівки (Delichon urbica).

 

5 червня-Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Покритонасінні в житті людини

Сучасні масштаби екологічних змін створюють реальну загрозу для життя людей, що робить украй актуальною проблему зміни ставлення людства до природи. Цій меті служить екологічне виховання.
Сьогодні для учнів 6 класу загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 2 пройшов тематичний урок на тему: «Покритонасінні». Метою заняття було ознайомити школярів з такими поняттями, як покритонасінні, однодольні та дводольні рослини, різноманіття життєвих форм рослин. У підсумку учні навчились розрізняти особливості покритонасінних рослин та зрозуміли значення покритонасінних в житті людини.

Акція «Первоцвіт 2019»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» продовжує акцію «Первоцвіт 2019». Сьогодні для учнів 2 класу загальноосвітньої школи № 1 було проведено практичне заняття. Діти дізнались про первоцвіти нашого краю, цікаві легенди про їх походження та важливість збереження їх в природі. Разом з фахівцем з екологічної освіти учні виготовили квіточки з паперу, щоб за потреби створювати букети своїми руками замість того, щоб знищувати живі.

Сумщині – 80 років

На базі центральної районної бібліотеки відбувся захід присвячений 80-річчу Сумщини. До святкування приєдналися творчий клуб "Часопис" та НПП "Деснянско-Старогутський". Діти дізналися про перлини рідної Сумщини, а саме про одне з найвизначніших місць нашої області національний природний парк «Деснянсько-Старогутський». Завдяки злагодженій роботі всіх учасників заходу зустріч пройшла в дружній обстановці з піснями та віршами про наш рідний край.

Уроки на природі для початкової школи

Екологічна освіта включає в себе різні підходи і форми проведення. Однією з таких форм є практичні заняття на природі. Для учнів 2 та 4 класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 була проведена екскурсія на річку Ластовецька. Діти мали змогу спробувати себе у ролі дослідників. За допомогою спеціального приладдя сформували профіль пляжу; вивчили живі організми, які населяють водойми; зробили аналіз чистоти та прозорості води в річці. Під час досліджень активно висловлювали свої припущення щодо певних явищ, не дивлячись на досить юний вік дослідників діти обґрунтовано аналізували та пропонували свої ідеї у вирішенні тих чи інших екологічних проблем. По закінченню екскурсії була зібрана біологічна колекція.

Інтродукція та адаптація рослин в лісопарку Мирщина

Інтродукція та адаптація рослин мають велике теоретичне і практичне значення. Розвиток сучасного рослинництва неможливий без залучення нових видів, форм і сортів рослин з інших географічних регіонів.
Для проведення власних дослідів гурток «Лісництво» загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 минулої весни здійснив інтродукцію підсніжників та пролісків в лісопарку Мирщина. Місця висадки обрали в різних біотопах. Цієї весни вирішили перевірити стан минулорічних насаджень.
В березовому масиві на незатіненій стороні інтродукція була невдалою. Проте в дубовому масиві в низинному місці всі рослини вижили та досить гарно квітнули. За даними цього дослідження можна зробити висновок, що на рослини вплинуло відсутність достатньої кількості вологи та затіненість.

Любов до рідного краю

Любов до Батьківщини починається з любові до рідної природи. Найближчим почуттям природи є природа тих місць, де ми народилися. Треба любити й цінувати ту красу, особливо, якщо це знайомі з дитинства улюблені місця природи рідного краю.
Для того, щоб діти дізнались більше про наш край на урок до 4 класу Середино-Будської ЗОШ №1 завітала фахівець з екологічної освіти НПП «Деснянсько-Старогутський».
Разом з Олександрою Андріївною діти подивились фільм «Украинское Полесье. Неизведанная Украина» з якого дізнались про особливі куточки лісів і заплав річки Десна та різноманіття пристосувань тварин для життя.
Одним із завдань фахівця було почати працювати над корекцією відношення школярів до «неприємних» тварин та формувати етику відношення до всіх живих істот.
Учасникам пропонувалось заповнити таблицю, відмітив, що спільного та відмінного у дітей з тваринами. Таким чином, діти зрозуміли, що скільки б не було схожих та відмінних рис ми всі хочемо жити та маємо свої унікальні здібності.

Гра «Місто майбутнього»

Екологічні симуляційні ігри мають на меті формувати у школярів модель поведінки життя та систему цінностей, що відповідають потребам сталого розвитку людства, вчити економно використовувати енергоресурси, берегти довкілля, розвивати пізнавальні інтереси дітей, спостережливість, навички критичного мислення та вміння розв'язувати проблемні ситуації.
Тому для учнів Зноб-Новгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів було проведено гру "Місто майбутнього".
Гра - це конкурс на кращу ідею, яка може вирішити нагальні або довготривалі проблеми, які постають перед містом чи селом. Не зважаючи на досить юний вік гравців діти впевнено пояснювали свою думку та з повним розумінням проблеми шукали рішення. Гра показала, що учні небайдужі громадяни нашої держави, які хочуть змінити світ на краще.
Діти з задоволенням взяли участь в екологічному квесті на тему : «Що чекає нас в Старогутському лісі?».
Продовжуючи святкування Міжнародного дня птахів школярі разом з працівниками НПП зібрали шпаківні та розвісили на території школи.

«Зелений менеджер» проти змін клімату

Зміна клімату – це серйозна загроза для прогресу в досягненні Цілей сталого розвитку, яка може звести нанівець зусилля світового співтовариства для викорінення бідності та забезпечення загального добробуту.
Саме тому для учнів 8 класу ЗОШ № 1 було проведено екологічну симуляційну гру. «Зелений менеджер» - це рольова гра, під час якої учні вчилися досліджувати та розв’язувати екологічні проблеми на державному рівні. «Державами-учасниками» були Англія та Тарабітія. Учнівський «Кабінет міністрів», очолюваний «Прем’єр-міністром» працювали над вирішенням ряду питань, актуальних в умовах глобального потепління клімату.
У підсумку «уряд» Англії підняв ресурси країни на значний рівень, а Тарабітія втратила основні ресурси майже повністю та перевищила емісії вуглекислого разу в 5 разів.
Діти зрозуміли, що керувати державою не так вже й просто. Дуже важко впроваджувати політику, яка підтримає баланс між зниженням викидів та забезпеченням життєво необхідними потребами.

Всеукраїнський День Довкілля

Щороку в третю суботу квітня з 1999 року проводиться Всеукраїнський День Довкілля, згідно з Указом Президента № 855/98 від 06.08.1998. Цьогоріч він відзначатиметься 20 квітня. Заходи, які проводяться в цей день дозволяють реально оцінити стан навколишнього середовища, в якому ми живемо. Дають можливість уважно обдумати дії та кроки, які кожен з нас має зробити в напрямку збереження та відновлення довкілля.
В свою чергу національний природний парк "Деснянсько-Старогутський" вирішив не чекати особливої нагоди та розпочав роботу над покращенням стану довкілля вже сьогодні. Ми будемо вдячні усім, хто не залишиться осторонь і долучиться до цієї благородної справи!

Орнітологічна експедиція

З 27 березня до вивчення міграцій птахів у заплаві Десни приєднались юні дослідники з Міграційної орнітогрупи м.Мени (Чернігівська обл.), які прийняли участь у орнітологічній експедиції, яка відбулася з 27 березня по 1 квітня 2019 р. на базі стаціонара «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський». В експедиції взяли участь науковий співробітник парку, орнітолог Галущенко С.В., учні 8, 10 та 11 класів Менської районної гімназії: Михайленко Віка, Піціва Таня, Пеклуха Антон, Зезуль Даша, Дубровна Настя та їх керівник – вчитель біології та хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Ця експедиція відбулася у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ».
Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на постійних пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичанка». Найбільш масовими мігрантами в цей період були гуски – велика білолоба та гуменник. Пік міграції цих видів прийшовся на 29-30 березня. Так, ввечері 29 березня, за годину спостережень (18.10-19.10) пролетіло більше 8 тис. гусок, у тому числі, більше 1 тисячи гуменників. У зграях гусок спостерігались одиничні малі білолобі гуски (пискулька). А 30 березня на озерах були відмічені скупчення гусок більше 10-15 тис. особин (переважали по чисельністі велики білолобі гуски). Активно мігрували качки – свищ, шилохвіст, гоголь, крижень, чернь чубата та ін., білі лелеки, сіра та велика біла чаплі, з горобцеподібних –дрізд-чикотень, шпак, зяблик, щиглик, зеленяк, чиж, вівсянки, снігури та чечіткі. Спостерігалась міграція лебідя-шипуна, сірого журавля, припутня, мартинів (сивий, звичайний та жовтоногий) та деяких куликів (чайка, бекас, коловодник звичайний). Мігрували 8 видів хижіх птахів – канюк, зимняк, польовий і болотяний луні, шуліка чорний (30.03 – перша зустріч), орлан-білохвіст, малий та великий яструби.
За час експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у цей період року, з методикою досліджень міграції птахів, отримали певний досвід спостережень за птахами в польових умовах, а головне – прониклись чарівною природою парку та дружньою атмосферою нашої орнітологічної школи. Діти дуже чекають продовження досліджень та наступної експедиції по вивченню вже середньо-весняної міграції, яка планується на вихідні дні в середині квітня.
Учасники Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» висловлюють щіру подяку адміністрації парку та особисто в.о. директора НПП «Деснянсько-Старогутський» Кубракову С.В. за допомогу в організації шкільної орнітологічної експедиції на теріторіїї парку, наданий транспорт та проживання на базі НПП та Степаненко Г.П. за допомогу в організації заходу.

НПП «Деснянсько-Старогутський» продовжує акцію «Первоцвіт 2019»

27 березня у дошкільному навчальному закладі «Ромашка» пройшли заняття на тему: «Бережіть первоцвіти –красу наших лісів». Діти ознайомились з ранньоквітучими рослинами розповсюдженими на території парку, дізнались про їх цінність та важливе значення для навколишнього середовища. Після перегляду відео-презентації кожен малюк виготовив собі квітку з кольорового паперу, щоб подарувати своїм рідним. В подарунок діти отримали розмальовки квітів – первоцвітів. 
В.О. Сухомлинський довів, що природа сама собою не виховує, виховує лише активна взаємодія дитини з нею.

Пожежонебезпечний період

Лісові пожежі - це стихійне лихо, яке найчастіше відбувається з вини людини. Причина пожежі: навмисне випалювання сухої рослинності, необережне поводження з вогнем, непогашене вогнище, кинутий сірник, сигарета або дитяча витівка. Іноді причиною виникнення пожежі може служити блискавка, але такі випадки бувають рідкісними. При спалюванні сухої трави гинуть кладки яєць, пташенята, зайчата. В результаті згорання в атмосферу потрапляє багато шкідливих речовин, що згубно діють на організм людини.
При розведенні вогнища необхідно суворо дотримуватися усіх запобіжних заходів: не можна розводити вогнище під деревами, особливо під тими, у яких нижні гілки знаходяться на невеликій висоті; не можна розводити вогнище там, де багато сухої трави або близько розташовані сухі пні; не можна розводити вогнище в лісі, на торф'яних ґрунтах. Місце для вогнища необхідно заздалегідь підготувати, для цього лопатою очистити від трави майданчик до мінералізованого шару не менше 0,5 м ширини, викопати невелике поглиблення для укладання палива, намагатися використати старе вогнище, а найбезпечніше розводити вогонь в спеціально обладнаних місцях. Відстань до будов має бути не менше 30 м і не менше 25 м до стоянки автотранспорту. Стежте за тим, щоб вогнище давало якомога менше іскр, особливо у вітряну погоду, оскільки іскри, що відлетіли, можуть викликати займання трави або сухого листя дерев. Запасіться водою, якщо поблизу є водойма. Заготовлюючи дрова для вогнища, не завдавайте шкоди насадженням - не рубайте дерева, кущі. Намагайтеся обійтися тим сухим матеріалом, який можна назбирати навкруги. Йдучи, вогнище треба ретельно загасити, залити водою, якщо заготовлено дерен - те цими шматками можна прикрити вогнище, переконайтеся, що вогнище згасло і не загориться знову після вашого відходу. За собою залишайте завжди порядок, не залишайте після себе скляні пляшки, під променями сонця вони можуть перетворитися на своєрідні лінзи і викликати займання.
Знаходячись в лісі, ви можете зустрітися з лісовими пожежами. Помітивши в лісі дим або відкритий вогонь, намагайтеся правильно оцінити ситуацію виходячи з конкретних умов, вирішіть, чи будете самі гасити пожежу або вам знадобиться допомога, для цього необхідно повідомити спеціальні служби. Зараз у більшості відвідувачів лісу є мобільні телефони, тому можна додзвонитися в пожежну частину 101 або в поліцію 102 або в сільську раду, або в організацію лісокористувача і повідомити про пожежу. Своєчасне виявлення пожежі один з найважливіших чинників по його швидкій ліквідації.

Зустріч з громадою села Очкино

21 березня була проведена зустріч з громадою села Очкино з питань передачі в постійне користування національному природному парку "Деснянсько-Старогутський" земель в заплаві річки Десна, а також розширення території НПП за рахунок земельної ділянки, на якій розташовані будівлі і споруди туристичної бази "Деснянка". Було багато запитань, на які люди отримали відповіді та роз'яснення. Не дружній тон дискусії намагались задати люди, які неодноразово притягувались працівниками НПП до адміністративної відповідальності за браконьєрство. Не зважаючи на це, спілкування з громадою пройшло в дружній, спокійній атмосфері.

Вода основа життя

     Важко переоцінити значення води у забезпеченні існування життя на Землі, адже на планеті немає жодного живого організму, який би не містив воду. Вода необхідна для підтримки всіх обмінних процесів в організмі, вона бере участь у засвоєнні поживних речовин клітинами.
22 березня весь світ святкує Всесвітній день води. Ця подія бере свій початок з Конференції з навколишнього середовища і розвитку(ЮНСЕД), відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро.
Для учнів ЗОШ м. Середина-Буда, с. Голубівка та смт. Зноб-Новгородське були проведені тематичні уроки на тему: «Вода – основа життя».
Разом з провідним спеціалістом відділу еколого-освітньої роботи та рекреації учні дізнались про особливості, види та типи води. Отримали інформацію про кількість води в органах, деяких речовинах та кількість рідини, яку треба вживати в день. Діти дізнались про особливі водні ресурси нашої планети, про найдорожчу, небезпечну та найчистішу воду.
Тож пам’ятайте, що несмачна та небезпечна вода, а також брудні водойми – це справа наших з вами рук, отже, лише ми можемо виправити цю ситуацію!

Акція «Зустрічаємо птахів»

Працівники відділу екологічної освіти та рекреації розпочали акцію «Зустрічаємо птахів» разом з учнями навчально-виховного комплексу (НВК) в с. Голубівка. Для втілення акції виготовили та розвішали на території НВК нові шпаківні та перевірили стан вже розміщених. Адже саме на початку весни, коли птахи прилітають з теплих країн їм може не вистачати корму та місць укриття.
Птахи в шпаківні влаштовують гнізда і виводять пташенят. Допомога пернатим - вельми доступне і благородне завдання для юних любителів природи.
До того ж, разом з учнями був закладений цікавий дослід. Шпаківні були розміщені на деревах різного виду та в різних природних умовах, для того, щоб перевірити які умови будуть найсприятливішими для пташок!
1 - на липі поруч з минулорічними шпаківнями біля котельні; 2 - на яблуні в глибині шкільного саду; 3 - на березі біля спортивного майданчику на околиці території НВК. Разом з вчителями діти спостерігатимуть на яку з шпаківень першими прилетять птахи. Адже вони надають неоціненну допомогу у боротьбі з комахами-шкідниками. Один виводок скворчат за 5 днів може з'їсти близько 1000 травневих жуків та їх личинок!

Районний семінар з питань розвитку зеленого туризму

На базі Середино-Будської районної філії Сумського обласного центру зайнятості пройшов семінар з питань організації зеленого туризму в якому прийняв участь фахівець національного природного парку «Деснянсько- Старогутський».
Проблема розвитку сільського туризму останнім часом привертає все більше уваги вітчизняних науковців, які, аналізуючи світовий досвід, створюють теоретичну основу розвитку даного виду підприємницької діяльності в Україні.
Зрозуміло, що розвиток сільського туризму як нової форми підприємницької діяльності потребує обґрунтування багатьох аспектів, які мають сприяти подальшому розвитку і забезпечити належний рівень конкуренції, що в ринкових умовах є особливо важливим. Співробітник НПП розповіла про можливості розвитку зеленого туризму в нашому регіоні, наголосила на основних перевагах та недоліках організації цього виду підприємництва в районі. Разом з учасниками семінару біли виділені основні напрямки туризму та обговорені шляхи співпраці з НПП «Деснянсько-Старогутським».

Квест-гра «Знайди ключ від весняного лісу»

21 березня весь світ святкує День лісів. Відділ екологічної освіти та рекреації вирішив змінити дещо традиційні методи святкування та провів квест - гру "Знайди ключ від весняного лісу" для учнів 4 класу. Метою заходу було формувати у дітей вміння дотримуватися правил колективної гри; виховувати почуття товариськості, шукати вихід з проблемних ситуацій та формувати екологічну свідомість. Діти дізнались про різноманіття дерев, які ростуть в лісі; вивчили будову грибів та корисні властивості деяких рослин. Разом з фахівцем з екологічної освіти рахували річні кільця на пеньках та відгадували загадки про перші весняні квіти. Учасники швидко впорались з усіма завданнями і отримали в нагороду ключ від весняного лісу.

Акція «Первоцвіт»

Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. Також, нерідко квіти вириваються з цибулинками, що призводить до повного знищення рослини. Зірвавши три рослини первоцвіту – означає, що ви загубили 45-60 насінин, які в майбутньому дали б нове покоління. Масове знищення ранньовесняних рослин з метою продажу призводить до зменшення їх кількості в природі, а згодом й до повного зникнення.
Саме з метою захисту весняних квітів щороку проводиться Всеукраїнська акція «Первоцвіти». Завдання цієї акції ‒ привернути увагу до проблеми збереження ранньоквітучих рослин, а також сформувати у підростаючого покоління природоохоронні навички та почуття відповідального ставлення до природи.
Фахівці відділу екологічної освіти разом з гуртком народної творчості Центру дитячої та юнацької творчості провели заняття на тему Первоцвіти. Разом з керівником гуртка Гончаровою Галиною Петрівною діти навчились ліпити підсніжники з солоного тіста.
Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після вас прийде до лісу.
Запрошуємо всіх небайдужих долучитися до акції та прислухатися до порад, а ще краще – до свого розуму і совісті, та активно підтримати зусилля для збереження нашого майбутнього та майбутнього наших дітей і всіх наступних поколінь. Будьте свідомими і не губіть декоративні дикоростучі рослини лише задля прихоті насолодитися їх запахом і красою.

Конкурс малюнків «Збережи воду=збережи життя»

Кожного року 22 березня у cвіті відзначають Всесвітній день води, щоб привернути увагу до теми водних ресурсів та нагадати, як важливо зберігати воду.
Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» запросив школярів взяти участь у конкурсі малюнків до Всесвітнього дня води.
Лише 3% усіх водних ресурсів на планеті становить прісна вода, і лише 1% прісної води є придатним для пиття.
Про це варто пам’ятати кожного разу, коли чистимо зуби або миємо руки. Закриваючи кран під час цих простих процедур, можна зберегти 6 літрів води за хвилину.
В конкурсі прийняли участь учні 5-6 класів Середино-Будської ЗОШ №1. Таким чином, призові місця отримали:
1 місце - Анашкін Данило, Величко Мирослав, Трофімцов Кирило.
2 місце - Ольховська Олександра, Семенюк Констянтин, Прохоренко Олександр
3 місце - Зуєва Карина, Костеров Андрій
Бережіть джерело життя!

 «Первоцвіт 2019»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» розпочав Всеукраїнську екологічну акцію по охороні квітів-первоцвітів. У нашому регіоні більш всього піддаються масовому знищенню сон широколистий та цибуля ведмежа (черемша).
Стартував захід у загальноосвітній школі №1 для самих маленький охоронців природи. Діти дізналися про ранньоквітучі рослини нашого парку що занесені до Червоної книги України. Співробітники парку пояснили різноманітні шляхи захисту ранньоквітучих квітів та провели екологічні ігри.
Знищення рослин заради наживи призводить до катастрофічних наслідків. Почніть з себе, відмовтесь від купівлі червонокнижних первоцвітів, зробить свій вклад у боротьбу з їх незаконним добуванням!

Зустріч в творчому клубі «Часопис»

Природа – споконвічна тема української поезії. Завдяки образам природи митці передають свої почуття, висловлюють захоплення та замилування оточуючим світом.
«Деснянсько-Старогутський» національний природний парк натхнення для Середино-Будських митців та літераторів. В нашому місті діє творчий клуб «Часопис», одне із завдань якого є прививати дітям любов до поєзії та виховувати важливість збереження природи.
Темою одного з зібрань була «Любов до рідного краю». Представники творчого клубу співали пісні, зачитували вірші.
Провідний інженер з охорони природних екосистем Чернігов Микола Миколайович, який входить до складу творчого клубу разом з провідним фахівцем з екологічної освіти Рубін Олександрою відвідали цю зустріч. Працівники НПП розказали про парк, його красу та важливість збереження природних комплексів.

Пробудження природи

Зміни в природі не завжди відповідають календарним межам пір року. Тому особливо важливо навчити дітей спостереженням. На минулому тижні з початковими класами ЗОШ №1 та ЗОШ № 2 було проведено заняття на тему: «ЯК природа готується до весни». Метою заняття було навчити дітей розрізняти ознаки весни, розширити та поглибити знання, виховувати бережне ставлення до природи. Під час уроків діти дізнались як готуються до весни рослини, тварини, комахи та риби. Свідоме ставлення до навколишнього світу формується лише на основі розуміння сутності природних явищ, тому при вивченні будь-якого матеріалу слід знаходити можливості для виховання осмисленого ставлення дітей до предметів і явищ.

Зустріч з екологічним гуртком

Екологічна освіта в школі є дуже важливою складовою формування екологічної свідомості. Чим раніше почнемо виховувати науковців, вчених та природознавців, тим швидше відкриємо нові методи гармонізації суспільства та природи.
Для відвідувачів екологічного гуртка в загальноосвітній школі № 1 було організовано екологічну гру «Зелене місто майбутнього». За правилами кожен учасник мав пройти різні зони міста з якими ми стикаємось кожного дня (житлова зона, транспорт, покупки, відпочинок та школа). В кожній зоні були представлені найбільш яскраві проблеми міста. Учасники мали знайти вихід із ситуації серед рішень запропонованих організатором, з них обрати такі, що не матимуть негативних наслідків, а навпаки покращать екологічну ситуацію.
Після тривалої дискусії учасники визначились з пріоритетними рішеннями та запропонували свої варіанти для організаторів. Особливим було те, що гравці розглядали проблеми на глобальному рівні, звертаючи увагу на явища евтрофікації, порушення цілісності озонового екрану та переваги вторинної переробки сировини.
Як сказав Денніс Медоуз : «Потрібно нарешті спробувати привчити людей до того, щоб вони не чекали чергових мудрих рішень від своїх урядів, а самі впроваджували необхідні превентивні заходи.»

Всесвітній день дій проти гребель

У сучасному світі для забезпечення зростаючих потреб у воді і енергії в світі працює 45 тисяч великих гребель. В Україні греблі на Дніпрі, споруджені у 20-му столітті, встигли нанести колосальних збитків природі та людям: затоплено тисячі квадратних кілометрів земель, зникли під водою сотні сіл.
Фахівці відділу еколого-освітньої роботи та рекреації не змогли залишити проблему без уваги. З учнями 3 класу ЗОШ № 1 було проведено практичне заняття. Діти дізналися про властивості води та її кругообіг в природі, важливість збереження та економного користування водними ресурсами.
14 березня весь світ об’єднує зусилля в проведенні просвітницької роботи за річки, воду і життя.

Знайомство з тваринами Червоної книги

Почалась весна, нові справи, нові турботи, нові заходи, продовжується робота по розповсюдженню екологічних знань. 11 березня 2019 року  в актовій залі загальноосвітньої школі №1  для других класів було проведено заняття «Тварини Червоної книги». Діти з зацікавленістю переглянули презентацію, ознайомились з рідкими видами комах, плазунів, ссавців, що населяють територію парку, переглянули відеофільм «Життя птахів». Останнім часом перелік зникаючих видів збільшується, тому що наукові співробітники знаходять нові види комах, які виявляються рідкісними. Наша задача зберігати те, що в нас є і робити все можливе для відтворення  і примноження рідкісних видів.

Візит заступника Міністра

6 березня НПП «Деснянсько-Старогутський» відвідав  заступник Міністра екології та природних ресурсів Василь Юліанович Полуйко. Він подякував за запрошення з нагоди відзначення 20-річчя створення установи. Підкреслив, що завітав сьогодні у робочому порядку з метою ознайомлення з територією, зустрічі з керівником та колективом. Відповів на запитання, які більш за все турбують працівників.

Неповторний куточок Сумщини

5 березня в актовій залі Сумської обласної наукової бібліотеки відбулася читацька конференція «Неповторний куточок Сумщини», присвячена 20-річчю створення НПП «Деснянсько-Старогутський», і одночасно презентація книги «50 рідкісних рослин Сумщини».
Прибули до бібліотеки, яка гостинно зустрічала учасників конференції, колеги із Гетьманського НПП, природного заповідника «Михайлівська цілина», регіонального ландшафтного парку «Сеймський», студентська молодь державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка і національного аграрного університету, екологи, краєзнавці, члени гуртка прикладної ботаніки Конотопського МАН.  
З привітальними словами до річниці створення виступали Кривозуб І. В., директор Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА; Кураш І. І., начальник відділу природно - заповідного фонду держуправління екобезпеки Сумської області у 1999 році; Скляр Ю.Л., к.б.н., завідувач кафедри геодезії та землеустрою СНАУ; Кліменко Г.О.- к.б.н., доцент, кафедри екології та ботаніки СНАУ,  Гладенко Ю.М., начальник відділу промоції та туризму Сумської ОДА.
В.о. директора НПП «Деснянсько-Старогутський» Кубраков С.В. зробив цікаву доповідь про історію створення та шляхи становлення установи, здобутки та перспективи.
Потім відбулася презентація атласа-довідника "50 рідкісних рослин Сумщини", за авторством Панченка С.М. та Іванець В.Ю.  Дана презентація була приурочена 20-й річниці створення «Деснянсько-Старогутського» національного природного парку, в якому Сергій михайлович Панченко пропрацював 20 рокіа, а на даний час захистив докторську дисертацію і працює керівником наукового відділу Гетьманського національного парку. Члени гуртку прикладна ботаніка, майбутні науковці, під його керівництвом продовжують вивчати природу рідного краю. На презентації вони ділились своїми, хай ще невеликими, здобутками і вносили пропозиції щодо повернення статусу природоохоронної території Спадщанському лісові.  Атлас-довідник «50 рідкісних рослин Сумщини» був урочисто вручений обласній бібліотеці, потім його отримають бібліотеки закладів загальної освіти, бібліотеки закладів вищої освіти, бібліотечні заклади, що підпорядковуються управлінню культури Сумської обласної державної адміністрації. Корисний він буде і в роботі природоохоронних установ.

День дикої природи

Територія національного природного парку «Деснянсько-Старогутського» є унікальною і дивовижною, яка має цінні природні об’єкти. В Придеснянській частині пару-це річка Десна з її притоками, вільховими лісами, старицями та болотами. Старогутська частина являє собою єдиний лісовий масив, основну площу якого займають соснові насадження. Флора та фауна вражає своїм різноманіттям та наявністю багатьох видів рідкісних для України та світу.
3 березня святкується «День дикої природи». З метою привернення уваги до цінності дикої природи співробітники парку прийняли активну участь у заходах. У загальноосвітній школі № 1 для школярів початкової школи відбулася презентація за темою: «Світ тварин НПП «Деснянсько-Старогутський»», після якої школярам було запропоновано завдання намалювати свою вподобану тварину.
У Середино-Будській загальноосвітні школі № 2 з зеленим класом було проведено заняття з орнітології у лісопарку «Мирщина». Учні спостерігали за першими мігруючими птахами, та вчилися визначати їх види.
Вивчайте природу рідного краю, не будьте байдужими до неї!

 

До 20-ти річчя утворення НПП «Деснянсько-Старогутський»

23 лютого, 1999 року вийшов Указ Президента України, згідно з яким створено Національний природний парк "Деснянсько-Старогутський". Це був другий на той момент парк на Лівобережжі і сьомий в Україні.
Його створення стало результатом зусиль Міністерства екології, Сумської обласної державної адміністрації, управління екології та природних ресурсів в Сумській області та сприяння Середино-Будської районної державної адміністрації.
За роки свого існування територія, яка складається із Старогутської та Придеснянської частин, визнана на міжнародному рівні є ядром Деснянського біосферного резервату, Рамсарським водно-болотним угіддям, важливою для птахів територією (IBA). НПП «Деснянсько-Старогутський» внесено до складу територій Смарагдової мережі Європи.
Наукові розробки фахівців в галузі ботаніки, орнітології високо оцінені на національному рівні. Тут запроваджено одні із найбільш успішних в Україні програм залучення громадськості до спостережень за станом довкілля.
Співробітники парку в день свята приймали привітання та нагороди від Середино-Будської райдержадміністрації та райради, Зноб-Новгородського селищного голови,  Департаменту стратегії та європейської інтеграції Міністерства екології та природних ресурсів України, Новгород-Сіверської райдержадміністрації, наукового куратора – Сумського Національного аграрного університету, РЛП «Сеймський», НПП «Гетьманський», НПП «Мезинський», природного заповідника «Михайлівська цілина».
З привітальним словом до своїх  колег та гостей звернувся в.о. директора НПП «Деснянсько – Старогутський» Сергій Володимирович Кубраков.
Кращі працівники НПП «Деснянсько – Старогутський» були відмічені подяками Середино-Будської районної ради та районної державної адміністрації, грамотами адміністрації НПП.
Колектив національного парку своєю працею зберігає унікальний куточок в північній частині Сумської області. Тому в цей день згадували історію заснування парку і його першого керівника – Капірулю О.М.
На початку святкового заходу відбулась виставка, на якій презентувався НПП «Деснянсько-Старогутський» та біосферний резерват «Деснянський»,  цікаві та  яскраві роботи Середино-Будського центру дитячої та юнацької творчості, надбання місцевих художників та майстрів вишивки, творчі підборки  поєтів. Урочистого настрою додав святковий концерт ансамблів «Полісські зорі» та «Вербиченька».

 

Сичик-горобець

Що в Старогутськоій частині НПП проживає сичик-горобець це вже доведено. Особисті зустрічі з нашими науковими співробітниками, позування в кадр-це вже не новина. Так і цього року, після зимових маршрутних обліків старший науковий співробітник Кузьменко Ю.В. попрямував у лісову чащу перевірити як поживає найменша сова України. Заздалегідь їм були розвішені синичники, де й передбачалося, що хижак складатиме свої запаси. Лютневі морози і глибокий сніг роблять життя лісових мешканців набагато складніше. Доводиться піклуватися про харчування, щоб вижити. І ось в засніженому лісі на соснах висять «сховища». Виявилось, що не один синичник сичик уподобав для своєї їдальні: у одному знаходяться залишки дрібних птахів і явно його місце відпочинку, в іншому запас харчів- синиця московка і вже без голови. Маленькі розміри птаха із-за швидкого обміну речовин потребують харчуватися часто. Птах може бути активним як вночі так і вдень, любить сидіти на верхівках дерев. Так було і на цей раз. Маленький мисливець  зустрів наукового співробітника високо на дереві, знову йому позував з  верхівки берези, дозволив перевірити свої комори. Багато цікавих жителів в наших лісах…

У 2019 р. зимовий маршрутний облік (ЗМО) у Старогутському лісовому масиві НПП проведено

За даними польових відомостей 2000-2019рр. чисельність ссавців у Старогутській частині  НПП «Деснянсько-Старогутський» відображена в таблиці

Рік

Лось

Кабан

Козуля європ.

Заєць білий

Заєць сірий

Білка звич.

Вовк

Лисиця звич.

Куниця лісова

Тхір лісовий

Видра річкова

Горностай

Ласка

2000

2

5

38

6

7

63

1

6

12

 

 

-

-

2001

3

22

106

51

21

404

-

20

9

 

 

-

3

2002

7

52

91

27

15

115

1

7

22

 

 

15

92

2003

13

45

93

52

7

158

1

9

22

 

 

6

20

2004

26

22

234

29

34

10

1

9

9

 

 

2

25

2005

29

17

197

83

13

112

1

7

33

 

 

3

18

2006

12

46

264

139

63

197

1

28

57

 

 

65

189

2007

2

55

158

71

5

66

1

10

12

 

 

7

61

2008

2

59

174

3

8

61

1

3

13

 

 

-

43

2009

21

132

230

22

12

20

-

6

3

 

 

2

12

2010

10

12

35

-

3

15

-

7

29

 

 

-

98

2011

16

50

114

51

6

56

1

9

11

 

 

-

31

2012

40

60

293

12

14

15

1

13

13

 

 

9

61

2013

27

98

135

7

3

42

-

8

14

 

 

2

-

2014

51

188

329

9

6

4

1

10

5

 

 

-

-

2015

43

35

164

37

19

149

2

25

23

 

 

9

46

2016

41

-

242

36

6

30

6

9

6

 

 

1

-

2017

47

69

311

7

6

69

2

6

19

1

3

-

5

2018

18

7

85

42

29

4

1

8

11

-

-

5

15

2019

13

5

129

28

1

43

1

5

4

-

-

-

-

Середнє

21

49

171

36

14

82

1

10

16

1

1

6

36

 

Водно-болотні угіддя та зміни климату

Щороку, за підтримки національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» проводяться в школах району заходи, присвячені Всесвітньому дню водно-болотних угідь. Секретаріат Рамсарської конвенції у 2019 році визначив тему: «Водно-болотні угіддя та зміни клімату» і запропонував серію лозунгів: «Водно-болотні угіддя-ключ до вирішення проблем, пов’язаних зі змінами клімату. Ми не безсилі у протидії змінам клімату. Водно-болотні угіддя допомагають нам. Годі виснажувати водно-болотні угіддя. Зупинемо втрату водно-болотних угідь». Надруковані кольорові плакати з цими лозунгами допомагали працівникам національного парку провести ряд заходів із шкільною молоддю. І цього року ми завітали до Зноб-Новгородської ЗОШ, де вчителі також готувалися до  свята і оголосили в школі тиждень водно-болотних угідь.  Провідний фахівець з екоосвіти Рудик Л.О.  проводила з учнями 5-8 класів заняття, на яких поясняла, яке значення ВБУ мають для збереження природи, підготувала та провела з дітьми заняття, продемонструвала фотоальбоми з птахами ВБУ, колекцію пір’я  та фільм «Придеснянські болота».

Фото-виставка
Краєвиди «Деснянсько-Старогутського національного природного парку»

Дуже легко щось робити, коли є порозуміння та підтримка. Під час недавньо проведенного регіонального форуму в Шосткинському краєзнавчому музеї виникла ідея зробити фотовиставку до 20-ти річчя заснування національного природного парку «Деснянсько-Старогутський».Старший науковий співробітник музею Любов Войстрик з ентузіазмом взялася за організацію заходу. В виставковій залі були розміщені 20 світлин, зроблених співробітниками НПП. Не обійшлося без втручання надійного партнера у всіляких заходах на Шосткинській землі- директора станції юних натуралістів Сергія Корнієнко. Фотовиставка отримала назву «Краєвиди "Деснянсько-Старогутського" національного природного парку". Повний зал відвідувачів, дружня атмосфера, об’єктиви фотоапаратів та кінокамер додавали святковості та урочистості. Вітали присутніх із Серединобудщини заступник директора по науковій роботі НПП Галина Степаненко, методист відділу культури райдержадміністрації Людмила Михайлюк, провідний фахівець еколого-освітньої роботи НПП Любов Рудик. Директор міської станції юних натуралівстів вручив колективу НПП грамоту за спільну організаційну роботу щодо залучення дітей та учнівської молоді до еколого-натуралістичної і природоохоронної роботи та з нагоди 20-ти річчя заснування національного природного парку. Виступили з привітальними словами учасниця «Деснянської ліги натуралістів» та директор музею Ігор Сірий, який подарував національному парку книгу «Природа України». А міський голова Микола Нога зазначив, що популяризація національного парку сприятиме розвитку туризму в регіоні. При відкритті виставки присутні могли не тільки ознайомитись зі світлинами, а подивитись невеличкий фільм про «Деснянсько-Старогутський» парк. Сподіваємось, що розпочата дружба з Шосткинським краєзнавчим музеєм принесе ще цікаві проекти.

Пройшов фестиваль біологічних колекцій

НПП “Деснянсько-Старогутський» завжди співпрацює з освітніми установами. Ось і зараз НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняв участь у фестивалі біологічних колекцій «Природа навколо нас», що проходив у місті Конотоп у краєзнавчому музеї ім. О. М. Лазаревського з 31 січня по 12 лютого 2019 року. Ми були в числі співорганізаторів з відділом освіти Конотопської міської ради, Гетьманським національним природним парком, неформальним офісом Сеймського РЛП. У центральній залі музею 31 січня учасники розмістили 41 колекцію! Тут були і лікарські рослини Конотопщини, і морські молюскі, і колекції метеликів, і обличчя шкідливих комах, виліплених з пластиліну, і гнізда птахів, що нас оточують і ще багато чого цікавого. 1 лютого відбулося урочисте відкриття, де учасники презентували свої роботи. Кількість відвідувачів була великою, кожен день приходило по декілька класів із шкіл міста та району, а також побували представники велоклубу, вчителі, бібліотекарі і всі бажаючі міста Конотоп.
Проведення фестивалю супроводжувалось цікавими екскурсіями та відвідуванням шкіл міста. Особисто представники від НПП “Деснянсько-Старогутський»  та Середино-Будського центру дитячої та юнацької творчості відвідали загальноосвітню школу № 9, де учні з ЗОШ № 2 та ЗОШ №7 представили презентації про свої шкільні біологічні колекції. Учні та гості грали у екологічну гру «Принципи систематики насіння рослин». У кожній групі учасників була можливість сортувати насіння на свій розсуд, по «своїй систематиці», але ж потім треба було обґрунтувати свій принцип. Захоплююча гра та гімнастика для мозків додала азарту заходу, всі залишились задоволеними і висловили побажання продовжити традицію проведення таких фестивалів і цікавих занять.

Заняття до дня Водно-болотних угідь

30 січня 2019 року у загальноосвітній школі №1 працював зелений клас по темі: «Ми не безсилі у боротьбі зі змінами клімату. Водно-болотні угіддя допомагають нам.» Було проведено заняття на якому старша група зеленого класу дізналася про роль водно-болотних угідь у збереженні цілісних природних комплексів, чистої води, поглинанні вуглецю и і у впливі на глобальні зміни клімату, як людина в своєму життя може протистояти цим змінам. Діти з зацікавленістю прослухали інформацію саме про водно-болотні угіддя, які знаходяться на нашій території «Заплава Десни», їх протяжність, цінність рослинного та тваринного комплексів,як осередку життя та міграційного шляху для птахів.

Міжрегіональний форум

У місті Шостка  на базі краєзнавчого музею та станції юних натуралістів відбувся дводенний міжрегіональний форум еколого- натуралістичного напряму "Біологічна школа "Деснянська ліга натуралістів": набутки та перспективи. Учасниками форуму стали представники двох областей Сумської та Чернігівської. Були запрошені  учнівська молодь і вчителі загальноосвітніх закладів, юннати та педагоги станції юних натуралістів, науковці національних природних парків: "Гетьманський", "Деснянсько-Старогутський", керівники навчальних закладів міст Кролевця та Новгорода-Сіверського. В ході пленарного засідання відбулася презентація Деснянського біосферного резервату, природоохоронних територій сходу України. Зустрілися на форумі для обговорення проектів та їх формату проведення заступник директора по науковій роботі НПП "Деснянсько-Старогутський" Г.П. Степаненко, начальник відділу науки НПП "Гетьманський" С.М. Панченко, начальник відділу освіти Новгород-Сіверської райдержадміністрації С.В. Біла, керівники станцій юних натуралістів м. Шостка С.В. Корнієнко, м. Кролевець Ю.В. Карбан, директор Новгород-Сіверського районного будинку дитячої та юнацької творчості А.А. Жоров. В дискусіях організації біологічної школи "Деснянська ліга натуралістів" всі висловили свої думки та пропозиції. На другий день відбулась інтерактивна дискусія в колі старшокласників за темою: "Біологічна школа, як вимір об'єктивної оцінки рівня своєї біологічної компетенції".  Досвідом виготовлення біологічних колекцій поділився вихованець гуртка "Прикладна ботаніка" Конотопської МАН Ілля Чернишов. Також відбулась презентація: "Інвазійні види рослин і можливості їх дослідження школярами та студентами", яку провів С.М. Панченко- доктор біологічних наук. Наприкінці, учасники форуму переглянули фільм "Болота Полісся".  А мета була єдина- організація освітнього простору та співпраці закладів освіти з природоохоронними установами в галузі екології, біології та дослідництва.

Відео на youtube >>ссылка<<

Чудові вихідні в Старогутському лісі

    Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» завжди радий гостям. На екскурсії до нас їдуть з різних куточків країни, незалежно від пори року. Ця зима не стала винятком: команда екологічних туристів з Києва провела на Середино-Будській землі чудові вихідні - 26-27 січня. До слова, 26 січня в Україні відзначався Всесвітній день екологічної освіти. Як то кажуть, нічого випадкового не буває...
Організатором поїздки в Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» виступив співробітник громадської організації «Екологія. Право. Людина», співорганізатор Київського туристичного клубу «Гряда» Петро Тєстов. Петро - волонтер-мандрівник з багаторічним стажем, набирає в соцмережі туристичні групи і відправляється з ними на екскурсії. У нацпарку на Серединобудщині П. Тєстов раніше вже бував.
Група з 12-ти чоловік прибула на ст. Зернове електричкою ввечері 25 січня. Співробітники нацпарку зустріли гостей на вокзалі і відправили на базу в Стару Гуту. Там вони переночували, а вранці почалася незабутня екскурсія в світ природи. В дорозі гостей супроводжували провідні фахівці з екологічної просвіти нацпарку Оксана Юденко і Любов Рудик.
Вікова категорія мандрівників коливалася від 19 до 62 років. Більшість з них - молодь. Серед гостей - вчителі, екологи, технологи, програмісти - ті, хто по-справжньому любить і цінує природу.
В перший день мандрівники вирушили на екскурсію на санчатах (в розпорядженні нацпарку є конячки). Погода стояла чудова. Гості не приховували емоцій, розглядаючи зимовий казковий ліс.
Проїхавши близько трьох з половиною кілометрів, всі дружно встали з возів. Далі треба було йти пішки. Уявляєте, наскільки важко рухатися по засніженому лісу?! Але туристи були сповнені рішучості. На обличчях - усмішки. Ми зробили пішохідну екскурсію на замерзле болото, де розкопали під снігом кущики журавлини і спробували підморожені ягоди.
    Увечері всі, втомлені, але задоволені, зібралися за «круглим столом», де пили трав'яний чай, ділилися враженнями та обговорювали проблеми охорони природи.
     На другий день туристи відправилися за маршрутом «Стежками Старогутського лісу» в землянку легендарного Ковпака. По дорозі мандрівники розглядали звірині сліди, прислухалися до кожного шереху зимового лісу. Побачивши чергове засніжене дерево, радісно мчали до нього, трясли так, що сніг сипався їм на голови. Було цікаво спостерігати за дорослими людьми, які веселилися, як діти.
А потім ми всі разом розпалили в лісі багаття. Кожен намагався внести свою лепту в цю, на перший погляд, звичайну справу.
Хочеться сподіватися, що екскурсія залишила масу приємних вражень у наших гостей, і вони обов'язково приїдуть до нас ще.

Приєднались до акції «Збережи ялинку»

У грудні місяці в Україні проходить Всеукраїнська акція «Збережи ялинку». НПП «Деснянсько-Старогутський» приєднався до цієї акції. Мета акції – схилити  громадян України відмовитись від передноворічного вирубування хвойних дерев .
17 грудня акція проводилась з вихованцями ЦДЮТ  гуртка «Юні захисники природи» та гуртка «Туристичний», 19 грудня – з молодшою групою зеленого класу ЗОШ № 1 . Діти з задоволенням передивились презентації, дізнались про матеріали, з яких можна виготовляти новорічні композиції і зробили своїми руками  яскраві ялинки з картону та  дощику. В кінці заняття зробили міні-виставку, на якій були представлені ялинки з макарон, вкритих золотою фарбою, з кольорової бумаги і гірлянд. Створити відчуття свята, радісного очікування новорічного дива можна й без знищення дерев. Набагато цікавіше прикрашати соснові чи ялинові гілки, виготовляти традиційні українські «ялинки» – дідухи з колосків, калини, створювати новорічні композиції, які можуть стати гарним подарунком для рідних і друзів та прикрасять домівку, шкільну аудиторію чи робочий кабінет.

Створена дитяча орнітологічна група у місті Середина-Буда

6 грудня 2018 р. за участю наукового співробітника НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В., вчителя біології ЗОШ №2 м. Середина-Буда Ткаченко В.О. та учнів цієї школи була створена дитяча Міграційна орнітологічна група м. Середини-Буди, яка спеціалізується на вивченні міграцій птахів, в першу чергу, у нашому місті і регіоні.
Вже є шкільні орнітологічні групи по вивченню міграцій птахів, які створені у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ» – у с. Очкіно (при Журавському НВК) в Сумській області,  у містах Мена (Чернігівська обл.) та  Пирятин (Полтавська обл.). В планах нашої Середино-Будської орнітогрупи також і різні орнітологічні експедиції, участь у екотаборах, конкурсах та конференціях.
Наша робота вже розпочалася! Так, 6 грудня було проведене заняття зі школярами загальноосвітньої школи №2 м. Середина-Буда, на якому орнітологом парку Галущенко С.В. була представлена презентація «Міграції птахів в НПП «Деснянсько-Старогутський».  Діти ознайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграцій у нашому регіоні, значенням національного парку для вивчення та охорони птахів у міграційні періоди.
А 10 грудня вже відбулася перша орнітологічна екскурсія з учасниками нашої орнітогрупи – в лісопарк «Мирщина», яку провели орнітолог Галущенко С.В. та вчитель біології Ткаченко В.О. Юні дослідники побачили деякі види зимуючих птахів (омелюх, синиці та ін.), ознайомились з методом спостережень та отримали приємні враження від екскурсії та спілкування з Природою.

Єкологічні годівничкі для птахів

Настала сніжна зима. Важко тваринам пережити скрутні часи, птахи переселяються ближче до житла людей. Щоб їм допомогти національний природний парк проводить акцію «Допоможемо птахам взимку». В рамках акції відбуваються зустрічі в школах, бібліотеках, центрі дитячої та юнацької творчості.
6.12.18. – з вихованцями   гуртків «Туристичний» (керівник Максименко Ю.В.) та гуртка «Юні вихованці природи» (керівник Ладижева Т.В.) та 12.12.18. у Середино-Будскій центральній дитячій бібліотеці з молодшою групою зеленого класу (керівник Кравцова М.А) проведена зустріч. Діти з задоволенням передивились презентацію про зимуючих птахів нашої місцевості та тих хто до нас прилітає на зимівлю, прослухали бесіду про різні види годівничок, які можна зробити власними руками, види корму для птахів. На практичному занятті розповідали про свої цікаві зустрічі і кожен зробив екологічну годівничку.

Проект «Адаптація на основі екосистем та сталий регіональний розвиток»

         У перший день роботи по Деснянському біосферному резервату у м.Середина-Буда, в офісі НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулась зустріч представників резервату і високопосадовців району з представниками фонду Міхаеля Зуккова та Центру економіки Університету сталого розвитку м. Еберсвальде (Німеччина). Проведено перший семінар «В якій природі ми хочемо жити?», на якому було розглянуто екосистемні послуги, вплив наслідків змін клімату та шляхи пом’якшення цього впливу.

 

Творча зустріч

15.11.2018 року відбулася зустріч   учасників районного творчого клубу «Часопис», який представляли  поетеса Майорова Г.Г., інженер з охорони природних екосистем НПП «Деснянсько-Старогутський» Чернігов М.М. з учнями другого класу Середино-Будської ЗОШ № 1 на тему: «Природа рідного краю».
Діти на уроці природознавства підготували насичену програму, де  співали пісні на слова місцевих поетів та читали вірші  власного написання. У теплій, дружній атмосфері прозвучали авторські пісні та вірші у виконанні  учасників клубу. Аудиторія з задоволенням прослухала туристичну пісню, гімн  національного  природного парку. Учасники  та гості отримали велике задоволення від теплої зустрічі, пронизаної любов’ю до природи та рідного краю.

Малюкам про тварин

Вже наступили холода. Скоро зима. Скрутно тваринам виживати, тому що стає мало корму. На цю тему  15 листопада національним парком була проведена зустріч з двома групами дитячого садочку «Сонечко», показана презентація : «Як  тварини готуються до зими». Діти дізналися, що є тварини, котрі впадають в сплячку і котрі залишаються активними, що вони поділяються на травоїдних і хижаків. В кінці всі ожили під час рухливих ігор та відгадування загадок. Для малюків буде продовжено знайомство з тваринним світом в наступних наших візитах.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Старогутський»

З 9 по 12 листопада 2018 р. на базі «Деснянка» у рамках наукової та еколого-просвітньої роботи зі школярами відбулася дитяча орнітологічна експедиція по вивченню пізньо-осінньої міграції птахів. В експедиції взяли участь науковий співробітник парку, орнітолог Галущенко С.В., учні 8 та 11 класів Менської районної гімназії (Чернігівська обл.): Михайленко Віка, Зезуль Даша, Дубравна Настя, Савченко Катя та їх керівник – вчитель біології та хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Ця експедиція відбулася у рамках роботи Всеукраїнської Міграційної орнітологічної школи «Птахи єднають світ», а діти та їх керівник, що взяли участь у цьому заході, представляли Міграційну орнітологічну групу м. Мени.
Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на постійних пунктах спостережень наукового стаціонару «Деснянка». Також була проведена орнітологічна екскурсія до с. Очкіно.
Найбільш масовими мігрантами в цей період були представники Горобцеподібних: щиглик, снігур, вівсянка звичайна. Активно мігрували дрізд-чикотень, чиж та зеленяк. Спостерігались також чечітка та коноплянка. Усі ці види є представниками пізньої осінньої міграції. Але ще зустрічалися і деякі види, активна міграція яких проходила раніше – у вересні-жовтні. Це зяблик (поодинокі зустрічі) і синиці – велика та блакитна, які вже мігрували невеликими зграями.
За час експедиції було відмічено 4 види денних хижих птахів – канюк звичайний, зимняк, лунь польовий, яструб малий, 2 види качок – крижень і гоголь та зграя гусей. В цілому спостерігалася типова пізньо-осіння міграція птахів.
За час експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у пізньо-осінній період, з методикою досліджень міграції птахів, отримали певний досвід спостережень за птахами в польових умовах, а головне – незабутні враження від природи Придеснянської частини парку та дружньої атмосфери нашої орнітологічної школи.

Гості із сусіднього району

Під час шкільних осінніх канікул до нас завітали гості Ямпільського району. Учні 7-го класу Свеської школи-ліцею № 2 разом із учителями вперше завітали до національного природного парку, подолавши відстань 55 кілометрів, щоб побачити нове та цікаве, яке практично знаходиться просто поруч.   Зустріч пройшла на території адмінбудівлі. Діти з зацікавленістю слухали про історію нашого міста, виникнення назви, біля інформаційного комплексу ознайомились із територією НПП «Деснянсько-Старогутський», біосферним резерватом «Деснянський», водно-болотним угіддям «Заплава Десни», рідкісними рослинами та тваринами. Всім сподобалось наше невелике вольєрне господарство. Увагу приділили водяній крисі – нутрії, яка завжди годова до «спілкування», особливо коли до неї потрапляють відвідувачі із гостинцями. Цього разу вона теж із задоволенням поїдала моркву та сухарі. Потім фотографувались біля козулі та  красунь-ялинок. У візит-центрі група екскурсантів передивилась відеоролики та презентацію про національний парк, та відвідала справжнього туристичного чаю з вогнища. Прохолодна погода не завадила екскурсії, а діти виявили бажання приїхати ще й і у літню пору року.

Стежками Старогутського лісу

27 жовтня Старогутську частину парку відвідали вихованці гуртків Середино-Будського ЦДЮТ. Погода не завадила здійснити екскурсію жовтневим похмурим днем. Різнокольорові барви додавали настрою та насолоду від осіннього лісу. Екскурсія почалась з музейної кімнати контори ПОНДВ, де поринувши в історію минулих років діти прослухали розповіді про існування партизанських загонів на нашій території та визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників. Продовження мандрівки було лісом з розповідями про лісових мешканців та флору національного парку. Фінішним пунктом стала галявина з історичною пам’яткою – землянка С.А. Ковпака. Там юних туристів чекало багаття з запашним трав’яним чаєм та спеціально підготовлені різноманітні екологічні ігри. Ми з радістю чекаємо наступних відвідувачів!

Екскурсія у світ дерев

З початком осені починається навчання, а також робота національного парку  зі школами та дитячими садками. 10 жовтня  національний парк провів зайняття з двома дитячими садками м. Середина-Буда на тему: «Пізнавальна дендрологія», метою заняття було ознайомлення дітей з новими видами дерев, кущів та тваринами, які можуть жити поруч . Маленькі всезнайки роздивлятися плоди , які можна заготовляти для підгодівлі птахів взимку:калина, горобина, жолуді, насіння ясеня, тощо. Діти також дізналися про нові види птахів, які живуть у лісопарках, та прилітають до нас зимувати. Одне заняття було проведено з середньою групою ДНЗ «Сонечко» у вигляді екскурсії у місцевий парк, друге зі старшою групою ДНЗ «Ромашка» на дитячому майданчику. Екскурсії були короткими, але досить змістовними. Була заключна домовленість про подальшу співпрацю.

Осінній велопробіг

У погожий жовтневий день НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняв участь у міському велопробігу, присвяченому Всесвітньому дню туризму. Маршрут проходив: м. Середина–Буда, с. Прогрес, м.Середина-Буда. Від районного будинку культури учасники попрямували на  крейдяний кар'єр, до лісопарку Мірщина і фінішували біля контори НПП «Деснянсько-Старогутський». У заході прийняли участь 25 чоловік з 6-ти організацій. На території дендрарію НПП велотуристи відпочили, де пригостилися ароматним трав’яним чаєм, свіжими яблуками, обмінялися враженнями. Командам керівник відділу культури і туризму вручила дипломи за активну участь у заході. А по завершенню було колективне фото на пам’ять.

Підвищення кваліфікації

Співробітник відділу рекреації та екоосвіти прийняв участь у тренінгу «Організація екскурсійної діяльності за методикою «Інтерпретація природи», на базі кафедри методології освіти для сталого розвитку у приміщенні Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, 1-5 жовтня, м. Київ. В ході заходу опрацювали концепції, ключові  поняття та методологію інтерпретації природи, працювали в формі аудиторних занять  та польових практикумів. Відвідали національний науково-природничий музей НАН України. В тренінгу також прийняли участь фахівці з інших національних парків України.

27 вересня – Всесвітній день туризму

Туризм – важлива складова сучасного суспільства,  що виконує рекреаційну, соціальну, культурну, економічну  та екологічну функції.  Мандрування  є найкращим способом пізнати світ та знайти себе. НПП «Деснянсько-Старогутський» вітає всіх причетних до туризму зі святом, бажаємо нових  мандрів та запрошуємо до нас на відпочинок!

Екскурсія вихідного дня

23 вересня учні 3 класу Середино-Будської ЗОШ № 1 разом з батьками, класним керівником та на чолі з завідувачем сектору молоді та спорту Середино-Будської райдержадміністрації відвідали НПП «Деснянсько-Старогутський». Групі  із 24 чоловік було цікаво пізнати природу Старогутського краю. Програма була насиченою: відвідали меморіальний комплекс в селі Стара Гута, побували на місці Кочубеєвського маєтку, завітали до контори Старогутського ПНДВ де створюється музейна кімната. Відвідувачі зацікавлено слухали про рідкісні та типові види тварин і рослин Старогутських лісів. Особлива зацікавленність була до біології сича мохноногого – птаха, що є символом НПП. Кульмінацією стала екскурсієя по тропі «Стежками Старогутського лісу». На рекреаційному майданчику «Землянка Ковпака» розвели вогнище, заварили трав’яного чаю. Співробітники парку провели інтелектуальні та спортивні змагання, в яких всі прийняли активну участь. Перемогла дружба. Школярі висловили бажання приїхати ще і взимку.

День партизанской славы

22 сентября 2001 года в Украине впервые отмечался День партизанской славы. Это был день 60-той годовщины с начала подпольно-партизанского движения в Украине в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 годов и теперь ежегодно отмечается как дань всенародного уважения к тем, кто в суровое военное время боролся с фашистами в глубоком тылу врага, не жалея крови и самой жизни.
Чтобы почтить память о партизанском движении на Середино-Будщине, совместно с отделом туризма районного дома культуры была организована поездка в с. Старая-Гута. Дети 6 класса побывали на экскурсии, во время которой познакомились с экспонатами музейной комнаты, прошлись лесными тропами и посетили землянку С.А. Ковпака. На лесной поляне был для посетителей организован пикник с травяным чаем.

В гості завітали юні екологи

До національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» завітали гості екологічного гуртка школи №1. Для учнів провідним фахівцем з екологічної освіти Рудик Л.О. була проведена екскурсія по дендрарію НПП, де розташовані кольорові інформаційні стенди, місце відпочинку та вольєр з дикими тваринами. Учні отримали цікаву інформацію про значення установи ПЗФ. А у візит- центрі молодший науковий співробітник Кутявин Є.Г. представив до їхньої уваги гербарій, який налічує біля 1800 зразків і зберігається у спеціальних герметичних шафах. Школярі почули про технологію збору, як правильно зберігати експонати. Зустріч була цікавою та плідною.  Діти залишились задоволеними та отримали багато позитивних емоцій.

Проект «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів»

Біосферний резерват «Деснянський» став учасником німецького проекту (за підтримки Фонду Міхаеля Зуккова) «Екосистемна адаптація до кліматичних змін та стійкий регіональний розвиток через підвищення компетентності українських біосферних резерватів». Проект має на меті інтеграцію підходу екосистемної адаптації до національного та регіонального планування і заходів, що ведуть до широкомасштабного стійкого розвитку. 13-14 вересня в м. Київ відбулись дві організаційні зустрічі: представлення німецькими партнерами проекту і представлення українських біосферних резерватів та зустріч у Міністерстві екології та природних ресурсів України. 
Зміни клімату спричиняють негативний вплив на екосистеми всього світу, і в тому числі екосистеми Деснянського біосферного резервату. Тому ми дуже вдячні німецьким партнерам за те, що вони приділяють увагу охороні природи в Україні. Впевнені, що проект надасть можливість ознайомитись з механізмами пом’якшення наслідків змін клімату.

>>Facebook<<

День Державного Прапора України

На честь свята відбулася урочиста хода в м. Середина-Буда від адмінбудівлі районної державної адміністрації до центральної площі, де прозвучали урочисті привітання та відбулася офіційна церемонія підняття Державного Прапора України.

Екофестиваль «Дикий мед»

Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» 18 серпня 2018 року на екофестивалі «Дикий мед», що відбувся на території Зноб-Новгородської об’єднаної територіальної громади разом з бджолярами Середино-Будського, Глухівського, Шосткинського  районів Сумщини презентував свій мед. Відвідувачам також була представлена експозиція діяльності національного парку, сувенірна продукція. Представлений мед національного парку учасниками фестивалю був під час дегустації визнаний диким, тому що зібраний з пасіки, яка розташована  у лісовому масиві. Кращим пасічникам Зноб-Новгородський селищний голова Петро Гончаров вручив грамоти. Отримав грамоту і національний парк.

Велоекскурсія

Минає літо, але ще не всі цікаві місця відвідали любителі природи. Дев’ятого серпня група з представників дома дітей та юнацтва та спеціаліста національного парку проїхала велоекскурсією до крейдяного кар’єру, що знаходиться на околицях селища Прогрес Середино-Будського району. Довжина маршруту в один кінець 7,5 км, по дорозі спостерігали дикі та антропогенні  природні біотопи: луг, вільшаник, поле, рослинність крейдяного кар’єру, порівнювали з природними біотопами національного парку. Екскурсія пройшла досить змістовно та цікаво.

Деснянські зорі 2018

"Деснянські зорі" - це екологічний табір. Вперше його провели у 2002 році. З 30 липня по 5 серпня захід проведено вже 15-й раз. Місце проведення - сосновий бір на березі Десни на північ від села Очкине. Завдання табору - об'єднати науковців, вчителів та учнів з метою проведення спільних польових наукових досліджень. Перші проводять свої дослідження у Деснянському біосферному резерваті ЮНЕСКО, другі разом із своїми учнями долучаються, вчаться, отримають дані, які потім опрацюють, а школярі представлять на різноманітних конкурсах. 
Разом все це потужний еколого-освітній захід і такий собі фестиваль науки. Індивідуальну роботу намагаємося поєднувати із спільними заходами, зокрема обліками кажанів, екскурсіями. Чи не найбільш інтригуючим елементом програми є змагання із спортивної орнітології, коли команди-учасниці за 3 години мають сфотографувати якомога більше птахів. Переможець визначається за загальною кількістю сфотографованих птахів з урахуванням їх правильного визначення та рідкісності. Це ще й моніторинг чисельності птахів. Цьогоріч сфотографували 37 видів, що на 2 менше, ніж минулого року. 
Фінал заходу - конференція, де школярі представляють у вигляді мультимедійних доповідей результати своїх спостережень. Таким чином, юні дослідники проходять весь цикл наукової роботи від формулювання проблеми і опанування методики досліджень, до опрацювання отриманих під час роботи екотабору даних і їх оприлюднення. Впровадження? Це справа часу - більшість із них увійде до Літопису природи Деснянсько-Старогутського нацпарку. 
Екотабір "Деснянські зорі" не завершується після роз'їзду учасників по домівках. Далі наполеглива і клопітка робота з підготовки дослідницьких робіт до участі у різноманітних конкурсах. Більшість цьогорічних школярів-учасників екотабору вже є призерами і учасниками обласних і загальноукраїнських етапів конкурсів МАН, Всеукраїнської екологічної олімпіади, DreamEco, зльотів шкільних лісництв. Так тримати! Успіхів Вам, юні друзі, адже вашими перемогами оцінюється успіх нашого екотабору "Деснянські зорі"!
Бажаємо юним учасникам так тримати і успішно підготуватися до тих численних конкурсів, де можна буде презентувати підсумки своїх польових досліджень у Деснянському біосферному резерваті (https://www.facebook.com/nppds.buda/?ref=bookmarks).

Екскурсії у дитячому таборі «Десна»

Що таке літо? Це сонечко, річка та відпочинок.  А корисний для здоров’я відпочинок на природі набагато краще. В Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» кожного року діє дитячий табір «Десна». Цілющий сосновий ліс та річка Десна – це найкраще місце для оздоровлення. Щоб діти дізналися про НПП «Деснянсько-Старогутський» більше, спеціаліст з екологічної освіти провів ряд екскурсій. Діти пройшлись по лісовим стежкам, по берегу річки. Вели розмови про рідкісні види рослинного та тваринного світу. Також проводилися екологічні ігри та квести. 

Орнітологічна екскурсія зі школярами в заплаві Десни

14 червня 2018 р. в Придеснянській частині НПП «Деснянсько-Старогутський» відбулася орнітологічна екскурія з учнями Журавського навчально-виховного комплексу в рамках роботи зеленого екологічного класу. В екскурсії прийняли участь діти з села Очкіно, вчитель Журавського НВК Бовтун І.М. та орнітолог парку Галущенко С.В., який проводив заняття з юними дослідниками Природи. Екскурсійний маршрут проходив в урочищі Плоскому, яке знаходиться біля села Очкіно у заплаві Десни. Це місце скупчення багатьох видів навколоводних птахів в міграційні періоди, особливо куликів, мартинів, крячків. Також, багато птахів можно зустріти і в гніздовий період, коли проводилась ця екскурсія.
Учасники екскурсіїї побачили такі види птахів, як чорний та білий лелеки, сіра чапля, крижень, чирок-трескунець, попелюх, мартин звичайний, річковий та малий крячкі, шуліка чорний, канюк звичайний, лунь болотяний, жайворонок польовий, шпак, біла і жовта плиски, берегова і сільска ластівки та інші.. А головне – багато куликів, які вже залишились на гніздування в цьому районі або спостерігалися як літуючи. Це наступні види: чайка та коловодник звичайний (найбільш численні види), кулик-сорока, грицик великий, бекас, дупель, коловодник лісовий, малий та великий зуйки. Діти познайомились з багатьма видами птахів, яких раніше не знали, а деякіх постійно бачили, але не знали назву цих видів. Це був їх перший досвід визначення птахів в польових умовах. Заняття в польових умовах з юними дослідниками по вивченню птахів будуть продовжені, а наступна орнітологічна екскурсія в заплаві Десни вже планується на середину липня, коли почнеться літньо-осіння міграція куликів.

Екскурсія

7.06.2018 Середино-Будський відділ культури та туризму замовив екскурсію по території національного природного парку для дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Екскурсійний автобус доставив групу з 14 чоловік до пам’ятного місця села Стара Гута - маєтку Кочубея, де була цікава розповідь про минуле. Завітали до контори Старо-Гутського ПНДВ, у 2-х поверховому будинку оглянули фотогалерею та музейну кімнату. Цікавою була подорож по маршруту «Стежками Старогутського лісу» з точками розповіді: «Болото», «Сосновий ліс злаковий», «Сосновий ліс зеленомоховий», «Березовий ліс», «Землянка  Ковпака». На галявині з землянкою С.А. Ковпака подорож закінчилась розповіддю про історичне минуле партизанського руху. Потім був обід на природі, трав’яний чай з вогнища, рухливі ігри. У відвідувачів залишились приємні враження.

Турзліт 2018

8-9 червня в Середино-Будському районі, неподалік від с. Очкіне, на базі дитячого оздоровчого табору «Десна» відбувся туристичний зліт 2018. Учасниками стали команди 10 організацій Середино-Будського району. Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» прийняв активну участь у змаганнях та конкурсах, передбачених програмою. Дружній настрій колективу допоміг вибороти декілька призових місць.

Вболювальники Загальне фото

Команда НПП Зелений патруль Конкурс туристичної пісні

Конкурс української пісні Йде гра

Учасники з біатлону Учасники змагань з волейболу

Підвищення кваліфікації

21-25 травня 2018 року спеціалісти з екологічної освіти пройшли курси з підвищення кваліфікації у м. Київ при Державній екологічній академії та за підтримки Мінприроди. В групу входили фахівці з  усіх регіонів України: Карпатського, Північного,Центрального та Південного. Навчання тривало на протязі тижня, колектив досвідчених викладачів та науковців надав багато інформативного матеріалу, були практичні заняття і завдання з методами інтерпретації природи, нові способи в організації екскурсій і ведення екоосвітньої  діяльності. По закінченню кожен фахівець захищав свій проект і отримував зауваження від колег, робота була продуктивною і цікавою. Висловлюємо вдячність організаторам курсів!

Участь у науково-практичній конференції в НПП «Пирятинський»

18 травня 2018 року в м. Пирятин Полтавської області відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «ХІІІ Пирятинські екологічні читання». Від НПП «Деснянсько-Старогутський у роботі конференції взяв участь науковий співробітник Галущенко С.В., який презентував доповідь «Міграції птахів у заплаві Десни у березні - квітні 2018 р.». На конференції були представлені цікаві доповіді, учасниками отримано багато корисної інформації, атмосфера була дуже приємною. Дякуємо організаторам конференції!

Розробка та впровадження проектів

14-15 травня в м. Суми пройшов тренінг на тему "Розробка та впровадження проектів". Захід проводився за підтримки Програми "U-LEAD з Європою". НПП «Деснянсько-Старогутський» приймав участь у тренінговій програмі. Отримали багато корисної інформації, та практично закріпили їх з групою учасників. Загалом атмосфера була приємною. Дякуємо організаторам за корисну інформацію.

Орнітологічна експедиція у НПП «Деснянсько-Стпрогутський»

3-4 травня 2018 р. на базі «Боровичанка» НПП «Деснянсько-Старогутський» у рамках еколого-просвітньої роботи з дітьми відбулася шкільна експедиція по вивченню пізньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С. В., учні 8-10 класів Биринського НВК: Банний Павло, Вітель Богдан, Поман Олена, Лось Карина та їх керівник – вчитель біології Марченко П.М. Учасники експедиції досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень наукового стаціонару «Боровичі».
Найбільш масовими мігрантами в цей період були турухтан та мартин звичайний. Активно мігрували ластівки сільська та берегова, крячки – річкові, чорні, білокрилі, білощокі. З денних хижих птахів зареєстровані луні – болотяний та лучний, осоїд. Ще спостерігалася міграція сірої та білої чапель. Також були відмічені зустрічі (мабуть останні цієї весни) таких видів, як свищ, шилохвіст, журавель сірий. За 2 дні експедиції діти ознайомилися з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у пізньо-весняний період, з методикою досліджень міграції птахів, отримали незабутні враження від природи Придеснянської частини парку.

Дослідження весняної міграції птахів в національному природному парку «Деснянсько-Старогутський»

З 19 березня 2018 р. в Придеснянській частині парку на базі «Боровичанка» проводяться спостереження за весняною міграцією птахів в заплаві Десни науковим співробітником Галущенко С.В. З 19.03 по 6.04 проводились стаціонарні дослідження ранньо-весняної міграції птахів, а з 11.04 по 27.04 – середньо-весняної. В цьому році весняна міграція почалась пізніше у зв’язку з пізньою весною. Масова міграція водоплавних птахів почалася лише на початку квітня. З 2 по 5 квітня спостерігалася масова міграція денних хижих птахів, насамперед, канюка звичайного, зимняка, польового луня, малого та великого яструбів. Також почалася міграція змієїда, малого підорлика, шуліки чорного, луня болотяного, орлана-білохвоста. Міграція Соколоподібних була дуже масовою. З 2.04 по 5.04 було ураховано більше 420 особин хижих птахів. Пік міграції Соколоподібних припав на 2 квітня – 143 особини за день. Найбільш масовим мігрантом був канюк звичайний. В цей період також спостерігалася масова міграція білого лелеки, чайки, припутня, багатьох видів Горобцеподібних – зяблика зеленяка, жайворонка польового, шпака, дроздів, вівсянок звичайної та очеретяної та інших птахів. Почалася міграція сірого журавля, мартина звичайного, а з середини І декади квітня – водоплавних птахів: качок (гоголя, крижня, свища), гусей. Найбільш масова міграція гусей, качок, мартина звичайного припала на ІІ декаду квітня. Найбільш масовим мігрантом серед качок був свищ, а серед гусей – велика білолоба гуска. Пік міграції гусей спостерігався в середині квітня з 13.04 по 16.04.
ІІ і ІІІ декади квітня відзначалися міграцією куликів – грицика великого, турухтана, коловодників звичайного, лісового та великого, брижача (бекаса). Грицик великий та турухтан летіли великими зграями. З 20 по 26 квітня спостерігався другий пік міграції денних хижих птахів. Спостерігалися 12 видів Соколоподібних, серед яких найбільш масовими мігрантами були лунь болотяний, шуліка чорний, підсоколик великий, канюк звичайний. Спостерігалася міграція великого та малого підорликів, скопи, луня лучного. Найбільш цікаві зустрічі відбулися в другій половині квітня – казарка канадська (дуже рідкісний залітний птах, що реєструється не кожного року), декілька зграй самого великого за розміром і дуже рідкісного кулика – кульона великого та одна зустріч кульона середнього (новий вид у переліку птахів НПП «Деснянсько-Старогутський»). Загалом за період дослідження ранньо- та середньо-весняної міграції птахів було відмічено 115 видів мігруючих птахів. Найбільш численним мігрантом, як і в попередні роки, була велика білолоба гуска.
Не дивлячись на щільний графік роботи по вивченню міграцій птахів орнітологом парку Галущенко С.В. проводилась також еколого-просвітня та наукова робота зі школярами. Так, 19 березня у Журавському навчально-виховному комплексі відбулися заняття зі школярами в рамках роботи зеленого екологічного класу. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів». Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції у ранньо-весняний період, значенням національного парку для охорони птахів у період їх міграції.
З 11 по 15 квітня 2018 р. на базі «Боровичанка» у рамках еколого-просвітної роботи відбулася шкільна орнітологічна експедиція по вивченню середньо-весняної міграції птахів. В експедиції взяли участь орнітолог Галущенко С.В., учень 9 класу Менської районної гімназії (Чернігівська обл.) Піклуха Антон та його керівник, учитель біології і хімії Менської районної гімназії Вовченко І.О. Учасники експедиції впродовж 5 днів досліджували міграцію птахів у ранкові, денні та вечірні години на пунктах спостережень. В цей період спостерігалася масова міграція гусок, качок, мартинів, хижих та горобцеподібних птахів. Загалом за 5 днів спостережень було відмічено 87 видів мігруючих птахів.
У травні тривають дослідження пізньо-весняної міграції птахів, а, також, заплановані заняття з дітьми по вивченню міграцій птахів.

 

Сезон екскурсій розпочато!

Національний природний парк с радістю зустрів учнів Чернацької НВК. Для дітей та вчителів була проведена цікава екскурсія. Діти дізналися про діяльність національного природного парку. Ознайомились с різноманітністю флори і фауни сходу Українського Полісся. Особливо дітям сподобалось вольєрне господарство, спостерігати за косулею, фазанами, нутрією. В кінці нашої зустрічі відвідувачів пригощали трав’яним чаєм.

 

Всеукраїнський день довкілля

Кожного року 21 квітня відзначаться  Всеукраїнський день довкілля. Ціль якого привернути увагу до екологічних проблем, формування дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища, прагнення берегти природу.
Традиційно на весні, проходять акції по озелененню нашої планети. Національний природний парк не залишився в стороні, та подарував 10 туй та 300 саджанців бирючини загальноосвітній школі №2 для облаштування подвір’я. Також співробітники відділу науки та рекреації здійснили висадку саджанців бирючини золотистої з тепличних умов на дорощування.
Не залишайтесь байдужими до природи!

Збережемо весняні квіти

Щорічно у весняний період починається масова торгівля першими весняними квітами, з яких багатозанесено до Червоної книги України. Щоб зберегти рідкісні види рослин НПП «Деснянсько-Старогутський» провів акцію «Первоцвіти» із школярами 4 класу і заручився їх підтримкою.
Фахівець з екологічної освіти  національного природного парку провела ознайомлювальну лекцію, діти дізналися що таке національний парк і його основні завдання. Далі була показана учням презентація з первоцвітами, а також пояснювалося, чому не можна рвати їх в природі. Щоб акція вийшла продуктивнішою і про неї дізналася громадськість, разом з дітьми були виготовлені листівки, які розмістили на стінах школи.
Ми упевнені, що всі учасники акції усвідомили і задумалися над тим, як важливо зберігати та примножувати скарби природи!

Зустрічаємо птахів

1 квітня 2018 року в Україні  пройшов Міжнародний день птахів (День орнітолога). Настало різке потепління і почалась масова міграція птахів. Першими прилетіли до нас граки, жайворонки, на дротах електромереж  та деревах сидять шпаки, вишукуючи собі домівки, над головою лунають крики  журавлів, гусей, старі гнізда займають лелеки.
5 квітня 2018 року у співпраці з Середино-Будським  центром  дитячої та юнацької творчості   з групою дітей гуртка «Юний турист»  під керівництвом  Максименко Ю. В.  проведено теоретичне  заняття  по спостереженню  за птахами що завітали до нас. Вихованці з задоволенням розповідали про перші зустрічі з птахами, дізналися про нові  для них види  пройшли екскурсією по місцевому  парку.

У національному парку стартувала акція «Збережемо первоцвіти»

4 квітня 2018 року у загальноосвітній школі №2 для молодших класів пройшла концертна програма «Збережемо первоцвіти». Фахівці парку з екологічної освіти показали презентацію, познайомили дітей з первоцвітами, які охороняються на нашій території і запросили дітей на весняні екскурсії екологічними маршрутами.

Круглий стіл до Всесвітнього дня дикої природи

2 березня 2018 року, до Всесвітнього дня дикої природи, який відзначається 3 березня, на базі Шосткінської міської станції юних натуралістів відбувся круглий стіл, присвячений дослідженням міграцій птахів на територіях, що охороняються. В ньому взяли учать науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В., керівник гуртка вищого рівня «Екологічна біохімія» Амельченко М.А. та учні 8-9 класів хіміко-біологічного профілю спеціалізованої школи №1 м. Шостки. Школярам була представлена презентація «Ранньо-весняна міграція птахів»
Діти познайомились з видовим складом птахів та особливостями їх міграції в період ранньої весни, значенням національного парку для охорони птахів, як місця їх спокою під час зупинок на міграціях.
Заняття зі школярами відбулися в рамках роботи зеленого екологічного класу при Шосткінській станції юних натуралістів в співпраці з НПП «Деснянсько-Старогутський».

Конкурс дитячого малюнку

В загальноосвітній школі№1 міста Середина-Буда пройшов конкурс дитячого малюнку в підтримку екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку». Для дітей було проведено ряд тематичних занять, на яких вони дізналися про зимуючих птахів, як і чим підгодовувати «пернатих друзів». На конкурс були представлені роботи учнів, які спостерігали птахів на годівницях. Молодші учні зробили аплікації. Найактивніших учасників було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Екологічна просвіта для самих маленьких

Співробітництво між національним природним парком «Деснянсько-Старогутський» та дитячим садком №1 «Ромашка» міста Середина-Буда триває вже вісімнадцять років. За ці роки  фахівці національного парку проводили для дітей різні заходи, практичні заняття в природі, екскурсії.
19 лютого 2018 року вихованці дитячого садка №1 «Ромашка» міста Середина-Буда приєдналися до екологічної акції «Підгодуємо птахів взимку», метою якої було привернення уваги широких кіл громадськості, молоді та дітей до проблем охорони птахів в зимовий період. Спочатку на занятті діти дізналися про зимуючих птахів, а потім під керівництвом вихователів розвісили свої годівниці на деревах біля ігрових майданчиків дітсадка. І відразу кожне з них перетворилося в справжню «пташину їдальню». Тепер, під час прогулянок, малюки зможуть спостерігати за пернатими друзями.

Зустріч у бібліотеці

13 лютого, у вівторок у центральній Середино-Будській бібліотеці пройшла зустріч з учасниками клубу органічного землеробства, він існує  вже 5 років, його робота сприяє збереженню природи, вирощуванню і використанню органічних продуктів власного виробництва.
Представники середнього та старшого віку ознайомились з природними багатствами нашого краю, з задоволенням передивились відео та презентації з краєвидами національного парку, ознайомились з роботою його відділів, зонуванням території, можливостями відпочинку. Враження залишились позитивними, після лекції учасники ділились знаннями і виразили побажання продовжити спілкування на природничі теми.

 

Екологічний клас відзначив День водно-болотних угідь

Восени 2017 року при співпраці працівників національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та вчителя біології Козлової Наталії при загальноосвітній школі №1 міста Середина-Буда запрацював екологічний клас.
І ось чергове екологічне свято. Вихованці екологічного класу на друге люте призначили свої показові заходи: інформаційні хвилинки, виставку екологічних плакатів та малюнків, для учнів четвертих, п’ятих та сьомих класів в актовій залі була показана театралізована вистава. В гості до школярів завітали: водяний, мара болотна, русалка, водомірка, черепаха та Шрек. Кожен мав питання до залу спостерігачів. Цікаві вікторини, ребуси та загадки виявили, що діти мають певні знання про місцеві водно-болотні угіддя, гарно розрізняють представників флори та флори.
Захід завершив показ відео презентації «Водно-болотне угіддя «Заплава Десни». Найактивніших учнів було нагороджено від національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» сувенірами.

Провели Великий зимовий облік птахів

Стало доброю традицією у національному природному парку «Деснянсько-Старогутський» залучати молодь до участі в екологічній акції Великий зимовий облік птахів. Акція проходить в останні вихідні січня. Основне її завдання: дослідити видовий , кількісний склад зимуючих птахів і привернути увагу громадськості до проблем охорони птахів взимку.
В цьому році у акції взяли участь дві групи школярів: молодша і старша. Облік  проводили на протязі двох днів. В перший день птахів спостерігали вихованці туристичного гуртка  Середино-Будського Центру дитячої та юнацької творчості разом із керівником Максименко Ю.В. Маршрут проходив по вулицях міста Середина-Буда. Діти з задоволенням спостерігали за птахами, іноді звертались за допомогою по визначенню незнайомих видів. Всього за перший день спостережень було відмічено 67 птахів, серед них горобець хатній і польовий, синиця велика і довгохвоста, снігурі, щиглики, чикотень та голуб сизий.
Другого дня в спостереженнях за зимуючими птахами  взяли участь вихованці екологічних класів загальноосвітніх шкіл міста Середина-Буда разом з вихователем Козловою Н.А. Ці діти доросліше і мають власний досвід спостережень, багато хто прийшов із власним біноклем. Для підготовленої групи обрали більш розширений маршрут: вулиці  міста, заплаву річки Бобрик, лісопарк Мирщина. І не даремно, це дозволило спостерігати не тільки більший видовий склад птахів (додатково до першого дня обліку  зафіксували зграю галок, жовну сиву, синицю блакитну), а і цікаві факти їх життя. Були відмічені: міграція великої (приблизно 550 птахів) зграї омелюхів, брачні ігри крука. Дані обліків передано до товариства охорони птахів України.

 

Заняття до дня Водно-болотних угідь

2 лютого щорічно в Україні природоохоронними установами та громадськістю відзначається екологічне свято - Всесвітній день Водно-болотних угідь (ВБУ). НПП «Деснянсько-Старогутський» провів черговий захід, присвячений цьому святу. 25 січня у Середино-Будській загальноосвітній школі № 2 пройшла зустріч фахівця з екопросвіти з двома сьомими класами з теми: «Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст». На зустрічі розглянуто питання про створення, охорону та види водно-болотних угідь, значення для людей та міст, можливості орнітологічного туризму. Діти ознайомились з видами птахів, життя яких тісно пов’язано з водними комплексами «Заплави Десни». В кінці заняття зробили підсумок, що конкретно кожен з нас може зробити для збереження унікальних водно-болотних територій.

Науково-практична конференція до Всесвітнього дня водно-болотних угідь

24 січня співробітники відділу науки, екоосвіти та рекреації НПП «Деснянсько-Старогутський» прийняли  участь у науково-практичній конференції, присвяченій Всесвітньому дню водно-болотних угідь на базі Шосткинської міської станції юних натуралістів. У заході прийняли участь вчителі біології, керівники гуртків натуралістичного напряму та школярі м. Шостка. Були представлені доповіді  «Перлини природи рідного краю» (директор міської станції юних натуралістів Корнієнко С.В.), «Всесвітній день водно-болотних угідь» (заступник директора по науковій роботі НПП «Деснянсько-Старогутський» Степаненко Г.П.),  «Водно-болотне угіддя міжнародного значення «Заплава Десни»» ( провідний фахівець з рекреації Міськов А.В.) та «Захист птахів водно-болотних угідь в рамках Рамсарської конвенції (науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутський» Галущенко С.В.).

Всесвітній день водно-болотних угідь

17 січня в Зноб-Новгородській загальноосвітній школі для учнів 5-11 класів проведено аудиторні заняття до Всесвітнього дня водно-болотних угідь. Школярам була представлена презентаційна доповідь про ВБУ, їх роль у підтримці біорізноманіття, значення для людини, основні чинники негативного впливу та способи збереження. Переглянули фільми про екотабір «Деснянські зорі» та Фестиваль біологічних колекцій. Визначали по фотографіям види птахів та ссавців  НПП «Деснянсько-Старогутський».

 

 

 

 

Конкурс на замещение должности директора НПП "Деснянско-Старогутский"

18.08.2016 г. конкурсная комиссия Минприроды Украины назначила Кубракова С.В. директором НПП "Деснянско-Старогутский"

>>ссылка<< на видео заседания конкурсной комиссии.

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по >>ссылке<<.

 

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

 

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

 

 

Вийшов в світ бібліографічний покажчик наукових праць

Днями вийшов у світ бібліографічний покажчик наукових праць про територію сучасного НПП "Деснянсько-Старогутський". З початку існування установи основним завданням наукового відділу було проведення інвентаризації основних груп живих організмів. Результати досліджень опубліковані в низці статей та монографій. Фахівцями опрацьовано наукову літературу, присвячену природі сучасної території НПП та прилеглим до нього територіям. Отже, метою даного видання було скласти список наукових праць про природу НПП «Деснянсько-Старогутський» до 2010 року. Ми усвідомлюємо, що список може виявитися не повним, тому будемо вдячні за доповнення, які просимо надсилати на адресу НПП «Деснянсько-Старогутський».

Посилання на роботу >>робота<<

Вышел новый выпуск газеты "Мій рідний край"

Ознакомиться с содержанием газеты можно по ссылке.

Монографія

У 2013 р. вийшла в світ монографія «Водорості Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»» за авторством О. В. Бурової і М. Д. Жежери. В монографії вперше узагальнені дані щодо водоростей Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський», розглянуто історію досліджень водоростей на території Новгород-Сіверського Полісся і парку, проаналізовано видове різноманіття водоростей, розподіл видового складу за типами водойм та його особливості. Наведено повний анотований список водоростей, виявлених у водоймах парку та його околицях, визначено нові і рідкісні види.
Ознайомитися з даної монографією можливо за даним посиланням >монографія<

 

Антикорупційна програма НПП "Деснянсько-Старогутський"

Державні закупівлі НПП "Деснянсько-Старогутський"

Завантажити документ.

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 16.01.15

Реестр закупівель на 1 квартал 2015 рік від 09.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 24.02.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 28.04.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 19.06.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 17.08.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 05.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 30.10.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 25.11.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 09.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 23.12.15

Реестр закупівель на 2015 рік від 29.12.15

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.01.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 25.02.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 16.03.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 10.05.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 14.06.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 07.09.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 31.10.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 09.12.16

Реестр закупівель на 2016 рік від 28.12.16

Звіт про здійснення державних закупівель за січень-березень 2015 року

 

 
 
Використання будь-яких матеріалів без посилання на даний сайт заборонено.